Nyári kaland? Így veheted észre, ha majomhimlővel fertőzött a partnered

Szabó Eszter
GettyImages-535464970
Olvasási idő kb. 4 perc

Ma már tudjuk: itthon is megjelent a majomhimlő-fertőzés, egyelőre egy 38 éves férfinél diagnosztizálták a betegséget, és két másik férfi is majomhimlőre utaló tüneteket mutat. Ami eddig látható, és megnyugvásra adhat okot, hogy ez a vírus a koronavírussal ellentétben emberről emberre csak szoros kontaktus útján terjed, így a szakemberek szerint pandémia kitörése nem várható.

A tiszti főorvos korábbi tájékoztatása szerint általánosságban a majomhimlős beteg két héten belül mindenfajta terápia nélkül magától felgyógyul. Ugyanakkor mindenképpen elővigyázatosnak kell lenni, figyelni kell az eseteket, és szükséges a korai diagnosztika, és gyanú esetén orvoshoz kell fordulni. 

Elméletileg az oltásra sem kell várnunk, a fekete himlő elleni vakcina ugyanis immunitást nyújt a majomhimlővel szemben is. Részben azért is alakulhatott ki most a kitörés, mert a fekete himlő elleni általános immunizálás olyannyira sikeres volt, hogy azt a betegséget egy időre sikerült teljesen eltörölni a föld színéről. 

Hogyan lehet észrevenni a majomhimlőt egy potenciális szexuális partnernél?

A majomhimlő nem csak szexuális úton terjedő betegség, amelyről a tudósok épp azt próbálják kideríteni, hogy az elsőként megfertőződők szex közben kaphatták-e el a betegséget, mivel sok eset „szexuális kapcsolaton belül fordul elő”.

Veszélyes lehet egy fertőzött személy bőrsérüléseiből származó fertőző anyaggal való közvetlen érintkezés, de terjedhet légzőszervi cseppek útján a hosszan tartó személyes érintkezés során is. A fertőzéstől a tünetek megjelenéséig tartó időtartam kb. 5-től 13 napig tart.

Az Egészségügyi Világszervezet egyik tisztviselője, Hans Kluge nemrégiben azt mondta, hogy a nyári fesztiválok és egyéb rendezvények tovább terjeszthetik a betegséget. 

Itt az újabb vírus, de szerencsére kevésbé könnyen fertőz
Itt az újabb vírus, de szerencsére kevésbé könnyen fertőzHit Stop Media / Getty Images Hungary

„Aggódom, hogy a tömeges összejövetelek, fesztiválok és bulik miatt felgyorsulhat a terjedés, mivel a jelenleg észlelt esetek a szexuális tevékenységet folytatók közé tartoznak, és a tünetek sokak számára ismeretlenek”

– fejezte ki aggodalmát a szakember.

Úgy kezdődik, mint az influenza 

A betegség első tünetei az influenzához hasonlóan jelennek meg, ha ilyenkor találkozol a partnereddel, azt is gondolhatod, hogy elkapott valami egyszerű vírust. Ezek a tünetek jellemzőek az első időszakban:

  • Láz
  • Fejfájás
  • Izomfájdalom
  • Hátfájás
  • Duzzadt nyirokcsomók
  • Hidegrázás
  • Kimerültség

Ebben a szakaszban nehéz lehet azonosítani a majomhimlőt egy leendő partnernél. Ennek ellenére megvan az oka annak, hogy kétszer is meggondold a szexet bárkivel, akinek influenzaszerű tünetei vannak. Maga az influenza, valamint az olyan betegségek, mint a Covid–19, szoros érintkezés útján is terjednek, így ha a majomhimlőt nem is adja át a partnered, valami mást még elkaphatsz tőle, amikor hasonló tüneteket produkál.

Keresd a kiütést, különösen az ágyék környékén

Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) szerint a láz megjelenésétől számított egy-három napon belül kiütések alakulnak ki, és az emberek az első elváltozás megjelenésekor azonnal fertőzőek is.

Ez az az időszak, amikor a majomhimlő a legkönnyebben terjed – és a jelek szerint ez a járvány szokatlanul sok kiütéssel jár a nemi szervek körül. A kiütés hihetetlenül fertőző, mondták korábban szakértők. A majomhimlővírus átterjedhet a bőrkiütéssel vagy testnedvekkel való közvetlen érintkezés útján is.

Jobb ismerni a tüneteket
Jobb ismerni a tüneteketFrancesco Carta fotografo / Getty Images Hungary

A kiütés különböző szakaszokon megy keresztül. Eleinte a betegség bárányhimlőnek vagy szifilisznek tűnik, mielőtt bekövetkezik a varasodás. 

Általában az arcon, a kezeken és a lábakon jelenik meg, azonban ebben a járványban a svéd hatóságok arról számoltak be, hogy néhány esetben „a nemi szervekre, az ágyékra és az anális nyílás körüli bőrre lokalizálódó kiütések” is gyakoriak. 

A majomhimlő súlyos betegség, de nem kell pánikba esni

A majomhimlő súlyos betegség. Egyes súlyosabb esetek halálhoz vezethetnek, és világszerte a fertőzött emberek körülbelül 1%-a nem éli túl a megfertőződést. 

Jennifer McQuiston, a CDC szóvivője elmondta a CNN-nek, hogy „a többségnek nem kell aggódnia amiatt, hogy a majomhimlő közvetlen veszélye fenyegeti”. 

A betegségben szenvedőket azonban mielőbb el kell különíteni másoktól. A szakértők korábban elmondták, hogy megelőzésképp a felelős szexuális döntések mellett hasznos a maszk viselése és a kézmosás. A legjobb tehát a felelősségteljes szexuális élet, és ajánlatos inkább kihagyni azokat a partnereket, akiknek influenzaszerű tünetei vagy kiütései vannak. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek