Ilyen az élet a világ legszennyezettebb településén

GettyImages-1201812272
Olvasási idő kb. 6 perc

Idén többször is a világ egyik legszennyezettebb levegőjű városának választották Jakartát, ahol az egészségtelen levegő csak a jéghegy csúcsa. A csatornahálózat leterheltsége miatt az esős évszakban áradásokkal küzdenek, állandó a zsúfoltság, és a város még süllyed is. Hogy lehet így élni?

Noha már idén május óta folyamatosan a világ tíz legszennyezettebb városa között szerepel az indonéz főváros, az elmúlt hetekben a svájci IQAir levegőminőség-technológiai vállalat listájának élére került. 

Egészségtelen levegő

Jakartában az élet rendszeres velejárója az erős légszennyezettség, amely minden évben leginkább a száraz évszak kezdetével hág a tetőfokára. Főleg júniusban, júliusban és augusztusban a légkör nedvességhiánya és a megváltozott meteorológiai viszonyok miatt a légszennyezés egészségtelen mértékű, „köszönhetően” leginkább a közlekedésből és az ipari szektorból származó szennyező anyagok kibocsátásának. 

Jakarta a világ egyik legszennyezettebb városa
Jakarta a világ egyik legszennyezettebb városaCreativaImages / Getty Images Hungary

Egészségügyi kockázatok

Ez a levegőszennyezés igen komoly veszélyt jelent a Jakartában élő több mint 10,5 millió ember egészségére. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a légszennyezés az egyik legnagyobb, megbetegedéseket és halált okozó egészségügyi kockázat az óriási városban, amely nemcsak a légúti, hanem daganatos, valamint a szív- és érrendszeri betegségekért is okolható. Egy idén publikált felmérés szerint 2019-ben a szennyezés 5054 jakartai halálesetért tehető felelőssé.

Hamu és füstköd

A légszennyezettség Indonézia más nagyobb városaiban is elérheti a kritikus szintet, amely legaktuálisabb levegőminőségi adatai folyamatosan nyomon követhetők. A közlekedésből és ipari tevékenységből származó szennyező anyagok mellett a levegő minőségét befolyásolják a vulkánokból származó hamucsóvák is. Emellett a májustól novemberig tartó száraz időszakban az erdőtüzekből kialakuló füstköd miatt is rossz a levegőminőség Indonézia egyes részein, különösen a Riau-szigeteken, Közép-Szumátrán és Kalimantánban. 

Már az elnök is köhög

Az egészségügyi kockázatokat mi sem mutatja jobban, mint az, hogy 2023 első hat hónapjában több mint 630 ezer légúti megbetegedést regisztráltak. Noha a légszennyezés ellen már régóta felemelték a szavukat egyes szervezetek, eddig nem igazán történt előrelépés. Pedig 2021-ben a bíróság megállapította, hogy levegőminőség javításáért nem más, mint a kormány felelős, ám Joko Widodo elnök inkább a fellebbezést választotta, mintsem hogy teljesítse az ítéletet. Idén azonban, miután kiderült, hogy az elnök hetekig tartó, köhögéssel járó légúti tüneteit is a rossz minőségű levegő belélegzése okozza, Widodo gyors intézkedéseket rendelt el.

Az indonéz fővárosban az állandó zsúfoltság és az óriási forgalom is nagy gondot okoz
Az indonéz fővárosban az állandó zsúfoltság és az óriási forgalom is nagy gondot okozDidier Marti / Getty Images Hungary

Elköltözik a főváros

A megapoliszban a levegőszennyezettség mellett még óriási közlekedési dugókkal és a zsúfoltsággal is szembe kell nézniük, ráadásul Jakarta a világ leggyorsabban süllyedő városa.

Ez annyit tesz, hogy a megnövekedett urbanizáció – többek között a talajvíz kitermelése, valamint a tengerszint-emelkedés – miatt egyre süllyed a város.

A jóslatok szerint a Jáva-sziget északnyugati partján fekvő város egyharmada 2050-re víz alá is kerülhet, miután Jakarta egyes részei évente közel 11 centimétert süllyednek. Többek között ezért is helyezik át a fővárost Jakartából Borneó szigetére, a Kalimantan dzsungel kellős közepére.

Az új központ munkálatai már tavaly elkezdődtek, és azt tervezik, hogy az új fővárost, Nusantarát 2024. augusztus 17-én, Indonézia függetlenségének napján avatják fel.

Ez persze nem azt jelenti, hogy a város már ekkorra el is készül: előrejelzések szerint Nusantara teljes pompájában csak 2045-ben, az ország 100. évfordulóján látható majd.

Az indonéz főváros lakói szinte egytől egyig maszkot hordanak
Az indonéz főváros lakói szinte egytől egyig maszkot hordanakrudi_suardi / Getty Images Hungary

Különleges látnivalók

Jakarta megannyi súlyos problémája ellenére egy igazán különleges, pezsgő város, tele izgalmas látnivalókkal. Itt található például az imádkozók számát tekintve a világ kilencedik és Délkelet-Ázsia legnagyobb mecsete, az Istiqlal, amely egyszerre több mint 120 ezer embert képes befogadni.

A mecsettől nem messze található Jakarta holland gyarmati időkből származó, mindenki számára ingyenes gótikus katolikus temploma.

Aki az indonéz fővárosban jár, annak vétek kihagynia a holland stílusú épületeket Kota Tuát, Jakarta óvárosát, amely kicsit olyan, mintha valóban Hollandiában járnánk. A történelmi emlékekre áhítozó utazóknak kitűnő választás az Indonéz Nemzeti Múzeum, ahol ezernél is több történelmi jelentőségű tárgyat csodálhatnak meg. A természet közelségére vágyóknak remek kirándulási lehetőség egy a Jakartai-öbölben található Ezer szigetre tett látogatás. Közülük az egyik Pulau Putri, egy alig 8 hektáros sziget, ahol a tengerfenékre épített panoráma-alagútban figyelhetjük meg a szemet gyönyörködtető víz alatti világot. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek