Kutatások bizonyítják, hogy a magány károsítja a mentális egészségünket, ami hatással van a fizikai állapotunkra is. A lelki problémák gyakran olyan krónikus betegségekhez vezethetnek, mint a szív- és érrendszeri problémák, vagy a cukorbetegség. Vizsgálatok bizonyítják azt is, hogy a barátság lehet az egyik kulcsa a hosszú, egészséges életnek.
Ennél magányosabb generáció még nem volt
Egy nemrég készült tanulmány szerint a mai 18 és 25 év közötti fiatalok magányosabbnak érzik magukat, mint bármely más demográfiai csoport. A Z generáció tagjai annyira elmagányosodtak, hogy sok fiatal felnőtt ezreket költ arra, hogy barátokat szerezzen. Az amerikai kutatók által tavaly decemberben elvégzett vizsgálatból kiderül, vannak, akik a társaság kedvéért hajlandóak akár többet is fizetni egy-egy edzőtermi bérletért, klubtagságért vagy művészeti óráért.
A kutatásban részt vevő pszichológusok szerint a Z generáció tagjai azért birkóznak meg nehezen a magánnyal, mert éppen abban az életszakaszban vannak, amikor életük legfontosabb és legmeghatározóbb döntéseit kell meghozniuk, és ilyenkor valóban támogatásra van szükségük.
A magány olyan káros, mint a cigaretta
A szakemberek arra is felhívták a figyelmet, hogy a magány nem csak a mentális egészségre van káros hatással. A társadalmi elszigeteltség ugyanolyan veszélyes lehet, és ugyanolyan egészségügyi problémákkal jár, mint napi 15 szál cigaretta elszívása, ami szív- és érrendszeri betegségeket, stroke-ot és demenciát is okozhat.
A Z generáció tagjai tisztában vannak azzal, hogy pénzzel nem lehet boldogságot vásárolni, mégis bíznak abban, hogy ha átcsoportosítják a kiadásaikat, és új hobbit vagy tevékenységet keresnek, és arra költenek, akkor könnyebben szerezhetnek barátokat.
Az ilyen jellegű szociális tapasztalatok hiánya beszűkíti a társadalmi kapcsolatokat, melyek különösen fiatalon nagyon fontosak lennének. Ahhoz, hogy valaki barátokat szerezzen, rendszerességre van szükség.
A fiatalok többsége úgy véli, erre a rendszerességre és egyúttal kitartásra is ösztönzi magát azáltal, hogy pénzt fektet a barátságok kialakításába.
Hiszen ha fizetnek egy szolgáltatásért, akkor sokkal inkább késztetést éreznek arra, hogy azt igénybe vegyék, és kisebb eséllyel bliccelik el az edzéseket vagy a tanórákat.
A fiatalok meg vannak győződve arról, hogy az ilyen típusú, strukturáltabb tevékenységek jobban megkönnyítik a barátkozást, mint az ingyenes programok. A fizetős tevékenységek ugyanis nagyobb esélyt kínálnak arra, hogy hasonló gondolkodású kortársakkal találkozzanak és szórakozzanak, illetve a személyes érdeklődési körnek megfelelően kiválasztott programok több lehetőséget biztosítanak a készségek kibontakoztatására.
Jó hír, hogy a barátok keresése közben a Z generáció tagjai fokozott figyelmet fordítanak az egészségük megőrzésére, ennek érdekében kifejezetten előnyben részesítik a wellness- és sportprogramokat.
Van olcsóbb módja is a barátkozásnak
A fiatalok bevallásuk szerint gyakran bizonyos Facebook-csoportokhoz csatlakoznak, ahol olyan emberekre találnak, akik hozzájuk hasonló hobbit űznek, és hajlandóak velük filmeket nézni, vagy elmenni velük vacsorázni, esetleg pilatesórákra. A közös érdeklődési kör könnyebbé teszi a barátkozást abból a szempontból is, hogy egyszerűbb a közös elfoglaltságok után programot találni, rendezvényre járni. Az internetes közösségi csoportokhoz való csatlakozással pedig pénzt is megtakarítanak a fiatalok, amit akár a barátokkal való nyaralásra is elkölthetnek.
A magány leküzdésének és a barátkozásnak olcsóbb megoldásai közé tartoznak az ingyenes galérialátogatások, a könyvklubokhoz való csatlakozás, és vannak, akik kapcsolatteremtés céljából akár önkéntes munkát is vállalnak.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés