Andrew Tate megjelenésével létrejött a menosphere kifejezés is, ami azon a toxikus elgondoláson alapszik, hogy a férfi az úr mindenek felett, a nők pedig az eszközei, akiket arra és úgy használ, ahogyan éppen kedve tartja. Ezen az elven jött létre nemrégiben a femosphere, az internet újabb igen sötét és nagyon mérgező bugyra, aminek célközönsége a Z generációs nők tábora.
Mérgező mozgalmuk célja: kihasználni, majd leigázni a férfi nemet
A femosphere alapelve: „Mindig a férfiaknak kell követniük a nőket, a nőknek anyagi finanszírozás jár a férfiaktól, és a férfiak többségének nincs semmi értéke.”
@rofabagat Woman's secret 😂😂😂 #fyp #funnymemes #feminism ♬ original sound - Ironman Rof
Gyakorlatilag a feminizmus szöges ellentétéről beszélhetünk a femosphere jelenség esetében. Már megannyi influenszer adta arra a fejét, hogy buzdítsa nőtársait arra, hogy úgy keressenek maguknak partnert, hogy az megfelelő egzisztenciával rendelkezzen, és így képes legyen eltartani őket. Ezt dark femininitynek is nevezik: tehát a nők arra használják nőiességüket, hogy kihasználják általa a férfiakat.
Dr. Jilly Kay kutató utánament az új mérgező trendnek, és erre a következtetésre jutott:
A nőkben is kialakult egy általános meggyőződés arról, hogy az élet a legerősebb túléléséről szól, tehát a férfiak mindig bántani fogják a nőket, és ez soha nem fog változni, ezért stratégiákra van szükség az ellenkező nem meghódítására és leigázására.
Kay elmondta, kutatómunkája során több internetes fórumon is találkozott azzal a működési elvvel a femosphere kapcsán, hogy míg a férfiak a kapcsolatokat tartják vissza a nőktől és kontrollálják túl, addig a nők ezt a szexszel kell, hogy megtegyék, hiszen a férfiak semmi mást nem akarnak a nőktől, kizárólag azt. A femosphere képviselői azt állítják, ez a módszerfelszabadít a liberális feminizmus alól, ami kimerültségbe hajszolta a nőket az elmúlt évszázadban, hiszen nemcsak a háztartásban kell száz százalékot nyújtaniuk, hanem karrierjükben is.
Sok fiatal nő bedől a trendnek, mert a tálalása kiváló
A dark femininity és a femosphere fő képviselői közé tartozik a méltán népszerű influenszer: Thewizardliz. A fiatal nő rengeteg tartalmat gyárt arról, hogyan tudják a lehető legjobban kihasználni nőtársai a férfiakat, és buzdítja is őket minderre.
@darkfemininetok femme fatale energy 🥀🍷🖤 #darkfeminine #darkfeminineenergy #darkfemininity #femmefatale #thatgirl #itgirl #madisonbeer #lanadelrey ♬ original sound - bella
Munkássága hajnalán még kifejezetten hasznos videókat készített fontos témákban, úgy tűnt, az a célja, hogy segítse a nőket abban, hogy visszataláljanak önmagukhoz, ismét legyenek magabiztosak, és ne féljenek kiállni magukért, önállóságukért. Mostanra azonban már világossá vált, hogy ez csak a bemelegítő volt a valódi versenyfutásra. Thewizardliz szájából már olyan mondatok hangoznak el, mint például:
Ha azt akarjátok, hogy elkényeztessen benneteket a csávó, csak mondjátok meg neki, hogy adjon nektek pénzt juttatás gyanánt.
Hasonló elveken működik a Sophia Lewis által is vizsgált „tradwife életmód”, amit azok a nők folytatnak, akiknek elegük van a folyamatos kimerítő munkából, és azt akarják, hogy eltartsák őket, pusztán azért, mert meglátásuk szerint ez alanyi jogon jár nekik nőként.
Fontos megérteni a nőket, különösen a középosztálybeli fehér nők tömegeit, akik úgy vélik, egyénileg képesek lehetnek megvetni a lábukat a patriarchátuson belül, ha az ideiglenes védelemért cserébe alkalmazkodnak egy bizonyos fegyelemhez, amit a férfiak diktálnak, miközben más nőket eltipornak
– fogalmazza meg meglátását a femosphere működéséről Lewis.
A mozgalom tükrében úgy tűnik, a liberális feminizmus nem érte el eredeti célját, vagyis azt, hogy egyenlőséget teremtsen a férfiak és a nők között az élet megannyi területén. Csupán azt érte el, hogy a nőknek sokkal maszkulinabbá kellett válniuk, ami hosszú távon többet árt, mint használ. Az viszont szintén nem megoldás, hogy hasonlóan az Andrew Tate-féle nőgyűlölő és mérgező mintára, a nők is elkezdjenek spekulálni és szervezkedni, kitervelni, hogyan lehetne a leghatékonyabb módon kisajtolni a férfiakból azt, ami a nőknek kell.
De megoldást az biztosan nem jelenthet, ha az alárendeltségből éppen azzal akar valaki kitörni, hogy direkt alárendeli magát valakinek.
Dél-Koreában indították el az eddigi leghatékonyabb bosszúhadjáratot a nők a férfiak ellen. Ebben a cikkünkben elmagyarázzuk, mi is az a 4B-mozgalom.