Mindenki olasznak hiszi, pedig magyar eredetű a világ egyik kedvenc kávéja

GettyImages-1253016804
Olvasási idő kb. 5 perc

A számítógép, a golyóstoll vagy a Rubik-kocka magyar kötődéseivel az egész világ tisztában van, azt azonban még sok magyar sem tudja, hogy az Illy kávéra is hasonlóképp büszkék lehetünk.

A világ bármely nagyvárosában találhatunk a legnagyobb kávézók kínálatában Illy kávét. A jellegzetesen zamatos, fekete pörkölésű ital, bár kevesen tudják, magyar eredetű. Egy első világháborús magyar veteránnak köszönheti a létét.

A kávét kedvelők számára az Illy Coffee neve minden bizonnyal ismerősen cseng, azt azonban jóval kevesebben tudják, hogy a mára Olaszország első számú márkájává előlépett, trieszti alapítású Illy egykori tulajdonosa magyar volt. 

A világ egyik legismertebb kávéja, az Illy magyar
A világ egyik legismertebb kávéja, az Illy magyarNoam Galai / Getty Images Hungary

Könyvelőből katona

Illy Ferenc, vagy ahogy később nevezte magát, Francesco Illy Temesváron született 1892-ben. Apja asztalosmesterként dolgozott, Ferenc pedig könyvelőnek készült volna, ha az első világégés nem szól közbe.

Az éppen csak 21 éves Illy számára meghatározó eseménynek számított felnőtté válásának első komolyabb eseménye, amikor is besorozták az Osztrák–Magyar Monarchia hadseregébe. Erre 1913-ban került sor, még békeidőben. Aktív sorkatonai szolgálata közben azonban a monarchia trónörökösét meggyilkolták, és mindennél véresebb háború kezdődött. Fiatal kora okán Illy a háború végéig katonaként szolgálta hazáját. 

Az eltelt idő során pedig lelkiismeretes, kiváló tiszthelyettes vált belőle, és a többszörösen kitüntetett katona őrmesterként fejezte be a világháborút – írja a Nagy Háború Blog osztrák levéltári adatokra hivatkozva. 

A doberdói harctér hőse

A császári és királyi temesvári 61. gyalogezredet, melyben ő is is szolgált, a háború végére Isonzóhoz, a világégés legvéresebb eseményeinek helyszínére vezényelték, ahol az egykori sorkatonából addigra őrmesterré léptették elő Illy Ferencet.

Illy Ferenc könyvelőnek készült
Illy Ferenc könyvelőnek készült

„A mozgósítás első napja óta szakadatlanul a harctéren szolgál, és feladatát mint első segítő kiválóan teljesítette. Nevezett komoly, megbízható, intelligens és rendkívül lelkiismeretes munkaerő, aki az ezredsegédtiszti iroda ügyeit példaadóan és önállóan a legnehezebb harctéri körülmények között is pontosan végezte. Illy őrmester egyidejűleg az ezred tábori postai ügyeivel foglalkozó altiszt is, aki minden igyekezetével a postaforgalmat tisztességgel, zökkenőmentesen gondozta, és e tekintetben is a legnagyobb megelégedésre működött. Ez a bátor, derék és merész altiszt nemcsak a háború kezdete óta eltelt időben, hanem már béke idején is jelentős munkát végzett” – írják elöljárói, a dokumentumot József főherceg jegyezte ellen. 

Magyar katonaként Doberdónál is harcolt
Magyar katonaként Doberdónál is harcolt

1916-ra a Koronás Vas Érdemkereszt a Vitézségi Érem szalagján kitüntetést is kiérdemelte Doberdónál tanúsított hősiessége miatt, egy év múlva a Bronz Vitézségi Érmet is megkapta.

Jókor volt jó helyen

A háború vége Triesztben érte, az olasz kikötőváros az akkori világ kávénagyhatalmának számított, már az 1800-as években több mint félszáz cég foglalkozott a pörkölt babszemekből készült itallal. Illy is az egyik kávéüzem alkalmazottja lett. Nagysága és későbbi karrierje empátiájának köszönhető, megfigyelte ugyanis, hogy a vevők szívesebben fogyasztják a frissen pörkölt babokból készült kávét, azonban azt is tudta, hogy milyen nehéz a frissességet megőrizni az adott körülmények között.

Egykori katonaként tudta, a vákuumcsomagolás képes az élelmiszerek frissességét megőrizni, s rájött arra is, hogy ez a kávék esetén is alkalmazható.

Családban maradt

Fia, Illy Ernő maga is nyomot hagyott a kávézás történetében. Ő vegyészmérnökként foglalkozott a kávékkal, és Triesztben megalapította az Universitá del Caffét, a világ első kávéegyetemét. Unokái pedig családi vállalkozásként üzemeltetik a mai napig az Illy Coffeet. 

Feltalálta a friss kávéhoz szükséges eszközöket

A vákuumtasakokba csomagolt őrölt kávét speciális, lezárt, fémből készült dobozokban kezdte forgalmazni, így az megőrizte aromáját és frissességét is. A kávéüzlet bevált, ám nem csak ez tartotta Itáliában, szerelmes lett. Későbbi feleségével, a német és ír származású Vittoriával itt alapított családot. Két gyermekük született. 

A gőzüzemű kávéfőzőt is Illy Ferenc találta fel
A gőzüzemű kávéfőzőt is Illy Ferenc találta felKathrin Ziegler / Getty Images Hungary

Az egykori temesvári könyvelő a háború lezárása után 15 évvel, 1933-ban alapította meg saját nevét viselő kávézóláncát, az Illy Coffeet. Önmagában a kávé tartósítása talán nem lett volna elég ahhoz, hogy cége valóságos birodalommá nője ki magát napjainkra, azonban két évvel a cégalapítást követően újabb találmányát szabadalmaztatta:

a forró gőzzel működő eszpresszógépet, az Illettát.

A ma italian espressónak nevezett kávéféle, az olaszok büszkesége tehát egy magyarnak, Illy Ferencnek köszönheti a létét. 

100% arabica kávéit még ma is az unokái kezében lévő kávézólánc forgalmazza, mára a világ 140 országában élvezhetik az egykori magyar géniusznak köszönhetően a reggeli kávét.

Érdekel, miként élvezik a kávét a nagyvilágban? Olvass tovább ide kattintva, hogy ötleteket meríthess. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek