Ez a magyarok trükkje a kamatadó ellen

kamat-ado-1961238727
Olvasási idő kb. 3 perc

Több tízezren nyitottak tartós befektetési számlát a kamatjövedelemre 2023-ban kivetett szociális hozzájárulási adó óta, amellyel nemcsak utóbbi, hanem a kamatadó is elkerülhető.

A tartós befektetési számla (TBSZ) számít az idei év legnépszerűbb szolgáltatásának – írja az Economx, hozzátéve: ezzel a konstrukcióval tudják ugyanis megmenteni a megtakarításukat a 15 százalékos kamatadóból és a 13 százalékos szociális hozzájárulási adóból (szocho) álló 28 százalékos levonást jelentő állami sarctól. 

Noha ezt veszélyhelyzeti rendelettel ideiglenesen vetették ki, ám augusztustól véglegessé vált, miután a kötelezettség bekerült a szocho-törvénybe. 

Folyamatosan emelkedik a TBSZ-ek száma

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint a szocho bevezetése óta 83,5 ezer TBSZ-számlát nyitottak a magyarok, amelyek közül csak 58 ezret az év első félévében – ezzel 357 545-re emelkedett a tartós befektetési számlák száma. A hazai befektetők egyébként az első félév végén 5367 milliárd forintnyi értékpapírt tartottak,

ez másfélszer annyi, mint egy évvel ezelőtt, a szocho kivetését megelőzően.

A szocho és a kamatadó elkerülésére jó megoldásnak tartják a tartós befektetési számlát a magyarok
A szocho és a kamatadó elkerülésére jó megoldásnak tartják a tartós befektetési számlát a magyarokBalogh Ferenc / Getty Images Hungary

Miután a számlát már 25 ezer forintnyi befektetéssel is meg lehet nyitni, ez a konstrukció nem csak a vagyonos privátbanki és prémium ügyfélkör számára élhető el – emelik ki, hozzáfűzve:

egy átlagos ügyfél jelenleg 15 millió forintot tart TBSZ-en.

Jó alternatívája a kamatadó elkerülésének

A TBSZ-ről tudni érdemes, hogy „olyan államilag támogatott kedvezményes konstrukció, amelynél a számlán a 3-5 évre elhelyezett és befektetett pénz részben vagy egészben mentesül a kamat-, árfolyamnyereség- és osztalékadó alól” – olvasható a Bank360 oldalán.

A tartós befektetési számla futamideje 1+5 év, megnyitásának éve a gyűjtőév, amely végéig szabadon tehet be pénzt az ügyfél. Ezután lezárják, de a számlán található értékpapírokkal továbbra is lehet kereskedni. Mint írják, részkivételre három év után van lehetőség, amikor is már csak 10 százalék a kamatadó. Az értékpapírok nyeresége teljesen adómentessé csak 5 év után válik, az ötödik év végén a számla automatikusan megszűnik, kivéve, ha az ügyfél nem nyilatkozik arról, hogy újraindítja.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek