A kötelező alapfelszerelésen túl sokan vagyunk, akik hurcolnak magukkal valamilyen „túlélőkészletet” az autóban. Az enyém, amíg kicsik voltak a gyerekek, leginkább pelenkázókészletből, váltóruhából és fogzást könnyítő kenőcsből állt. Utóbbiból szinte mindenhol tartottam, de tényleg. Mára felváltotta színezőkészlet, mesekönyv és nasi kombó, de a férjem kocsijában például mindig találunk egy szerszámkészletet, emelőt és vontatókötelet. Te mit tennél be mindenképp?
Összegyűjtöttük, mit érdemes bekészíteni az autóba, hogy váratlan helyzetekben is felkészült lehess.
Ami kötelező az autóban
Jelenleg a KRESZ, avagy a Közúti Rendelkezések Egységes Szabályozása szerint kötelező tartozéknak csak az elakadásjelző háromszög és az elsősegély-felszerelés számít. Jogszabály szerint B típusú hiánytalan tartalmú és érvényes szavatosságú mentőláda a szabályos, így ha valami hiányzik, azt pótolnunk kell, és ha olyan szerencsések vagyunk, hogy sokáig nincs rá szükség, időnként ellenőrizzük a lejárati dátumot. Bár a legújabb módosítás szerint büntetés már nem jár, ha lejárt a szavatossága.
Ha lakott területen kívül, korlátozott látási viszonyok között szállunk ki az autóból, láthatósági mellényt kell viselnünk, így azt gondolom, nyugodt szívvel sorolhatjuk ezt is ebbe a kategóriába. Annál is inkább, mert néhány országban kötelezőnek is számít, így hiányát közúti bírsággal jutalmazhatják. Jó, ha legalább kettő van belőle, vagy ha többen vagytok, akkor minden utasnak jusson egy.
Korábban idetartozott az izzókészlet is, de a modernebb autóknál már nem olyan egyszerű művelet egy izzócsere sem, mint azt gondolnánk, ezért lekerült a listáról. Ennek ellenére, ha olyan autóban ülünk, amiben ezt a feladatot meg tudjuk oldani, hasznos lehet tartani csereizzót.
Ami jól jöhet, ha baj van
Egy szerencsétlen defekt vagy baleset esetén ezekre szükség lehet, ha nincs lehetőségünk autómentőt hívni. Ha úgy is indulunk útnak, hogy velünk ilyen soha nem történhet, azért nem árt mindenre felkészülni.
- pótkerék vagy defektjavító
- kerékkulcs és emelő
- csavarlazító spray
- tűzoltó (poroltó készülék)
- vontatókötél
- indítókábel, más néven bikakábel
- fejlámpa és zseblámpa, lehetőleg olyan, amin van villogó rész, és hozzájuk elem
- ablaktörő és biztonságiöv-vágó – lehet belőle kapni kulcsra akasztható változatot, vészhelyzetben nagy segítség lehet
Hasznos apróságok
Vannak olyan dolgok, amik nélkül nem dől össze a világ, de nagyon kényelmes, ha kéznél vannak, amikor szükség van rájuk:
- telefontöltő kábel, adapter és powerbank
- napszemüveg – nem csak nyáron vakíthat el a rossz szögben érkező napsugár
- zsebkendő
- kézfertőtlenítő és maszk – a fertőtlenítés sosem árt, és akadnak olyan helyek, ahol ragaszkodnak a maszkhoz akkor is, ha jelenleg ez nem kötelező
- aprópénz – bevásárlókocsiba is jól jön, de kisegíthet, ha valamilyen automatát használnál, és nincs pay pass funkció
- bevásárlótáska – közbejöhet bármikor egy nem tervezett vásárlás
- 1-2 liter víz – jól jöhet, ha hirtelen megszomjazol, és nem csomagoltál, de az ablaktörlő folyadékot is pótolhatod, ha váratlanul kifogyna
- tartós nasi – müzliszelet, sós vagy édes keksz, ropi
- kéztörlő vagy törülköző
- bicska
- öngyújtó vagy gyufa
- koffeines cukorka – ez akkor is segít, ha leesne a vércukrod, de hirtelen rád törő fáradtságnál is életmentő lehet
- térkép – sokan hagyatkozunk az elektronikus navigációs eszközökre, de műszaki hiba, rossz kapcsolat esetén jól jöhet
- fájdalomcsillapító, rendszeresen szedett gyógyszer – ha útközben tör ránk a fejfájás, nehéz a vezetésre koncentrálni
- fontos telefonszámok – ha mobilunk valamiért felmondaná a szolgálatot, és nem tudjuk fejből a segélyhívó számokat, közeli családtagok telefonszámát, akkor jól jöhet, ha magunknál tartjuk felírva egy papírra
- papír és toll – általában akkor van rá szükség, amikor nincs kéznél
Szezonális specialitások
Ezeket nem kell ugyan egész évben magaddal cipelned, de télen fontosak: hólánc, összecsukható hólapát, jégkaparó, jégoldó, takaró, szélvédőtörlő kendő párásodás ellen, melegítőpárna, meleg ruha.
A legtöbb autóban már alap a klíma, de ha ez nincs, vagy felmondja a szolgálatot, ezek jól jöhetnek nyáron: plusz 2 liter víz, váltóruha, ha nagyon leizzadnánk, legyező vagy valami, ami annak használható, árnyékolók a szélvédőre.
Mi legyen velünk hosszabb úton?
- motorolaj
- ablaktörlő folyadék (tölcsérrel)
- benzineskanna
- váltóruha és cipő
- szendvics, innivaló
- rágó – hosszabb úton ha elfáradunk, a rágózás segít éberebbnek maradni
- dobozos kávé, ha nem esne útba olyan hely, ahol ihatnánk egy élénkítőt
A lista hosszú, az autóban pedig korlátozott a hely, de érdemes áttanulmányozni és kiválasztani a számunkra legfontosabbakat, így összeállítani a saját listánkat. És ha esetleg kedvet kapnál rá, hogy az ebédet is az autódon készítsd, szükség lesz néhány pluszeszközre.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés