A skandináv krimi mint műfaj az északi országokra jellemző sötét, ködös, havas, titokzatos világot ígéri, vérfagyasztó bűntényekkel. A műfaj koronázatlan királya, a norvég Jo Nesbø több könyvvel is nevezhetne a borzongató olvasmányok versenyén: Hóember című regényében a Harry-Hole-sorozat többi kötetéből ismert oslói nyomozó ismét különös bűntényben nyomoz. A cselekmény szerint a havas, téli Oslóban egy sorozatgyilkos garázdálkodik, akinek áldozatai kizárólag családos nők. Az elkövető különös nyomot hagy maga után a tetthelyen: minden alkalommal egy hóembert épít. Izgalmas, bár kissé véres történet, aki elolvassa, egy darabig másként fog nézni a hóemberekre.
Téli olvasmányok: skandináv krimik
Az izlandi Yrsa Sigurdardóttir sem megy a szomszédba, ha letehetetlenül izgalmas történetet, sőt: történetsorozatot kell írni. A Freyja & Huldar-sorozat szinte minden darabja garantáltan izgalmas órákkal kecsegteti az olvasót, legsikerültebb talán a Csend című regény, de szinte bármelyikkel lehet kezdeni a sorozatot, nem feltétlenül az első, Gének című regénnyel. Aki inkább önálló thrillert olvasna a hátborzongató részletekkel cseppet sem fukarkodó írónőtől, kezdheti a Préda című könyvvel is, amelyben a hóviharoktól sújtott Izlandon egy csapatnyi turista tűnik el rejtélyes körülmények között, akik, kissé a Gyatlov-rejtélyre hajazó módon, még a ruháikat is hátrahagyják a kopár, jeges hegyek között. Szorongás, sötétség és hideg, izlandi módra.
A sziget
Ha már Izland és izgalmak, kár lenne kihagyni a Sigríður Hagalín Björnsdóttir által írt A sziget című regényt. A néhány éve megjelent disztópia alaphelyzete szerint Izland az egyik pillanatról a másikra elveszíti a kapcsolatot a külvilággal. Megszűnik az internet, a hajók és a repülők nem érnek célba.
Eltűnnek a civilizált világra jellemző szolgáltatások, helyükbe a kiszolgáltatottság, a magány és a túlélésért folytatott harc lép.
A „mi lenne, ha…” kínzó kérdését feszegető regény két idősíkon fut: a jelenben, amikor a katasztrófa történik, és a jövőben, amikor már farkastörvények uralkodnak. A lebilincselő történetben megismert világ után egészen biztosan jól fog esni a visszatérés a kényelmes és civilizált jelenbe.
Wayward Pines
Az amerikai Blake Crouch Wayward Pines-trilógiájából sorozatot is készítettek, ám az nem hozta meg a várt sikert, szemben a könyvvel. A trilógia főhőse, Ethan Burke nyomozó egy idahói kisváros, Wayward Pines kórházában tér magához, emlékei ködösek, a rejtélyek viszont szaporodnak körülötte: a helyiek furcsán viselkednek, egykori nyomozótársa pedig különös módon megöregedett. Szeretteit nem tudja felhívni telefonon, viszont megtalálja a városkát körülvevő elektromos kerítést. Burke hiába próbál meglépni, újra és újra visszajut az idillinek tűnő helyre. Szép lassan kiderül, hogy senki nem az, akinek látszik, és a háttérben a rémálmainkba beleillő események történnek…
A szoba
Végül, de nem utolsósorban, Emma Donoghue A szoba című regényét is érdemes a kezünkbe venni. Az ír szerző megrázó és izgalmas története az ötéves Jack szemszögéből mesél el egy, sajnos a való világban is elképzelhető történetet. Jack édesanyjával bezárva él egy szobában, ahol csak a tetőablakon és a tévé képernyőjén keresztül láthat egy darabot a valóságból. Édesanyja hét éve él bezárva a Szobában, mióta a Patás elrabolta: 12 négyzetméteren igyekszik élhető életet és elviselhető gyerekkort biztosítani Jacknek, akit éjjelente szekrénybe zár, amikor jön a Patás… Kik népesítik be Jack képzeletbeli világát? Hogyan lehet túlélni a rabságot? Sikerül-e megszökniük? Többek között ezekre a kérdéseket is választ kapunk a regényből.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés