8 pszichológiai trükk, amivel bárkit bármiről meggyőzhetsz

GettyImages-1407290322

Szeretnél hatással lenni másokra? Szívesen meggyőznél valakit, hogy amellett az opció mellett döntsön, amit te szeretnél? Mutatunk 8 pszichológiai trükköt, amellyel mások meggyőzésének mestereivé válhatsz.

Sokan gondolják azt, hogy a meggyőzés és a manipuláció kéz a kézben jár. Bár valóban keskeny határvonal húzódik a kettő között, azonban nem ugyanazok. A legfőbb különbség pedig a másik fél tudatosságában és a szándékban keresendő. Dr. Újszászi Bogár László meggyőzés- és befolyásolástechnikai szakértő szerint a manipuláció esetében a befolyásolt fél nincs tudatában annak, hogy mi a másik szándéka. A meggyőzésnél a másik fél is tisztában van azzal, miről próbáljuk meggyőzni. Azonban sokszor tudattalanul is hatunk a másikra (például azzal, ahogy felöltözünk, vagy ahogyan kérdezünk). Ha nem tudjuk elkerülni, hogy a másikat ne befolyásoljuk, akkor azt tegyük az adott célnak legmegfelelőbb módszerrel. Ehhez mutatunk most 8 pszichológiai technikát!

#1 Meggyőző trükk: elsőként mutasd be azt a lehetőséget, amit szeretnél!

A kezdeti információk sokkal jobban megmaradnak az emlékezetünkben, és később nagyobb eséllyel választjuk azokat a lehetőségeket, amelyeket először látunk. Ez az elsőbbségi hatás. Így, ha valakit meg akarunk győzni valamiről, illetve elérni, hogy amellett döntsön, amit mi szeretnénk, az elsők között kínáljuk fel neki ezeket a lehetőségeket.

A másik meggyőzéséhez jól jönnek a trükkök, még a királyi családban is
A másik meggyőzéséhez jól jönnek a trükkök, még a királyi családban isKarwai Tang / Getty Images Hungary

#2 Kérj először valamit, amit nem is szeretnél!

Ha el szeretnénk érni valamit, először valami olyat kérjünk, ami nem is igazán fontos. Az „ajtóba tett láb” technika értelmében, ha előbb egy apró kéréssel indítunk, amelyet a másik teljesít, akkor sokkal nagyobb eséllyel tesz majd eleget további, nagyobb kéréseknek is.

#3 Fordítsd előnyödre a bűntudatot!

Ugyanígy segíthet az is, ha először valami olyat kérünk a másiktól, amelyre biztosan nemet mond. Ezután kérjük meg arra, amit igazán szeretnénk! Az „arcba csapott ajtónak” nevezett technika értelmében a második kérésre a korábbi elutasításból fakadó bűntudata miatt nagyobb eséllyel fog már igent mondani. 

#4 Finoman utánozd le a másikat!

A kaméleonhatás alapján az emberek kedvesebbek lesznek hozzánk és szimpatikusabbnak találnak minket, ha leutánozzuk a testbeszédüket. Ennek az oka egészen egyszerű: alapvetően a hozzánk hasonló embereket kedveljük, és az ő szavukra többet is adunk.

Meggyőzés egyszerűen: az asztalnál ülve vegyük fel a másik testtartását!
Meggyőzés egyszerűen: az asztalnál ülve vegyük fel a másik testtartását!Alexandr Dubynin / Getty Images Hungary

#5 Használj érveket, de ne vidd túlzásba!

A meggyőzés fontos része az érvelés, ám nem érdemes átesni a ló túloldalára, mert azzal ellentétes hatást válthatunk ki. Nagyjából három érv az, amit még képes úgy befogadni az agyunk, hogy szimpatikusabbá váljon az adott lehetőség, de ennél több érv esetében ez folyamatosan csökken. Sőt, hat vagy annál több érv már kifejezetten ellenállást válthat ki, mert azt az érzést kelti, hogy korlátozzák a döntési szabadságunkat. Lényegében ilyenkor érezhetjük azt, hogy valamit ránk akarnak tukmálni. 

#6 Használd ki, hogy általában senki sem szeret lemaradni!

Az értékesítésben bevált meggyőzési technika annak a hangsúlyozása, hogy valami limitált, vagy csak korlátozott számban elérhető. Ha valamiből kevés van, vagy legalábbis nem végtelen, az egyrészt arra sarkall minket, hogy nehogy lemaradjunk róla. Másrészt exkluzivitást üzen, harmadrészt pedig azt is erősítheti bennünk, hogy azért van belőle kevés, mert nagy rá a kereslet, így ez valami hasznos és hiánypótló dolog.

Ha valamiből minél kevesebb van, az annál jobban fog érdekelni minket
Ha valamiből minél kevesebb van, az annál jobban fog érdekelni minketOscar Wong / Getty Images Hungary

#7 Kelts szimpátiát a közös pontok hangsúlyozásával!

Ha valaki ellenállást tanúsít és nehezen meggyőzhető, szakadj el egy kicsit a témától, és mutass rá a közös pontokra! Kezdj el arról beszélni, hogy miben hasonlítotok, miben tudtok egymáshoz kapcsolódni. Ez általában feloldja az ellenállást, amelyet követően könnyebben győzheted meg a másik felet a mondandóddal. 

#8 Beszélj gyorsabban!

Végül, a meggyőzéshez nemcsak az elengedhetetlen, hogy mit mondunk, hanem az is, hogy milyen sebességgel. Ha lassan beszélünk, akkor mások hamarabb ráunnak arra, amit mondunk, és felkészületlennek tarthatnak. Az átlagosnál gyorsabb, de még szépen érthető beszéd felkészültséget és magabiztosságot sugall. 

A meggyőzés az üzleti és a magánéletben is megkerülhetetlen. Hiszen nap mint nap kommunikálunk és hatást gyakorlunk másokra. Sokszor csak egy gondolatot próbálunk megértetni másokkal, vagy rávenni valakit, hogy változtasson a viselkedésén. Az biztos, hogy nagy hátránnyal indul az, aki nincs tisztában a meggyőzés praktikáival.

A cikk szerzőjéről

Sas Eszter Krisztina a Dívány pszichológus szakértője és a Mind Art kreatív pszichológiai műhely társalapítója.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Mustra