Mert működik! A Z generáció tagjai köszönik, nem kérnek a reggel 9 órától délután 17 óráig tartó munkaidőből, a közepes fizetésből és a mindennapos munkába járásból. Helyette sokkal fontosabb számukra, hogy maguk osszák be a munkaidőt, és az elvégzett feladatokért arányaiban több pénzt kapjanak. Ezért hajlandóak lemondani a karrierépítésről és a stabil környezetről is. Inkább dolgoznak kanapén, mint egy íróasztal fölött, és inkább végzik a munkát este, mint hogy reggel korán ébredjenek.
A „lusta lányok” főnöke
A kifejezést a 26 éves Gabrielle Judge használta először idén tavasszal, amikor egy TikTok-videóban arról beszélt, hogy a medence mellett nyomkodja a laptopot, hosszú szüneteket tart, és munka közben tudja le a nagybevásárlást is. Futótűzként terjed az új trend.
A lány pimaszul beszélt a kényelem fontosságáról, amiről az idősebb generációk megfeledkeztek.
Ugyanakkor kiemelte, hogy mindez nem egyenlő a naplopással vagy a felelőtlen munkavégzéssel. Mint mondja, a „lusta lány” munka inkább figyelemfelkeltő fogalom, mintsem valós kifejezés, hiszen nem azt jelenti, hogy a fiatal dolgozó nőknek semmi kedve a munkához. Sokkal inkább arról szól, hogy a Z generációs hölgyek szemében prioritás a kötetlen munkarend. Az irányzat első embere szerint sok olyan pozíció van, ami egyenlő a „lusta lány” munkával. Ilyen bárminemű kommunikációs tevékenység, a sport területe vagy bármilyen más, szabadúszásra alkalmas szakma.
A recept egyszerű: dolgozz lazán
A huszonéves lány munkavégzéssel kapcsolatos videójának hashtagjét eddig több mint 17 millióan nézték meg szerte a világon, ami azt igazolja, hogy az embereket érdekli a „lusta lány” munka. Judge szerint bárki dolgozhat ebben a mentalitásban. Ő maga például levelekre válaszol egész nap, és ezért cserébe szép fizetés érkezik a számlájára, átszámolva nagyjából 2 millió forintnyi összeg havonta.
Judge szerint ez egy remek fellépés a munkából adódó túlterheltséggel szemben.
A „lusta lányok” hallani sem akarnak a heti 50-60 munkaóráról, vagy arról, hogy az állásuk egyáltalán veszélyezteti az egészségüket. Szerintük a kiégés és a munkahelyi stressz elkerülhető, amennyiben az emberek nagyobb autonómiát kapnak a munka területén, és onnan dolgoznak, ahonnan akarnak, akkor, amikor akarnak. Közben azzal érvelnek, hogy ez mindenkinek a javára válik.
Csak a kívülállók számára jelent naplopást
Judge szerint, aki egyszer kipróbálja, hogy milyen a medence mellett dolgozni, már nem akar visszamenni a kötött irodai légkörbe. Továbbá a „lusta lányok” szószólója úgy véli, hogy komoly és felelősségteljes munkát is lehet végezni ebben a szabad formában, mondván, minél nagyobb a kényelem, annál jobban érzi magát az egyén, és annál elhivatottabb. Az más kérdés, hogy mit gondolnak erről a hivatali időben dolgozó munkavállalók, a kereskedelem emberei, az egészségügyi dolgozók, pedagógusok vagy rendfenntartók, és még sorolhatnánk. A Z generáció mindenesetre fut a mézesmadzag után egy TikTok-videó hallatán, és mi csak évtizedek múlva látjuk, hogy milyen eredményt értek el a komfortos, jól fizető, de társadalmi tekintetben nem éppen hasznos munkával. Ameddig vannak olyan munkaadók, akik személyes jelenlét nélkül, abszolút kötetlen munkaidőben, magas fizetésért cserébe alkalmaznak tapasztalattal nem rendelkező fiatalokat, addig a „lusta lányok” folytatják a tendenciát.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés