Embervadászatra képezte kutyáit: ma már alig emlékszünk erre a diktátorra

GettyImages-515047800
Olvasási idő kb. 7 perc

Spanyolország caudillója közel negyven éven át élet és halál ura volt. Börtönszigetein politikai ellenfeleit meglepő eszközökkel tartotta kordában. Hatalmának a királyság visszaállítása vetett véget.

Francisco Franco neve talán nem cseng olyan ismerősen még azoknak sem, akik tisztában vannak a múlt század politikai eseményeivel. A Spanyolországot uralma alá hajtó falangista vezér megdöbbentő módon számolt le politikai ellenfeleivel a 30-as években.

A 30-as évek Európája komoly gazdasági válságot követően igyekezett talpra állni. Több országban polgárháborúk és felkelések alakították át a politikai helyzetet. Nem volt ez másként az Ibériai-félszigeten sem. 

Franco egy saját légiót hozott létre a gyarmatok megőrzésére és a hatalom átvételére
Franco egy saját légiót hozott létre a gyarmatok megőrzésére és a hatalom átvételéreMondadori Portfolio / Getty Images Hungary

Koporsó vagy tábornoki dísz

A Marokkóban állomásozó spanyol hadsereg egyik tisztje bátorsága mellett kiváló politikai éleslátásról tett tanúbizonyságot. Az El Biutz melletti csata hőseként, még sebesülten a spanyol hadsereg valaha volt legfiatalabb őrnagyává nevezték ki. Mivel életben maradt, kitüntetés nem járt érte, azonban nem bánkódott. A francia Idegenlégió mintájára maga köré szervezte a korszak katonai tehetségeit és legjobb harcosait, megalakítva a Legión Extranjerát, José Millán Astrayjal karöltve. Immár ezredesi rangban sikerült komoly részt vállalnia az afrikai ország spanyol kézen tartásában.

Amikor 1931-ben megdöntötték a spanyol király intézményét, Franco nem a köztársaságpártiak mellé állt, letörte a bányászok lázadását, és megalapozta az utat annak a jobboldali kormánynak, melynek később hatalmát is köszönhette. Vezérkari főnökké nevezték ki, karrierje azonban ezzel a címmel nem ért véget. Míg a spanyol polgárháború csatái dúltak, ismét Marokkó földjén igyekezett rendet tenni, 1936-ban a Nemzetvédelmi Tanács államfőnek nevezte ki. Hadserege immár többedszer leszámolt a szovjetek által támogatott felkelőkkel. 1939. április 1-jén elfoglalta Madridot, s 1975-ben bekövetkezett haláláig Spanyolország teljhatalmú urává vált. 

Bár korábban mind a Führer, mind Mussolini támogatta hatalomra jutását, s engedélyezte a spanyol partokon való kikötést a német hadiflottának, a három ország politikai kapcsolatait nem sikerült a tengelyhatalmak érdekeinek megfelelően rendezni, így a második világháború során a spanyolok nem vettek részt Európa újrafelosztásában, ellenben a háború végi megtorlást is megúszták. A világégést követően a falangista rendszer így akadálytalanul virágozhatott. 

A Kanári-szigetek elhelyezkedése természetes akadályokkal szolgált a foglyoknak
A Kanári-szigetek elhelyezkedése természetes akadályokkal szolgált a foglyoknakOlga Yakovleva / Getty Images Hungary

Politikai ellenfeleivel könyörtelenül leszámolt

Franco nem rendelkezett olyan kiforrott eszmei háttérrel, mint egykori támogatói. Hatalmát a falangisták, azaz a nemzeti szindikalisták és az egyház biztosította, akik nem kértek a korábban két ízben is kipróbált, baloldali köztársaságból. A diktátor ugyanakkor kíméletlenül elbánt politikai ellenfeleivel. A szakszervezetek tagjait, az anarchista és kommunista szervezetek képviselőit, a politikai függetlenségre vágyó katalán és baszk vezetőket internálta. A spanyol gyarmatok kiváló lehetőséget biztosítottak a Francóval ellenkező hangok elnémítására. A legnagyobb politikai fogolytáborainak egyike a Kanári-szigeteken volt. 

Tenerife szigete szolgált egykor központjául a francói hatalomátvételnek, az akkor még ezredesi rangot viselő Franco és támogatói itt szervezték meg a reménybeli új rendszer alapjait. 1936-ban innen indult Gran Canarián keresztül vissza Marokkóba, miután alig egy hét alatt a teljes szigetcsoportot hatalma alá hajtotta. Franco beiktatását követően a sziget egykori banánraktárai lettek az internálótáborok központjai, ahová politikai ellenfeleit és a spanyol rendre veszélyes nemzetiségieket záratta. Az óceán közepén fekvő szigetekről lehetetlenség volt menekülni. Erről az időszakról meglehetősen kevés ismeret maradt fenn, az azonban bizonyos, hogy a francói hatalomátvételnek 1958-ban emléket állító győzelmi obeliszket csak 2017-ben távolították el a legnagyobb szigetről. A Kanári-szigetek lakosságának jelentős része támogatta őt, a kényszerűségből itt élő internáltaknak pedig nemcsak az önellátás hiánya, de a táborok őrei és azok kutyái is végzetesnek bizonyultak a legtöbb esetben. 

Embervadászatra képezve?

A domborzati körülményeket felismerve ugyanis a falangisták által vezetett fogolytáborokban nem villanypásztor és nem is a fegyverek jelentették a legnagyobb veszélyt a foglyokra, hanem a tökéletesen kiképzett presa canariók. A kanári szigeteki őrkutya egyfajta molosszer, ma a világ számos országában tiltott kutyafajta. Őseit a 16. században kolonizálták a spanyolok, akik saját nagy testű kutyáikkal, például az ibériai presával, az alanóval és a presa espanollal keresztezve megalkották mai formáját. A gauchók, vagyis a spanyol származású telepesek őrző-védő feladatokra és bizony viadalokra is használták a kis szigetvilágban.

Igazi családszerető kutya a presa canario, hazánkban is él jó pár példánya
Igazi családszerető kutya a presa canario, hazánkban is él jó pár példányaAuscape / Getty Images Hungary

A presa canario Franco idejére igazi harci kutyává vált, az őslakosok és a gauchók nem sok egyébbel tölthették el szabadidejüket a Kanári-szigeteken. Bár a kutyaviadalok olyannyira sosem váltak népszerűvé, mint egykor például Angliában, a fogolytáborok megnyitását követően ezeknek a kutyáknak immár nem csak az állatállomány védelme lett a feladata, az internáltakat is benn kellett tartaniuk a falak között. Mivel évszázadokon keresztül szelektálták őket védelemre, és arra, hogy mozgó célpontokat tereljenek vissza a helyükre, a testhezálló feladat a fegyvereknél is hatékonyabbá tette a presa canariókat.

A hazánkban ma még ismeretlen, Európa és a világ számos országában harci múltja miatt betiltott kutyafajtát 2000-ben ismerte el a nemzetközi kutyás szövetség, az FCI. A fajta ideiglenes standardot kapott dogo canario néven, a presát ugyanis túlságosan is vad névnek tartotta a szakmai szövetség. Manapság egyes nagyállattartók hazánkban is foglalkoztatják ezen ebek kései utódait birtok- és jószágvédelemre, a hazai tenyésztők kifejezetten munkára alkalmazzák őket. Az 50-es, 60-as években őshazájukban még szökevény foglyokra vadászó, kifejezetten nagy testű, masztiff típusú kutyák immár családok között élve a birtok határait védelmezik, főként Kelet-Magyarországon van szükség a falkában dolgozó munkakutyákra, ahol az emberi tényező mellett a vaddisznók és a rendszeresen megjelenő sakálok ellen védik a marhákat. A kifejezetten emberszerető négylábúak régi-új hivatásukban megtalálták a helyüket a kontinensen, s már csak visszaemlékezésekben olvashatunk egykori, szomorú múltjukról.

Franco – bármily kegyetlenül is számolt le ellenfeleivel – ágyban, párnák közt hunyt el, egykori címéről sosem mondott le, népszerűsége az egykori gyarmatok bizonyos területein az ezredfordulóig töretlen maradt. Ma már alig emlékszünk rá.

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek