A kutatások szerint az évente megvásárolt gyümölcs közel 20 százalékát a hámozás miatt a szemetesbe dobjuk. Pedig vannak olyan gyümölcs- és zöldséghéjak, amelyeket jobb, ha nem dobunk ki, mert nagyon hasznosak, és számos esetben jótékony hatással rendelkeznek, például jót tesznek az egészségünknek. Egy dologra azonban figyelni kell: ha fel szeretnénk használni a zöldségek és a gyümölcsök héját, mindenképpen alaposan mossuk meg előtte, a citrusfélékből és egyéb déligyümölcsökből pedig érdemesebb a bio minősítésű gyümölcsöket választani, melyeket nem kezeltek vegyszerekkel.
Csökkenti a koleszterinszintet
Köztudott, hogy a narancs kiváló immunerősítő, ám ezenkívül számos jótékony hatással rendelkezik nemcsak a gyümölcs, hanem a héja is, miután a narancshéjban található egyik hatóanyag rendkívül hatékonyan képes csökkenteni a koleszterinszintet.
Ha szeretnénk a narancs ezen előnyös hatását kihasználni, az alaposan megtisztított narancshéjat reszeljük le, vagy vágjuk nagyon apróra, és keverjük salátába, salátaöntetbe, joghurtba, gabonakásába, sőt teát és limonádét is ízesíthetünk vele.
A narancshéj kandírozva önmagában is nagyon finom csemege, de ilyen formában használhatjuk sütemények ízesítésére is.
Ha a narancshéjat vászonzacskóba vagy sütőpapírba csomagoljuk, majd a cipőbe tesszük legalább egy napra, semlegesíti a lábbeliben a kellemetlen szagokat.
Madáretetőbe és süteménybe is tehetjük
Sok pozitív hatásról maradunk le akkor is, ha kidobjuk a banán héját, ami nagyon sokoldalúan hasznosítható. Jót tesz például a virágoknak. Megszárítva és ledarálva a virágföldhöz adhatjuk, hogy növeljük a virágföld tápanyagtartalmát. De alkalmas a levéltetvek elűzésére és a szobanövények leveleinek portalanítására is. Ha banánhéjjal áttöröljük a leveleket, még káliumot is juttatunk a növényekbe.
Az itthon telelő madarak is hálásak lesznek azért, ha a banánhéját kiakasztjuk az etető mellé.
Magas antioxidáns- és C-vitamin-tartalma miatt puhítja és ránctalanítja a bőrt, emellett bőrtisztító és gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően kiválóan alkalmas a pattanások eltávolítására. Nincs más dolgunk, mint a banánhéj belső oldalával áttörölni a bőrünket. Nyáron pedig jó szolgálatot tesz bőrnyugtatóként a csípések és az egyéb irritációk esetén.
De akár a fogak fehérítésére is használhatjuk a banánhéjat, mert a benne lévő szalicilsav kíméletesen eltávolítja a szennyeződéseket és elszíneződéseket.
A banánhéjjal nemcsak a szobanövények levelét fényesíthetjük, hanem a bőrfelületeket és az ezüst evőeszközöket is.
A banánhéj emberi fogyasztásra is alkalmas, de csak azután, hogy blansíroztuk, megszárítottuk, majd lisztté őröltük. Ilyen formában pékáruk, sütemények tésztájába keverve meg is ehetjük. A banánhéjtól ízletesebb lesz az étel, ami hosszabb ideig megőrzi frissességét és puhaságát.
Süssünk egészséges nassolnivalót!
Az egészségünk érdekében az a legideálisabb, ha héjával együtt fogyasztjuk az almát, miután számos jótékony vegyület található az almahéjban. Ezek immunerősítő, gyulladáscsökkentő és rákmegelőző hatással rendelkeznek.
Ha mégis a hámozás mellett döntünk, akkor se dobjuk a szemetesbe az almahéját, mert sokféleképpen felhasználhatjuk. Sütőben megpirítva készíthetünk belőle almacsipszet, ami fahéjjal és mézzel ízesítve egészséges nassolnivaló lehet.
De ízesíthetjük vele a teánkat is, ha beleáztatjuk az italunkba. Ilyen formában enyhíti a megfázást és a gyomorfájdalmat.
A háztartásban is hasznát vehetjük, hiszen az alma savtartalma az ecethez hasonlóan viselkedik, így alkalmas az elszíneződött edények tisztítására is.
Bőrradír és illatosító
A citromhéj kiválóan alkalmas a zsíros szennyeződések eltávolítására. Nincs más dolgunk, mint sót és szódabikarbónát szórni a megtisztítandó felületre, majd átdörzsölni citromhéjjal. Ez a módszer azonban márványnál nem alkalmazható. A só és a citrom kombinációja olyan rozsdamentes felület fényesítésére is alkalmas, mint a mosogató vagy a mosdókagyló.
A citrom és egyéb citrusok héját használhatjuk a szemetes illatosítására is, de akár a lakásban légfrissítőként is alkalmazhatjuk, ha a radiátorra tesszük, vagy ha a párologtató vizébe áztatjuk.
A citromhéj frissítő hatása a fürdőszobában is élvezhető, ha reszelt formában cukorral és olívaolajjal összekeverjük, és zuhanyzás közben bőrradírként használjuk.
A szép bőr titka a zöldségek héjában rejlik
Sok olyan zöldség van, melynek szintén érdemes megmenteni a héját, ha le is hámoztuk. Ilyen például a burgonya. Ez az egyik leggyakrabban fogyasztott zöldség világszerte, melyről felhasználástól függetlenül a legtöbb esetben kivétel nélkül eltávolítjuk a héját, pedig tele van rosttal. Ezenkívül káliumot, kalciumot, magnéziumot, cinket, vasat és C-vitamint is tartalmaz. A burgonyahéj ráadásul antioxidánsokban is gazdag, melyek megvédenek a korai öregedéstől, a szívbetegségtől és a daganatoktól. A burgonyahéj-kivonat csökkenti a vércukorszintet, sőt, más zöldségek megtisztított héjával összefőzve finom házi zöldségalaplét készíthetünk belőle. De a burgonya héját ízlésünk szerint fűszerezve meg is süthetjük, és ropogós csipszként fogyaszthatjuk.
Az uborka héját is érdemes elfogyasztani, mert rostokban és vitaminokban gazdag.
A sütőtök héja pedig kiváló természetes cinkforrás, ami a szép bőr érdekében elengedhetetlen, továbbá véd a gombás fertőzésekkel és a parazitákkal szemben. A benne lévő nagy mennyiségű karotin erős rákellenes hatással rendelkezik.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés