Bár én alapvetően nem vagyok egy reggeli ember, sőt, mondhatom, hogy inkább az „éjjeli bagolysággal” tudok azonosulni, mégis éveken keresztül dolgoztam egy olyan helyen, ahol a korai munkakezdés megkövetelte a hajnali kelést. Megvallom őszintén, nem voltam friss és üde minden pirkadatkor, azonban tény, hogy a hajnaloknak megvan a maguk a varázsa. A harmatos levegő, a felkelő nap fénye, az ébredező város különleges hangulatot ad ennek a napszaknak. Nem csodálom, hogy vannak, akiket teljesen rabul ejt ez az érzés, és vágynak arra, hogy a friss reggeli időben szabadtéri futással, jógával vagy egy kiadós sétával indítsák a napot. A szakértők szerint ők teszik jól, ugyanis a hajnali kelés növelheti a hatékonyságot, és hosszú távon nemcsak kiegyensúlyozottabbá, hanem sikeresebbé is tehet.
Ebben az időpontban a legideálisabb felkelni
Robin Sharma kanadai író, aki számos top vezető tanácsadójaként is dolgozott, egy konkrét időpontot is rendelt ehhez a tézishez. Órára pontosan meghatározta, mikor kell reggelente felkelnünk, ha a legnagyobb hatékonyságot szeretnénk elérni.
Ez az időpont pedig nem más, mint a hajnali 5 óra.
Sharma egy egész könyvet szentelt a témának, amely The 5 AM Club címet kapta (hazánkban Hajnali 5 óra Klub címmel jelent meg) és ezzel gyakorlatilag új mozgalmat indított. A kötet ugyanis világszerte több mint 17 millió példányban kelt el, a közösségi médiát pedig ellepték a hajnali fotók és a #5amclub hashtagek.
Persze nem a kanadai író fedezte fel először a hajnali ébredés jótékony hatásait – ezt a szokást elődeink évszázadokon keresztül gyakorolták. A „ki korán kel, aranyat lel” közmondás sem Sharma nevéhez fűződik, azonban ahhoz könyvével jelentősen hozzájárult, hogy visszahozza a köztudatba, sőt egyfajta trenddé tegye ezt a szokást.
A hajnali 5 órás klubnak sok híresség is a „tagja”, ők azok, akik bejegyzéseikben, videóikban vagy nyilatkozataikban vállalják, hogy produktivitásuk és sikerességük hátterében többek között a korai napindítás és a szigorú rutin áll. Jennifer Lopez, Jennifer Aniston és Kim Kardashian, Gwyneth Paltrow, Mark Zuckerberg, Anna Wintour és Michelle Obama is szereti a hajnali órákban indítani a napot.
Nemcsak az időpont, a napirend is fontos
Ugyanakkor az 5 órás klub nemcsak a korai felkelésről szól. Hanem egy olyan napi rutin kialakításáról is, amely segíti a koncentrációnkat, és növeli a teljesítőképességünket. Legyen szó meditációról, jógáról vagy hajnali futásról, ezek a kora reggeli rituálék megalapozzák a napunkat. Sharma úgy véli, a hajnali 5 órás kelés a fegyelem és az önszabályozás gyakorlásának egy módja, ami már önmagában hozzájárul ahhoz, hogy képesek legyünk a saját életünket úgy irányítani, hogy a lehető legjobb eredményt érhessük el. Véleménye szerint:
ez a rutin az önuralom gyakorlata. Ha önuralmat gyakorolsz életed egy területén, az újonnan felfedezett fegyelem kiterjed más területekre is.
Ha ki tudunk kelni az ágyból, miközben mások szunyókálnak, azzal időt és lehetőséget teremtünk arra, hogy fittebbé váljunk, egészségesebben táplálkozzunk, és nyugodtan indítsuk a napot. Nem pedig álmosan és kapkodva, mint ahogyan sokszor azok teszik, akik az utolsó pillanatig húzzák a felkelést, majd teljes időzavarban és rohanásban töltik a napjukat.
A hajnali 5 és 6 óra közötti időszakot Sharma a „győzelem órájának” nevezi, amit fontosnak tart a lehető leghasznosabban eltölteni. Ezért három 20 perces szakaszra osztja fel, és minden szakaszt egy adott tevékenységnek szentel. Azt javasolja, hogy 5:00 és 5:20 között mindig végezzünk valamilyen erőteljes testmozgást; majd 5:20 és 5:40 között jön a meditáció és a naplóírás időszaka, 5:40 és 6:00 között pedig az olvasás vagy a tanulás ideje van. A győzelmi óra után pedig azonnal kezdjünk hozzá az adott nap legfontosabb feladatához, és dolgozzunk legalább 90 percet.
Bár Robin Sharma – és sokak – szerint ez a napkezdés tesz igazán hatékonnyá és sikeressé, legalább ennyien vannak, akik kétségbe vonják ezt, vagy egyszerűen csak képtelenek rá, hogy rendszeresen hajnalban keljenek. Kérdés persze, hogy az „éjjeli baglyok”, akik délelőtt szinte csak kóvályognak, és leginkább a délutáni-esti órákban aktívak, mennyire tudnak átállni erre a szokásra (ha egyáltalán szükséges nekik átállni). Az emberek cirkadián ritmusa ugyanis eltérő lehet.
Nemcsak a felkelésnek, a lefekvésnek is van ideális időpontja
Egy biztos, ha a hajnali 5 órás felkelést a napi rutinunk részévé szeretnénk tenni, akkor egy dolgon még változtatnunk kell. Ez pedig az esti lefekvés időpontja, amit így
a javaslatok szerint 21 órára kell tenni, hogy a megfelelő alvásmennyiség meglegyen.
Sajnos a legtöbbünk nem képes erre, hiszen a mai világban a hétköznapok zsúfoltak lettek, így az esti lefekvés ideje is későbbre tolódott. Ugyanakkor, ha korán kelünk, és végigcsináljuk a javasolt hajnali rutint, elég hatékonyak és produktívak lehetünk ahhoz, hogy képesek legyünk időben lezárni a napot. A korai lefekvéssel olyan rossz szokásokat is felülírhatunk, mint az éjszakai nassolás, a hajnalig tartó tévézés, a közösségi média az órákon keresztüli görgetése vagy a videójátékozás – amelyek biztosan nincsenek jó hatással sem a mentális, sem a fizikai egészségünkre.
Érdemes lehet tenni egy próbát a hajnali 5 órás klubhoz való csatlakozással, de végül akárhogy is döntünk a reggeli felkelésünk időpontjának meghatározásával kapcsolatban, a szakértők szerint egy dologra fontos figyelni. A megfelelő alvásmennyiség megtartására, ami egy felnőtt ember számára napi 7-9 óra kell, hogy legyen. Ennél akár többet, akár kevesebbet alszunk, az hosszú távon káros hatással van az egészségünkre, és jelentősen csökkenti a koncentrációs képességünket, valamint negatív hatást gyakorol a teljesítményünkre.
Szeretnéd tudni, hogyan lehet új karriert építeni 8 gyermek mellett, 14 év otthonlét után? Ismerd meg Anna történetét ebből a cikkünkből.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés