Az alapos, rendszeres kézmosás mindig fontos, de szinte elengedhetetlen az őszi–téli az időszakban. Rengeteg kórokozó tapad meg a tömegközlekedési eszközök kapaszkodóin, a kilincseken, korlátokon. A kézmosásnak alaposnak kell lennie, az ujjak között is jól át kell dörzsölni szappannal. Ha a gyerek hazaér, az legyen az első, hogy kezet mos, még ha egyedül is van otthon. Ugyan a kézmosás elengedhetetlen hazaérkezés után, az utcai ruházatra is ügyelni kell – érdemes minél előbb átváltani otthoni, kényelmes ruházatra, ezzel is lehet csökkenteni a fertőzésveszélyt. Ha az óvodában vagy iskolában egyre többen influenzások, érdemes hetente mosni az ágyneműket és a törülközőket, mivel ezekkel napi szinten érintkeznek a gyerekek.
Így könnyen megelőzheted, már ha egyáltalán úgy döntöttél, hogy tartasz az influenzától. A kutatások szerint ugyanis nem feltétlenül kellene, legalábbis kisebb korban.
Az influenzán a korai életkorban való átesés meghatározza a jövőbeli fertőzésekre való fogékonyságunkat
Az influenza korai leküzdése segíthet megjósolni, hogy a vírus milyen hatással lesz a különböző életkorokban az emberre a jövőben, és befolyásolhatja az influenza elleni védőoltások hatékonyságát is – állítja egy friss tanulmány.
A szezonális influenza egy akut légúti fertőzés, amelyet a világszerte előforduló influenzavírusok okoznak. Emberekben háromféle szezonális influenzavírus létezik: A, B és C, bár a C sokkal kevésbé gyakori. Az influenza A vírusokat további altípusokba sorolják, az A(H1N1) és A(H3N2) altípusok jelenleg az emberekben keringenek.
A szezonális influenza gyors fejlődése növeli a fertőzések viszonylag magas előfordulását, és érintheti a korábban fertőzött idősebb gyermekeket és felnőtteket is. Ugyanakkor nehéz számszerűsíteni, hogy az emberi populációkban hogyan alakul ki az érzékenység, és hogyan változik az idő múlásával.
„Mivel az influenzafertőzés kockázata egy adott korcsoportban idővel változik, az életkoron kívül más tényezők is befolyásolhatják fertőzésekre való hajlamunkat”
– emelte ki a témában Philip Arevalo kutató.
„Azt akartuk látni végre, hogy ezek a különbségek részben magyarázhatók-e a gyermekkorban kialakult influenzafertőzés elleni védelemmel, amely tartós hatással lehet a jövőbeli fertőzésekre adott immunválaszra.”
Arevalo és csapata statisztikai modelleket alkalmazott a 2007–2008-as és 2017–2018-as szezonban azonosított influenzás esetekre, és elkezdték összehasonlítani és kiszámolni, hogy akik elkapták, vajon mire számíthattak később.
A korai megbetegedés a későbbi élet során a tünetek enyhülését eredményezi?
Minden influenzaszezonban több arra vállalkozót is toboroztak, és megfigyelték őket. Annak ellenére, hogy az influenza A H1N1 és H3N2 altípusaiban a vizsgálati időszak során hatalmas fejlődés következett be, a csapat modellje azt mutatta, hogy a korai megbetegedés csökkenti annak kockázatát, hogy az embereknek későbbi életükben orvoshoz kell fordulniuk az azonos altípussal járó fertőzések miatt. Magyarán szólva, aki fiatalabb korban elkapta, többnyire enyhébb tünetekkel számolhatott később.
Ez a hatás erősebb volt a H1N1 esetében, mint a H3N2 esetében.
„Reméljük, hogy a tanulmányunk eredményei javítani fogják az influenza epidemiológiájával és a szezonális influenza elleni oltás változó hatékonyságával kapcsolatos ismereteinket”
– összegezte Sarah Cobey vezető szerző, kutatásvezető azt, miért is volt fontos a kutatás ilyen alapos elvégzése.
„Mindez jobb, okosabb előrejelzésekhez és oltási stratégiákhoz vezetne, és segítene hatékonyabban leküzdeni a jövőbeli influenzaszezonokat” – foglalta össze a megállapítás esetleges későbbi jelentőségét a szakember.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés