Görögországot nem csak napsütötte tengerpartja, szigetvilága és ókori műemlékei, templomai miatt érdemes meglátogatni. A változatos tájakkal megáldott ország számos olyan erdős területnek is otthont ad, melyek kívül esnek a turisták radarján.
Íme néhány a káprázatos görög nemzeti parkok közül.
Olümposzi Nemzeti Park
A névadó hegyet valószínűleg mindenki ismeri, aki valaha hallott Görögországról és a görög mitológiáról, a nemzeti parkról viszont már nem szokás olyan sok ismerettel rendelkezni. 1938-ban alapították az ország első nemzeti parkjaként. Ezt az ökológiai és régészeti jelentőségű területet 1981-ben az UNESCO bioszféra-rezervátummá nyilvánította, azaz nem törekszenek az „érintetlen” állapot visszaállítására, illetve megőrzésére, de céljuk az ember és a természet együttélésének kialakítása.
A nemzeti parkban 1700-féle növényfaj él, ami Görögország teljes növényvilágának 25 százalékát teszi ki. Az európai gyalogtúra-útvonalak leghosszabb vándorútja, az „E4”- es jelzésű turistaút is keresztülszeli, az egyik legkáprázatosabb szakaszának mondják az istenek otthonául szolgáló Olümposz hegycsúcsot.
Preszpa Nemzeti Park
A Preszpa Nemzeti Park ad otthont a varázslatos Mikri és Megali Preszpa tavaknak. A Görögország, Albánia és Észak-macedón Köztársaság által közösen használt tavakat egy szigetecske választja el egymástól. Impozáns hegyek zárják körül, számos madár- és halfajnak nyújtanak élőhelyet. A régió vonzza a helyi és külföldi látogatókat, akik azért jönnek, hogy újra kapcsolatba kerüljenek a természettel, megfigyeljék a madárvilágot és felfedezzék a műemlékeket. Itt található Görögország madarainak fele, valamint több mint ezer pár borzas gödény, ami a világ legnagyobb kolóniája.
Oeta-hegy Nemzeti Park
A 7000 hektárnyi területet lefedő Oeta-hegy Nemzeti Park Görögország középső részén található, és az ország harmadik legnagyobb nemzeti parkja. A Natura 2000 hálózathoz tartozó park, ahol tilos a vadászat és minden más káros tevékenység, nem kevesebb mint 50 endemikus növényfajnak, valamint számos állat- és madárfajnak ad otthont, köztük őznek, vaddisznónak, nyúlnak, valamint barna medvének, farkasnak és vadmacskának. A parkban néhány barlangot is felfedezhetnek a látogatók, valamint az Agathonos kolostort.
Alonisszosz Tengeri Nemzeti Park
A 13 700 kilométernyi tengerparttal rendelkező Görögországnak egyértelmű, hogy van tengeri nemzeti parkja is. Az Alonisszosz Tengeri Nemzeti Parkot 1992-ben alapították, ez Európa egyik legnagyobb védett tengeri területe. A park a tenger mellett Alonisszosz szigetét, hat kisebb szigetet és nem kevesebb mint 22 szigetecskét foglal magában. A park ideális élőhelye számos ritka növény- és állatfajnak, köztük a giourai vadkecskének, a vörös korallnak és az Audouin sirálynak. A látogatók búvárkodással vagy sznorkelezéssel fedezhetik fel a parkot, és ha szerencséjük van, még egy-két mediterrán szerzetes fókával is találkozhatnak.
Szamaria-szurdok Nemzeti Park
A Kréta sziget déli részén található Szamaria-szurdok, mely a nemzeti park névadója is, Európa leghosszabb szurdoka: 16 kilométer hosszú, és 1200 méteres magasságban kezdődik. A sziklafalak néhol az 500 métert is meghaladják, és van olyan pontja, ahol mindössze 3 méter szélesre szűkül. A park több mint 450 növényfajnak és számos endemikus állatnak, például a krétai (kri-kri) kecskének nyújt természetes élőhelyet. Ha a túrázás szerelmese vagy, a Szamaria-szurdok Nemzeti Parknak rajta kell lennie a bakancslistádon.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés