Ennyibe kerül jelenleg az albérlet és a kolesz egyetemi városainkban

GettyImages-497542602
Olvasási idő kb. 5 perc

Lassan, az egyetemi ponthatárok kihirdetésének közeledtével, beindul a nagy, országos albivadászat. Budapesten és az egyetemi nagyvárosokban az egyszobás és garzonlakások ára arányosan mindig is a legmagasabb volt az évnek ebben a szakában, ezután pedig a kereslet még inkább megnő. Összehasonlítottuk a kollégiumi elhelyezés anyagi vonzatát az albérleti árakkal, és nagyon meglepődtünk.

A budapesti ingatlanárak meglehetősen hullámzóak az elmúlt időkben, de a belvárosi részeken még a kis méretű lakások ára sem nagyon van havi 170-200 ezer forint alatt. Szeged belvárosában a legkisebb, 40 négyzetméter körüli albérletek ára is legalább 140-160 ezer forintnál kezdődnek, de van vadonatúj központi, butiklakás is, mely ugyan még ezt a méretet sem éri el, de 200 ezer forint havi bérleti díjért kínálják. Debrecen központjában a felújított aprócska lakások ára legalább 160-180 ezer forint havonta, de igazán nagy választékot csak 200 ezer forint fölött találunk kategóriájában. Ebben az összevetésben a nyertes Pécs, ahol szép, központi kis lakást 150 ezer forintos havi bérleti díjért már egyáltalán nem lehetetlen kapni.

Ráadásul a kollégiumi elhelyezés nemcsak a pénztárcának kedvez, de igazi egyetemi éveket ígér nagy társasági élettel, jó hangulatú közös evéssel, ivással, netán még tanulással is. Nem is beszélve arról, hogy a később kollégákká váló jelenlegi szoba- és kolesztársak milyen kiváló kapcsolati tőkét jelentenek majd szakmai életük során is.

Szemben a mélyen zsebbe nyúlós albérleti árakkal, a kollégiumok terén ilyen kiváló lehetőségekre bukkantunk:

Budapest

Az ELTE 7 helyszínen már havi 12-15 ezer forintért is kínál kollégiumi elhelyezést, de mindenhol alulmarad a 20 ezer forintos lélektani havi díjnak. Nagyságrendileg azonos módon a BGE és a BME kollégiumai is havi 10 és 20 ezer forint között kínálják férőhelyeiket, míg a legborsosabb árral a Corvinus hallgatóinak kell szembesülniük 10 és 50 ezer forint közötti összeggel.

A kedvező árú kollégiumi elhelyezés komoly kapcsolati tőkével is kecsegtet a későbbiekre nézve
A kedvező árú kollégiumi elhelyezés komoly kapcsolati tőkével is kecsegtet a későbbiekre nézveKlaus Vedfelt / Getty Images Hungary

Szeged

Szegedi Tudományegyetem a nemzetközi egyetemi rangsor felső 5%-ába tartozik. A hallgatói önkormányzat szociális és szakmai szempontok mentén választja ki a jelentkezők közül a leendő kollégiumi lakókat. A mintegy 4000 kollégiumi férőhely ára az országban a legkedvezőbbek közé tartozik, az államilag finanszírozott hallgatók esetében egységesen mindössze havi 15 ezer forint. Aki viszont ennél többet áldozna, azok számára diákhotel néven magasabb minőségű elhelyezés is rendelkezésére állhat. Ugyanakkor, a kollégiumi férőhelyekből esetlegesen kiszoruló fiatalok számára, az egyetem nemcsak az ideális albérlet megtalálásában, de annak finanszírozásában is igyekszik segítséget nyújtani albérleti támogatás formájában a hallgatói önkormányzaton keresztül.

A Szegedi Tudományegyetem
A Szegedi TudományegyetemEducation Images / Getty Images Hungary

Egyes szakkollégiumokban speciális tehetséggondozás is folyik, ilyenek a Mathias Corvinus Collegium (MCC) és a Keresztény Roma Szakkollégium, míg a Márton Áron Szakkollégium a határon túlról érkező magyar hallgatókat fogadja. Az egyetem külön kollégiumot kínál orvostanhallgató diákjainak. Az Általános Orvosi Kar Apáthy István Kollégiuma 234 férőhellyel Szeged belvárosában található, és speciális szakkollégiumokkal is várja a tanulni vágyókat.

Pécs

Pécs egyetemi városa is elkötelezett amellett, hogy a lehető legtöbb (anyagi) segítséget (is) tudja nyújtani a továbbtanulni vágyóknak, hogy pénzügyi források hiányában senki ne maradjon le felsőfokú képzésről. Több belvárosi kollégium és számos ösztöndíjprogram áll a jelentkezők rendelkezésére, hogy mind kedvezőbb feltételek mellett lakhassanak és tanulhassanak a dél-dunántúli városban.

A Pécsi Tudományegyetem
A Pécsi TudományegyetemMaurizio Fabbroni / Getty Images Hungary

A Szántó Kollégium 2 × 2 fős blokkokat alakított ki 2011-es felújítása során, melyekhez 4 hallgatónként konyha és vizesblokk tartozik. Államilag finanszírozott hallgatók számára itt egy férőhely havi 26 ezer forint, önköltséges hallgatók számára 32 500. A többi 2010–11 táján felújított pécsi kollégium is hasonló paraméterek mellett vehető igénybe, így a Szalay László és a Jakabhegyi Kollégium is. Az ennél korábban épültek vagy renováltak (Vidéki, Laterum vagy Boszorkány Kollégium) olcsóbban fogadják lakóikat, míg az alig 5 éves, 2 ágyas szobákkal felszerelt Damjanich Kollégium 32 500 és 39 000 forintos áron várja az oda jelentkező 100 hallgatót.

Debrecen

Debrecenben a Kossuth Lajos Kollégium több mint 600 hallgatónak képes otthont nyújtani egy- és kétágyas szobákban. A saját vizesblokkal, tévével és internetellátással felszerelt szobákban hűtőszekrény áll a lakók rendelkezésére, miközben szintenként konyhát is biztosítanak számukra. A Bölcsész- és a Természettudományi Kartól 5 perc sétára található kollégium egyágyas szobáinak havi díja 50 ezer forint, míg a kétágyas szobáké személyenként 30 ezer forint a cívisvárosban.

A Debreceni Egyetem
A Debreceni Egyetemmajorosl / Getty Images Hungary

De ez csak egy a város több mint 10 egyetemi kollégiuma, campushotelje és diákapartmanja közül, amelyek kényelmes ideiglenes otthont garantálnak a tanév hónapjaiban a hallgatóknak. A 100-200 fős kollégiumi épületek szinte mindegyike az oktatás különböző színhelyeinek közelében helyezkedik el, s két-háromágyas szobákban fogadják új lakóikat jellemzően havi 20 ezer forintos vagy kevéssel a feletti összegért.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek