Így olvassuk le mások gondolatait anélkül, hogy megszólalnának

GettyImages-536059901
Olvasási idő kb. 5 perc

Képzeld el, hogy a testbeszéd olvasása olyan, mint egy nyitott könyv. Mit árulhat el rólad egy hosszan tartó szemkontaktus vagy egy félénk mozdulat? Honnan tanulhatjuk meg mások gondolatait olvasni?

Egy rövid találkozás során, amikor valaki hosszan néz a szemedbe, azt jelenti, hogy bizalommal tekint feléd, és nyitott. De mi történik abban az esetben, ha ezt a szemkontaktust egy kényszeredett mosoly kíséri? Azonnal érzed, hogy valami nincs rendben. A testbeszéd képes felfedni azt, amit a szavak elrejtenek.

Az emberi testbeszéd önmagában is értékes információt nyújt, amellett, hogy ki is egészíti a szóbeli kommunikációt. Sokkal több dolgot árulnak el rólunk a gesztusok, mozdulatok és mimikák a mindennapjaink során, mint a kimondott szavak. De hogyan érthetjük meg mások gondolatait és érzéseit a nonverbális jelek alapján?  

A fizikai távolság és a testtartás is más és más jelentést hordozhat a különböző kultúrákban
A fizikai távolság és a testtartás is más és más jelentést hordozhat a különböző kultúrákbanImage Source / Getty Images Hungary

Ezek a jelek segítenek mások gondolataiban olvasni

Rengeteg információt hordoz magában a testbeszédünk, és a kommunikációk több mint fele nem verbális jelek formájában zajlik le.

Erre kiváló példa egy egyszerű beszélgetés alkalmával megfigyelni a másik fél testtartását, a gesztusokat és arckifejezéseket, amelyek sokszor többet mondanak el az illető valódi szándékairól, mint maga a beszéd.

Ezért, ha szeretnénk hatékonyabban kommunikálni másokkal, valamint jobban megérteni a másik felet, fontos, hogy felismerjük és értelmezzük ezeket a jeleket.

Már az ókorban is tanulmányozták a testbeszédet: az ókori filozófusok – többek között Arisztotelész és Cicero – felismerték, hogy a testbeszéd lényeges része a retorika és a kommunikáció. Az évszázadok során számos technikát fejlesztett ki a pszichológia tudománya annak érdekében, hogy pontosabban megérthessük mások testbeszédét. Manapság már a testbeszéd elemzése kiemelten fontos a pszichológiai és társadalomtudományi kutatásokban.

Milyen a testbeszéd a különböző kultúrákban?

A testbeszéd értelmezése nagyban eltér a különböző kultúrákban. Példaként nézzük meg nyugaton az erős szemkontaktust, amelyet a bizalom és a nyitottság jeleként értelmeznek. Ezzel ellentétben Ázsia egyes részein ez tiszteletlenségnek számíthat. Hasonlóképpen van ez a kézmozdulatokkal is, amely a fizikai távolság és a testtartás is más és más jelentést hordozhat. A kulturális különbségek ismerete mindez elengedhetetlen ahhoz, hogy eltérő kultúrkörökben elkerüljük a félreértéseket, valamint hatékonyan tudjunk kommunikálni a különböző nemzetek és kultúrák képviselőivel.

Így olvashatjuk az alapvető testbeszédjeleket

Nézzünk meg néhány gyakori testbeszédjelet, amit érdemes figyelni egy-egy beszélgetés alkalmával:

  • Szemkontaktus: a hosszan tartó szemkontaktus bizalmat és nyitottságot sugall, míg a kerülése zavarról, érdektelenségről vagy bizonytalanságról árulkodhat.
  • Karba tett kéz: ez a gesztus gyakran jelzi a bezárkózást és a védekezést, különösen akkor, ha a beszélgetés során a nyílt mozdulatok el is maradnak.
  • Mosoly: érdemes figyelni erre az apró mozdulatra, ugyanis az őszinte mosolyt a szem körüli apró ráncok árulják el, ellenben a „hamis” mosollyal csak az ajkak mozgását eredményezi, ekkor a szemek továbbra is változatlanok maradnak, és a szem körüli ránc elmarad.
Ismerjük fel a hamis testbeszédet
Ismerjük fel a hamis testbeszédetKlaus Vedfelt / Getty Images Hungary

Hogyan használjuk tudatosan a testbeszédet?

Az őszinte testbeszéd a legtöbb esetben összhangban van a verbális kommunikációval. Amikor valaki beszél, és közben laza testtartással, természetes gesztusokkal kíséri a mondandóját, az gyakran hitelesebbnek tűnik. Ezzel ellentétben a hamis jelek felismerésében segíthetnek azok az ellentmondásos mozdulatok, mint például, amikor valaki mosolyog, de a szemkontaktust elkerüli.

Azzal, hogy a testbeszédet tudatosan használjuk, valóságos szuperképességet alkalmazhatunk vele. Képzeld csak el: egy állásinterjúnál a magabiztos kézfogás, egyenes testtartás és a nyugodt gesztusok mind-mind azt sugallják a munkaadónak, hogy: „ezt a helyzetet uralom”. De nem csak a munkahelyen érvényesülhet ezzel az újonnan szerzett képességgel. Mennyivel könnyebb lenne a hétköznapi életben is sikert aratni, ha egyszerre figyelsz a másik jeleire, miközben a saját testbeszédeddel is ezt üzened: „Nyugodtan beszélgessünk, megbízható és nyitott vagyok”.

Mindezeket hogyan érhetjük el, hogy ne csupán olvassuk a jeleket, hanem mi magunk is megfelelő üzeneteket küldjünk a másik felé? A titok az apró részletekben rejlik. A kommunikáció során figyeljünk a szemkontaktusra, testtartásra, valamint az arckifejezésre is – ezek a legfontosabb elemek, hogy tudatosan előnyben legyünk. Egy kis gyakorlással pedig hamarosan természetessé válik, hogy tudatosan használjuk a testbeszédet. Ezáltal pedig minden helyzetben meg tudjuk teremteni a kívánt benyomást.

Hogyan jöhetsz rá, ha valaki hazudik neked? Olvasd el a cikkünket ide kattintva!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek