Ezzel az őszi fűszerrel nagyon vigyázz, ha magas a vérnyomásod

GettyImages-1327630162

A gyömbér sok mindenre használható gyógynövény: a kínai orvoslásban például ugyanúgy alkalmazzák gyomorpanaszokra, mint a meghűlés kezelésére, de újabban egyre nagyobb hírnévre tesz szert fogyókúrás csodaszerként is, és a kutatások azt mutatják, hogy nem is érdemtelenül.

A gyömbér serkenti az anyagcserét, és csökkenti az étvágyat, állapították meg a Columbiai Egyetem tudósai, amikor azt vizsgálták, milyen hatással van túlsúlyosakra a forró gyömbéres italok fogyasztása. A gyömbértea hatására a résztvevők anyagcseréje felpörgött, és arról számoltak be, hogy az étvágyuk is csökkent.

Egy korábban megjelent, 2008-as tanulmány pedig arról tudósított, hogy a gyömbér egyik hatóanyaga, a zingeron patkányok esetében megakadályozta és visszafordította az elhízást. 170 mg/kg zingeron jelentősen csökkentette az állatok súlyát és a zsírszövetük mennyiségét.

Újabban viszont az terjedt el, hogy a magas vérnyomással élők számára még számos előnye ellenére is veszélyes lehet a fogyasztása.

Lássuk, mi igaz a rémhírekből!

Befolyásolhatja-e a gyömbértea a magas vérnyomás elleni gyógyszereket?

A magas vérnyomást „néma gyilkosnak” is nevezik, mivel kevés tünet utal arra, hogy fennáll, miközben nagyon veszélyes is lehet. Kezelés nélkül a magas vérnyomás növelheti a két vezető halálok – a szívbetegség és a szélütés – kockázatát. A vényköteles magas vérnyomás elleni gyógyszerek az orvos által javasolt kezelések közé tartoznak, ám úgy tűnik, ha az ember időnként szeret meginni egy csésze gyömbérteát, az kölcsönhatásba léphet ezekkel a gyógyszerekkel.

GettyImages-185244418
Vigyázz a csodaszerrel! Berenika_L / Getty Images Hungary

Antikoagulánsok és gyömbér

Érdemes valóban egyeztetni orvosunkkal, mert a gyömbér csökkentheti a véralvadást, és kölcsönhatásba léphet olyan antikoagulánsokkal, mint a warfarin – figyelmeztet a Marylandi Egyetem Orvosi Központja.

Kalciumcsatorna-blokkolók és a gyömbér

A kalciumcsatorna-blokkolók úgy kezelik a magas vérnyomást, hogy gátolják a kalcium szívbe és erekbe jutását. Ennek során ellazítják az ereket, és mérsékelik a szív pumpálóerejét. Az ilyen gyógyszerek közé tartozik az amlodipin, a diltiazem és a verapamil. A szakemberek szerint a gyömbér a kalciumblokkolókhoz hasonlóan csökkentheti a vérnyomást is, így ezek együttes alkalmazása veszélyesen alacsony szintre csökkentheti a vérnyomást, vagy akár szabálytalan szívveréshez is vezethet.

GettyImages-1361309423
Ezúttal nem alaptalanok a pletykák frantic00 / Getty Images Hungary

Akkor tehát mit tegyünk? Mikor veszélyes a gyömbér fogyasztása?

Ha tehát valaki magas vérnyomásban szenved, és gyógyszerekkel, például véralvadásgátlókkal és kalciumcsatorna-blokkolóval kezelik, ne szedjen gyömbért orvosa engedélye nélkül. A vérnyomás kezelésére további biztonságosabb kiegészítő terápiák közé tartozik a DASH-diéta, amely jóval kevesebb sót, zsírt és finomított szénhidrátot tartalmaz, és mellettük gyümölcsöket, zöldségeket, teljes kiőrlésű gabonát, halat, sovány húst és alacsony zsírtartalmú tejtermékeket is fogyaszthatsz.

Ha valaki orvosa irányítása mellett gyógyszerek nélkül kezeli a magas vérnyomást, a mozgás és az egészséges életmód nem árthat, de a szakemberek azt mondják, mindenképpen kérjünk tanácsot a gyömbértea fogyasztásával kapcsolatban.

Ha orvosunk jóváhagyja a használatát, válassz inkább friss, nyers gyömbért, mivel több tápanyagot tartalmaz, mint a porított változat. Ezenkívül a folyékony gyömbérkivonat magas cukortartalommal rendelkezhet, amely az egyik olyan élelmiszer, amelyet magas vérnyomás esetén korlátozni kell, így azt számos előnye ellenére se válaszd.

A válasz tehát igen, ezúttal a pletykák nem alaptalanok – a gyömbér fogyasztását, annak számtalan egészségügyi előnye ellenére, érdemes háziorvosoddal egyeztetned, ha magas vérnyomással élsz. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek