A változókor számos kellemetlen testi és pszichés tünetet okozhat. Nőknél ilyenkor jelentkezik a klimax, de vajon ez az időszak a férfiak életét is felforgatja? Létezik férfi-menopauza is?
Jed Diamond amerikai pszichoterapeuta szerint egyértelműen igen. Hangulatzavarokkal küzdő férfiakkal való terápiás munkája során megfigyelte, hogy a középkorú férfiak a női menopauzához hasonló változásokon mennek keresztül. A jelenségnek egy egész könyvet is szentelt, amelyben részletesen leírta az elsőre szokatlannak hangzó tünetegyüttes jellemzőit.
A férfi-menopauzáról
Az andropauza a női klimax férfi megfelelője. Bár a két állapot között találunk hasonló tüneteket (pl. hangulatingadozás), míg utóbbi viszonylag gyorsan, addig előbbi lassabban zajlik le. További különbség, hogy miközben a nők a menopauzával elveszítik termékenységüket, addig a férfiak az andropauzát követően is megőrzik nemzőképességüket. Az andropauza legfőbb tünete a fokozott ingerlékenység, éppen ezért Diamond irritábilis férfiszindrómának (irritable male syndrome – IMS) nevezte el a jelenséget.
Az irritábilis férfiszindróma tünetei
Az IMS négy fő tünete a hiperszenzivitás, a frusztráció, a szorongás és a fokozott düh, amelyek mindegyike túlzott ingerlékenységben csúcsosodik ki. A férfiak hajlamosak lehetnek a legapróbb dolgokra is felcsattanni, és szélsőséges, intenzív hangulatingadozásokat tapasztalhatnak magukon. Levertnek érezhetik magukat, illetve különféle testi panaszok is jelentkezhetnek náluk: libidócsökkenés, szexuális zavarok, alvási problémák, fájdalom. A különböző tünetek, valamint az ingerlékenység könnyen csaphatnak át depresszióba. Ilyenkor a férfiak hajlamosabbak lehetnek több alkoholt fogyasztani, dühöt és frusztrációt érezhetnek, felesleges vitákba keveredhetnek, és általánosságban ingerültek és feszültek lehetnek.
Mi okozza az IMS-t?
Az irritábilis férfiszindróma hátterében főként hormonális változások állnak. A férfi nemi hormon, a tesztoszteron alacsony szintje okozhat ingerlékenységet, de kiválthatja még a krónikus stressz is. A tesztoszteron mellett az alacsony szerotoninszint is hozzájárulhat az állapothoz. A szerotonin az egyik legfontosabb boldogsághormonunk, amely nagyban meghatározza, hogy jól érezzük-e magunkat a bőrünkben, vagy sem. Alacsony szintje frusztrációhoz és agresszióhoz vezethet. Mi okozhatja az alacsony szerotoninszintet a férfiakban? Legfőképp az étkezés. Rengeteg férfi fogyaszt a kelleténél több vörös húst, azonban a magas fehérje- és alacsony szénhidráttartalmú étrend ingerlékenyebbé tehet.
Bár a szindróma leginkább idősebb férfiaknál figyelhető meg, nem kizárólagosan náluk jelentkezhet csak. Pubertáskorban és az életközép időszakában járó férfiaknál a legjellemzőbb, mivel ezekben az életszakaszokban változik jelentős mértékben a tesztoszteronszint.
Társadalmi nyomás
Az IMS hátterében a biológiai okokon túl pszichoszociális változások is állhatnak. A társadalomban jól elkülönített szerepeket rendelnek a nőkhöz és a férfiakhoz. A legtöbbször ezeknek az elvárásoknak való megfelelés mentén ítélnek meg minket mások (és mi is másokat). Ha egy férfi kevésbé erős fizikailag, esetleg nem rendelkezik a tipikusan férfias testalkattal, netán elveszítette az állását, könnyen érezheti, hogy képtelen megfelelni a társadalom által támasztott elvárásoknak, miszerint az ő feladata a családja védelme és anyagi biztonságának megteremtése. Ez a csorba az énképén aztán könnyen vezethet csökkentértékűséghez, önértékelési gondokhoz és IMS-hez is.
Ha bárki észleli magán az irritábilis férfiszindróma tüneteit, érdemes orvoshoz fordulnia, hogy kiderüljön, mi áll a feszültség hátterében. A hormonális problémákra léteznek tesztoszteron pótlását szolgáló gélek és injekció. A stressz káros hatásai ellen érdemes életmódot váltani, és minél többet mozogni, hiszen ezek egyrészt csökkentik a frusztrációt, valamint természetes módon járulhatnak hozzá a tesztoszteron- és szerotoninszint növekedéséhez.
A cikk szerzőjéről
Sas Eszter Krisztina a Dívány pszichológus szakértője és a Mind Art kreatív pszichológiai műhely társalapítója.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés