Ez történik, ha nem takarítod ki soha a kávéfőződet

GettyImages-108196153
Olvasási idő kb. 5 perc

Eltűnnek a zaccfoltok, és makulátlanul tiszta lesz a kávéfőző, ha megfelelően takarítod. Megéri megtenned, mert az egészséged is múlhat rajta.

Az emberek nagy része nem takarítja olyan gyakran a kávéfőzőjét, mint kellene, pedig a nedves, meleg környezetben jól érzik magukat a baktériumok és a penészgombák, ráadásul a kávézacctól idővel minden barna és koszos lesz.

Ha a kávéfőző a kedvenc konyhai készüléked, itt az ideje, hogy alaposan megtisztítsd. Bár lehet, hogy nem tűnnek koszosnak, a kávéfőzők akkor is karbantartást igényelnek.  

Miért érdemes megtisztítanod a kávéfőzőt?

Számos oka van a kávéfőző rendszeres tisztításának. A tiszta gép nemcsak a szennyeződésekkel számol le, de a kávéd is finomabb lesz utána.

Mielőtt belemerülnénk, fontos különbséget tenni a kávétartozékok tisztítása és a kávéfőző vízkőmentesítése között.

„A vízkőmentesítés csak a vízkő lerakódásának eltávolítását jelenti, nem összekeverendő a rendes tisztítással”

– mondja Jenna Gotthelf, a Counter Culture Coffee országos szakértője, majd hozzátette:

„Ez a kávéfőző berendezés rutinszerű karbantartásának része.”

Ezt vajon mivel főzte?
Ezt vajon mivel főzte?Fernando Trabanco FotografÃa / Getty Images Hungary

A vízkő egyszerű, kalcium-karbonátból összeállt maradék. Az anyag hajlamos felhalmozódni azokon a helyeken, amelyeken rendszeresen átfolyik a víz, például csövekben, teáskannákban és – kitaláltad – kávéfőzőkben is.

Penész a kávéfőzőkben? 

„Minden használat után öblítsd ki a kávéskannát meleg, szappanos vízzel, mivel „a penészgomba és az élesztő képes elszaporodni a kávémaradványokban” – mondja Martin Bucknavage, a Penn State Élelmiszer-tudományi Tanszékének vezető élelmiszer-biztonsági munkatársa.

A baktériumokkal ellentétben, amelyek nem szaporodnak könnyen savas környezetben, a penész és az élesztő jobban ki tudja használni a kávéra jellemző alacsonyabb tápanyagszintet és alacsonyabb pH -értéket.

Érdemes csökkenteni a nem kívánt anyagok fogyasztásának esélyét.

„Egyes penészgombák káros melléktermékeket, úgynevezett mikotoxinokat termelhetnek”

– folytatta Bucknavage.

„További elemzés nélkül soha nem lehetünk biztosak abban, hogy egy adott penészgomba termel-e mikotoxint, ezért a legjobb, ha a gépeket tisztán és penészmentesen tartjuk.”

Időnként cseréld ki a tartályban lévő vizet – és magát az edényt is dörzsöld át –, hogy csökkentsd a vízben terjedő kórokozók megtelepedésének kockázatát.

A kávéd minősége múlik rajta
A kávéd minősége múlik rajtaNancy Honey / Getty Images Hungary

Rossz ízű lehet a kávé

Ez az oka annak, hogy a kávé szerelmesei annyira akkurátus takarítók: a kávégép tisztításának elmulasztása ronthatja a reggeli feketéd minőségét.

Gondolj arra, hogy egy serpenyőben főzöl tojást hétfő reggel, mondja Gotthelf. Ha valaki a koszos serpenyőt a tűzhelyen hagyja, és kedden ismét tojást főz benne, a reggelije nem lesz épp a legfinomabb.

„Ugyanez vonatkozik a kávéfőzőre is”

– hangsúlyozta Gotthelf.

„A gép napi karbantartása és a rutinszerű vízkőmentesítés két fontos tényező, amelyek befolyásolják a kávé ízét. A kávé avas és keserű lesz, ha a berendezést nem tartják tisztán.”

Milyen gyakran kell vízkőmentesíteni a kávéfőzőt?

A legtöbb gyártó azt javasolja, hogy 3-6 havonta vízkőmentesítsük a kávéfőzőt. De más tényezők is fontosak – mint például a víz típusa a környéken, valamint az, hogy milyen gyakran használjuk a gépet.

Minél keményebb a víz, annál gyakrabban kell mélytisztítani a kávéfőzőt – mondja Josey Markiewicz szakértő. A kemény víz a helyi vízkészlet ásványianyag-tartalmára utal. Minél nagyobb a jelen lévő kalcium és magnézium mennyisége, annál keményebb a víz. És minél keményebb a víz, annál nagyobb a lehetőség az üledék felhalmozódására a kávéfőző belsejében.

Hogyan vízkőmentesítsük a kávéfőzőt?

A legjobb megoldás az, ha az ember elolvassa és követi a kávéfőző kézikönyvében található utasításokat, mivel a tisztítási javaslatok gépenként eltérőek lehetnek.

Dolgok, amelyekre jó eséllyel szükséged lesz:

  • Forró víz
  • Mosogató szappan
  • Szivacs
  • Fehér ecet vagy vízkőoldó termék

A kávéskanna tisztítása nem egy nagy tudomány. Egyszerűen csak forró, szappanos vízzel és egy szivaccsal öblítsd ki és dörzsöld le a kávéfőzőt és a fedőt minden használat után.

Magának a kávéfőző gépnek a vízkőmentesítéséhez a Gotthelf az alábbi általános lépéseket javasolja:

Töltsd fel a tartályt friss vízzel, majd futtass le egy főzési ciklust. Ha ecetet használsz, készítsd el a fehér ecet és a víz 50/50 arányú keverékét, és futtass le egy főzési ciklust ezzel az oldattal.

Amikor a főzési ciklus befejeződött, dobd ki a keveréket, és futtass további három főzési ciklust csak friss vízzel (vízkőoldó vagy fehér ecet hozzáadása nélkül). A hosszú élettartamú gép és a kiváló ízű kávé igazi kulcsa, hogy a belső részek takarítása se maradjon el.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek