6 technikai hiba, ami miatt börtönbe kerülhetsz

hiba-borton-1500198823
Olvasási idő kb. 6 perc

A technológia számos területen képes megkönnyíteni az életünket, ám az esetleges hibákért komoly árat fizethetünk: szélsőséges esetben akár a börtönt is megjárhatja az ember egy gép vagy szoftver tévedése miatt.

Általában azt feltételezzük, hogy ha nem teszünk semmi „rosszat”, akkor a törvény színe előtt nincs miért aggódunk. Ez azonban nem mindig állja meg a helyét.

Ezért kerülhetsz börtönbe egy hiba miatt

Ha valaki nem bűnöző, de hirtelen a börtönben találja magát, az általában két okra vezethető vissza. Egyrészt, szinte mindenki csinál valami illegálisat az életben, ami vagy áldozat nélküli bűncselekmény formájában történik, vagy azért fordul elő, mert nincs tudatában annak, hogy törvénysértő, amit csinál.

Egyre több esetben kerülnek az emberek technikai hibák miatt börtönbe
Egyre több esetben kerülnek az emberek technikai hibák miatt börtönbeCarlos Bezz / Getty Images Hungary

Másrészt, a bűnüldöző szervek és vállatok egyre nagyobb arányban támaszkodnak az olyan technológiákra, mint az arcfelismerés és a mesterséges intelligencia (gyakran egymással párhuzamosan). Ezek a technikai megoldások viszont nem teljesen kiforrottak, így felmerülhetnek hibák, melyek akár letartóztatásba is torkollhatnak. Az alábbi esetek helyszíne az Egyesült Államok volt, de hasonló malőrök szinte bárhol előfordulhatnak.

1. Az önkiszolgáló pénztár hibája

Az önkiszolgáló pénztárak megosztják a vásárlókat. Vannak, akik kényelmesnek találják, hogy segítségükkel elkerülhető a pénztárnál való sorban állás, mások viszont csak a plusz macerát látják bennük.

A gépek ráadásul nem tévedhetetlenek. Elegendő csak Meagan Pettipiece olimpiai sportoló példájára gondolni, akinek az élete azután siklott félre, hogy 176 dollár (kb. 65 ezer forint) értékben vásárolt egy Wallmart üzlet önkiszolgáló kasszájánál. Hiába bizonygatta, hogy mindent beolvasott, két terméket nem regisztrált a gép, ezért a dolgozók értesítették a rendőrséget. Átvizsgálása során a rendőrök marihuánát és engedély nélküli gyógyszereket találtak nála, ezért őrizetbe vették, majd lopással és tiltott anyagok birtoklásával vádolták meg.

A vádakat később ejtették, de Pettipiece addigra lemondott edzői állásáról, hírneve pedig végérvényesen megtépázódott.

2. Téves arcfelismerés

Nem hibátlan az arcfelismerő technológia sem, a különféle vállalatok és bűnüldöző szervek mégis széles körben alkalmazzák, ami olykor katasztrofális következményekkel jár. Egy amerikai férfit, bizonyos Harvey Murphy Jr.-t például amiatt tartóztatták le, mert a houstoni kereskedők által használt arcfelismerő szoftvert tévesen egy fegyveres rablás elkövetőjeként azonosította őt.

Murphy két hétig volt börtönben, ez idő alatt fogolytársai állítólag többször is bántalmazták.

Később aztán kiderült, hogy a férfi még csak nem is tartózkodott Texasban, amikor a rablás történt. Ilyen tévedések gyakrabban történnek, mint gondolnád.

Az arcfelismerő rendszer is tévedhet
Az arcfelismerő rendszer is tévedhetCraig Hastings / Getty Images Hungary

3. Hibás rendszámtábla-leolvasás

A rendszámleolvasó technológia óriási segítséget jelent a rendőröknek a bűncselekményekben érintett autók azonosításában, hiszen a rendszám és az autó típusa alapján körözést adhatnak ki, így megtalálhatják az elkövetőt – már, amikor a rendszer megfelelően működik. De ez nem mindig sikerül. Hogy mennyire nem, arról Jacqueline McNeill esete tanúskodik, akit Észak-Karolinában meggyanúsítottak, hogy egy lövöldözésében vett részt.

Azután, hogy autóját tévesen azonosította a rendszer, több órán keresztül tartották fogva, míg végül kihallgatták és szabadon engedték.

Az ártatlanul meggyanúsított férfi később 60 ezer dollárt (22 millió forintos) pert indított a sérelmei miatt, amit meg is nyert.

4. Rossz adatbázisok

Ha előfordult már veled, hogy valamilyen okból összeütközésbe kerültél a törvénnyel, de az ügyet lezárták, bizonyára te is szeretted volna azt magad mögött hagyni, és minél előbb elfelejteni az egészet. Végső soron azonban a bűnügyi adatbázisok is csak szoftverek, ezért előfordulhat, hogy valami félremegy. Kaliforniában például néhány évvel ezelőtt egy új ügykezelési rendszer hirtelen elkezdte a régi elfogatóparancsokat aktuálisként kezelni, ami téves letartóztatások tömegéhez vezetett.

Az adatbázisokban keletkező hibák hatásai messzire gyűrűzhetnek
Az adatbázisokban keletkező hibák hatásai messzire gyűrűzhetnekJacob Wackerhausen / Getty Images Hungary

5. Hibás fotóelemzés

A mai világban az adatvédelem csalóka fogalom. Ha a fájljaidat, fotóidat, üzeneteidet valahol tárolják, nincsenek tökéletes biztonságban, és fennáll a veszélye, hogy illetéktelen kezekbe kerülnek – ahogy azt számos példa is bizonyítja.

Az olyan cégek, mint a Google, amelyek hatalmas mennyiségű adatot tárolnak, automatizált vizsgálatokat végezhetnek az illegális tartalmak kiszűrésére. Ez érthető lépés, de a rendszer nem csalhatatlan. 2021-ben például egy apa fényképeket készített kiskorú gyermekéről, és elküldte azokat elemzésre orvosának.

A Google algoritmusa megjelölte a fényképeket, melyekről értesítette a hatóságokat, így az ügyben szexuális visszaélést ábrázoló képekkel való kereskedés gyanúja miatt indult eljárás. A rendőrség ugyan gyorsan felmentette a férfit minden jogsértés alól, de a Google nem volt hajlandó visszaállítani fiókját.

6. Téves drogteszt

A rendőrök helyszíni drogtesztet alkalmazhatnak, amikor azt gyanítják, hogy valaki tiltott szerek hatása alatt áll. Az eredmény ugyanakkor nem feltétlenül 100 százalékos, sőt – a példák azt mutatják, hogy egy olcsó teszt akár gyógyszerekre, táplálékkiegészítőkre is bejelezhet.

Így történt ez 2018-ban, amikor egy Clarice Doku nevű nőt letartóztattak, mert a drogteszt a teherbeesése érdekében szedett folsavat ecstasyként érzékelte. Ezután férjével két hetet töltöttek börtönben, elvesztette állását és lekéste állampolgárrá avatási ceremóniáját. A vádakat végül ejtették, ám ez érthető módon kevésbé vigasztalta.

Kíváncsi vagy arra is, hogy milyen az élet a világ legszigorúbb börtönében? Ide kattintva megtudhatod. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek