Ha hiába szóltak rád gyerekként ezekért, komoly gondjaid lehetnek felnőttkorodban

GettyImages-1506826381
Olvasási idő kb. 4 perc

Vannak olyan gyermekkori szokások és beidegződések, melyekről óvodásként vagy iskolásként szüleink noszogatása ellenére sem mondtunk le, mert pillanatnyi örömöket okoztak vagy biztonságérzetet nyújtottak. Ezek később felnőttként is gondot okozhatnak.

Ha gyermekként nem tudtunk lemondani az ujjszopásról, felnőttként bánhatjuk, hogy emiatt kell drága költségen fogszabályzásra járni. De ugyanilyen bosszantó, ha egy munkaértekezleten azon kapjuk magunkat, hogy éppen úgy csavargatjuk az ujjunk körül a hajunkat, ahogyan azt unalmunkban a játszótéri homokozó szélén ülve gyermekkorunkban tettük. És még számos ilyen szokás van, aminek a levét felnőttként isszuk meg. Mutatjuk, ezek közül melyek a leggyakrabbak. 

Ezek a gyermekkori szokások godot okozhatnak felnőttként 

1. Körömrágás

Talán az egyik legkárosabb gyermekkori szokás, amiről a legnehezebb leszokni, és ami a legtöbb esetben felnőttként is szokásunk marad, az a körömrágás. Pedig ettől nemcsak csúnya lesz a körmünk, hanem még a fogaink is károsodhatnak, arról már nem is beszélve, hogy a köröm alatt megbújó baktériumok fertőzést okozhatnak.

A körömrágás talán az egyik legrosszabb és leggyakoribb gyerekkori szokás, ami gyakran felnőttként is megmarad
A körömrágás talán az egyik legrosszabb és leggyakoribb gyerekkori szokás, ami gyakran felnőttként is megmaradKevin Day / Getty Images Hungary

2. Hüvelykujjszopás

A hüvelykujjszopás nem sokkal a baba születése után kezdődik, és gyakran 2-4 éves korig is tart. Ebben az életszakaszban sok kisgyermek abbahagyja az ujjszopást, ám vannak, akik még kisiskolásként sem tudnak leszokni róla, és az elalváshoz vagy önmaguk megnyugtatására, stresszoldásként továbbra is csinálják. 

A ujjszopás fogászati gondokat is okozhat
A ujjszopás fogászati gondokat is okozhatMatt Carr / Getty Images Hungary

Mindez addig nem jelent gondot, amíg a csontfogak el nem kezdenek nőni. Ezután azonban befolyásolhatja a fognövekedést, és számos fogászati problémát okozhat. 

3. Orrpiszkálás

Szintén gyakori gyermekkori szokás az orrpiszkálás, ami vagy a váladék eltávolítására irányul vagy egyszerű unaloműzést jelent. Az orrpiszkálással kapcsolatos társadalmi megbélyegzésen, illetve azon túl, hogy illetlenség az orrunkban matatni, ennek számos kellemetlen és egészségtelen következménye is lehet. Egyrészt orrvérzést okozhat, másrészt baktériumokat és vírusokat juttathatunk vele az orrunkba, melyek megbetegíthetnek. 

Az orrpiszkálás szintén sok gyerek rossz szokása
Az orrpiszkálás szintén sok gyerek rossz szokásaPeopleImages / Getty Images Hungary

Ha ráadásul az orrpiszkálás után nem mosunk kezet, mi is megbetegíthetünk másokat.

4. Hajcsavargatás

Bár nem túl gyakori, de a hajcsavargatás is egy olyan szokás a gyerekeknél, amit általában stresszlevezetésre vagy az unaloműzésre használnak. Szerencsés a legtöbb esetben ez a beidegződés is eltűnik az óvodáskor végére, rosszabb esetben viszont még felnőttkorban is megmarad. 

A hajcsavargatás káros következménye lehet a kopaszodás és a hajritkulás.

5. Rossz higiéniai szokások

Ha valaki gyermekkorban nem tanulja meg, hogy milyen fontos szerepe van a személyi higiéniának, akkor felnőttként sem feltétlenül fog gondot fordítani arra, hogy tiszta és ápolt legyen. Pedig már a legapróbb dolgok, mint például a kézmosás vagy a fogmosás elmulasztása is komoly egészségügyi problémákhoz vezethet. 

A gyerekkori rossz higiéniai szokások felnőttként is megmaradhatnak
A gyerekkori rossz higiéniai szokások felnőttként is megmaradhatnakMadhourse / Getty Images Hungary

6. Lámpafénynél alvás

Természetes dolog, ha egy kisgyermek fél a sötétben. Sok szülő ezt úgy igyekszik enyhíteni, hogy éjszakára is égve hagy valamilyen fényforrást a gyerekszobában, általában az éjjeli szekrényen világít egy kislámpa.

A lámpafény megzavarja a nyugodt alvást
A lámpafény megzavarja a nyugodt alvástDonald Iain Smith / Getty Images Hungary

Bár a szülők ezzel jót akarnak, valójában ártanak vele, hiszen a fény miatt gátolhatja a pihentető alvást.

A beidegződés felnőttkorban is megmaradhat, ilyen esetben mindig kell valamilyen fényforrás az elalváshoz. Lehet ez például egy bekapcsolva hagyott televízió is. Erről a rossz szokásról érdemes minél előbb lemondani, ugyanis egy kutatás szerint sokkal hajlamosabbak a depresszióra azok a felnőttek, akik éjszakánként nem sötétben alszanak.

És vajon mit érdemes tenni, amikor a gyerek rossz szokásokat vesz fel? Ide kattintva megtudhatod. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek