Az álommotívumok emberenként, sőt kultúránként ismétlődnek. Álmainkat, legalábbis részben, a környezetünk alakítja. Tehát ha egy országban mindenki majmokról álmodik, az valószínűleg csak annyit jelent, hogy a majmok gyakran tűnnek fel a hétköznapi életben is. Egy nemrégiben lezajlott kutatás igazán érdekes betekintést ad az álmok világába, ugyanakkor egy kis megnyugvást is nyújt mindazoknak, akik egy-egy furcsa álomtól megzavarodva ülnek reggel az ágyukban.
Erről álmodik a világ többsége
A kutatócsapat összegyűjtötte, hogy a Google-on mik a leggyakoribb álomkeresési találatok, legalábbis, ahol rendelkezésre álltak ezek az adatok. Összevetve az országonkénti eredményeket, egy világméretű áttekintést szolgáltat infografikájuk. Az egész világot tekintve a leggyakoribb álomkeresés a kígyókról szólt. A kígyós álmokra az elemzés szerint Brazíliában havonta elképesztő mennyiségű, közel 352 000 alkalommal keresnek rá, Törökországban pedig 214 ezren. Azokon a területeken, ahol mérges kígyók léteznek, a kígyók – egyáltalán nem meglepő módon – szintén listavezetők.
Érdekes módon a kígyók olyan országokban is gyakran szerepeltek az álmokban, ahol nem kell tartani a mérges kígyók fenyegetésétől. Az Egyesült Királyságban például, ahol a kígyómarások 99,99%-a ártalmatlan, a második leggyakrabban keresett álomtípus. Észak-Amerika, Ausztrália és Nyugat-Európa nagy részén viszont a toplistás mégsem a kígyó, a világ ezen területein egészen bizarr a messze legtöbbet keresett álom.
Úgy tűnik, a nyugati civilizáció tudatalattijában a legmélyebb rettegésként a kihulló fog képe jelenik meg. Havonta 81 000 keresés érkezik a témára az Egyesült Államokban. Szintén az amerikai listán szerepel egy sokkal kellemesebb téma, a nyaralás, de a találatok között vannak még a medvék és a pókoktól való félelem tanúbizonyságai is.
Az angolok és amerikaiak leggyakoribb álma: a foghullajtás
Ez a dolog egyáltalán nem újdonság. Meglepő módon már a második századból vannak írásos feljegyzések álmokban kieső fogakról. Az emberek ezt a kezdetekben úgy értelmezték, hogy a baljóslatú álom rokonok halálát jelzi előre. Ez az értelmezés annyira népszerű volt, hogy még Freud is megemlíti. Igaz, ő egyúttal el is veti létjogosultságát. Bár a legtöbb álomelemzés áltudományként van jelen az életünkben, egy 1960-as évekbeli értelmezés viszonylag hihető magyarázatot kínál a jelenségre. Ez pedig az öregedéstől való félelmünk kivetülése.
Az álmot azonban egy 1984-es tanulmányban is vizsgálták, amely megpróbálta azonosítani a furcsa álmot látó emberek eltérő személyiségjegyeit.
„A személyiséggel kapcsolatos kérdőívek azt mutatták, hogy a fogakról álmodók szignifikánsan szorongóbbak és depressziósabbak voltak” – írta a kutatócsoport a Psychological Reports című szaklapban megjelent tanulmányában. Emellett „alacsonyabb volt az énerősségük, kevésbé voltak elégedettek az életükkel, úgy érezték, hogy kevésbé irányítják azt, valamint gyakrabban érezték magukat tehetetlennek, nem úgy, mint a repülésről álmodó kontrollfüggő személyek”.
A kutatócsoport megállapította, hogy a fogakkal álmodó emberek nem aggódtak jobban az öregedés miatt, mint a többi résztvevő, ami arra utal, hogy mégsem ez a magyarázat a megoldás.
„Az egyik lehetséges magyarázat az, hogy a fogak elvesztéséről szóló álom egy olyan kor tudattalan, történelmi maradványát vagy archetípusát képviseli, amikor a fogak jelentős szerepet játszottak a korai emberek életében.
A fogak tényleges elvesztése a halál előjele lehetett, az ebből eredő étrendbeli változások és az evéssel vagy védekezéssel kapcsolatos egyéb nehézségek miatt”
– írta a csapat.
„Az álmodók jelenlegi csoportja esetében lehetségesnek tűnik, hogy a tehetetlenség vagy a kontroll elvesztésének pszichológiai körülményei válthatják ki a fogak elvesztéséről szóló archetipikus álmot.” De értelemszerűnek tűnik az a magyarázat is, hogy akik fogak kieséséről álmodtak, nagyobb valószínűséggel aggódtak a fogaik miatt ébrenlétük alatt is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés