Sokféleképpen károsítod a fogaid, az egyik a nem megfelelő fehérítő használata. Az egyik leginkább kedvelt házi fogfehérítő az almaecet, melyet többféleképpen is használnak: szájöblítőként, fogmosáshoz, vagy ujjal dörzsölik a fogaikra, majd percekig hatni hagyják. A gond viszont az, hogy ez a folyadék igen savas, ami már elég ahhoz, hogy marni kezdje a zománcot. Ami pedig még rosszabb, hogy, mivel kellemetlen az íze, szinte mindenki fogat mos utána. Így azonban a már sérült, meggyengült zománcot dörzsölik tovább, így még nagyobb kárt tesznek benne.
7 étel, amely káros a fogakra a fogorvos szerint
A fejünkbe verték, hogy a cukorka és a cukros üdítő borzalmas a fogaknak – valószínűleg óvodáskorunk óta tudjuk mindannyian. És bár különféle egészségügyi okokból jó ötlet tartózkodni a túlzott cukorfogyasztástól, vannak más – talán meglepőbb – ételek és étkezési szokások, amelyek károsítják a fogakat.
Alapvetően a „legrosszabb élelmiszerek listája” két kategóriába sorolható: a savas és a foghoz tapadó ételek – mondja a LIVESTRONG.com-nak Nammy Patel szakértő, aki azt mondja, 16 éves szakmai gyakorlata során már több mint 16 000 szájat látott belülről.
Az American Dental Association szerint mindkettő elhasználhatja a fogainkat védő fogzománcot, ami sebezhetőbbé teszi a kalciumlerakódásokkal (más néven fogkővel), a fogszuvasodásokkal és fertőzésekkel szemben. Ezenkívül a fogaink sárgábbnak tűnhetnek, és érzékenyebbek.
No de milyen ételek, italok lehetnek még bűnösek?
1. Néhány salátaöntet is ludas lehet
Ha valaki savat tartalmazó öntettel permetezi meg salátáját, óvatosnak kell lennie. A savak lekoptathatják a zománcot, mondja dr. Patel. És a legtöbb jó öntet tartalmaz valamilyen savat, például friss citromlevet vagy ecetet.
A megoldás dr. Patel szerint egyszerű: ülj le és edd meg a salátádat, ne azon nyammogj órákon át, majd utána öblítsd át vízzel a szádat.
2. Kekszek, csipszek és egyéb szénhidráttartalmú ételek
Ez a csoport tökéletesen beleillik a „fogadra tapadó ételek” kategóriájába. Lehet, hogy ízletesek, de veszélyesek is lehetnek a fogainkra.
„A szénhidrátok hozzáragadnak a fogakhoz, és cukorrá bomlanak le. Az eredmény a szájban lévő baktériumok partija, amely végül szuvasodáshoz vezethet”
– folytatta dr. Patel.
Ez az oka annak, hogy a magas cukortartalmú, ragacsos ételek, például az édességek és a sütemények szintén rossz hatással lehetnek a fogakra.
A szakember azt javasolja, ha ilyet eszel, moss fogat utána.
3. Ételek, amelyek savas refluxot okoznak
A savas reflux, ahogy a nevéből már sejthető, nem kíméli fogainkat sem. Ez annak köszönhető, hogy a gyomorsav ismétlődően kijut a szájba.
A BMC fogerózióban szenvedők 60 százaléka gastrooesophagealis refluxban (GERD) is szenved.
A legjobb, ha meghatározod azokat az ételeket, amelyek kiváltják a tüneteket. Ez jó eséllyel mindenkinél más lesz, de a szakértők szerint a következők a leggyakoribb bűnösök:
- Savas ételek, mint a citrusfélék és a paradicsom
- Alkohol
- Csokoládé
- Kávé és egyéb koffeintartalmú ételek és italok
- Magas zsírtartalmú ételek
- Menta
- Fűszeres ételek
4. Citromos víz
Sokan vannak akik reggel citromos vizet kortyolgatnak, de érdemes azt is egy kicsit nagyobb körültekintéssel csinálni.
„A citromos víz nagyon jót tesz a szervezetnek, de káros lehet a fogaink számára” –
vallja dr. Patel.
Ennek az az oka, hogy a citrom savas kémhatású, és egész nap kortyolgatva folyamatosan fürdeti fogainkat a citromsavban.
A megoldás:
„Ne hagyd, hogy a fogadhoz érjen – szívószálon keresztül idd meg”
– kéri dr. Patel.
5. Citrusfélék
A narancs és a grépfrút tökéletes lehet reggelire vagy uzsonnára, de akárcsak a citrom, ezek is savasak.
A megoldás: „Egyél citrusféléket, de utána öblítsd ki a szádat” – mondja dr. Patel.
6. Ízesített buborékos kedvencek
Az ízesített szénsavas víz olyan kedvenc, amely káros a fogakra szinte minden verzióban.
Kedvenc seltzered hozzáadott gyümölcslevet, cukrot, természetes aromákat vagy citromsavat tartalmazhat.
Ezek a hozzávalók azok, amelyek erodálhatják a zománcot – különösen, ha sokat és folyamatosan iszol belőle a nap folyamán.
Dr. Patel arra buzdítja őket, hogy azok a betegek, akik szeretik a szénsavas vizet ízesítve, vegyenek egy sima szénsavas vizet, és tegyenek a keverékhez egy kevés természetes aromát.
7. Egész napos nassolás
Oké, ez nem étel, hanem inkább étkezési szokás. Evés után a száj pH-ja lecsökken (az alacsonyabb pH savasabb környezet), és az étkezés befejezése után 20 percbe telik, amíg ez a pH-érték megemelkedik, és a száj kiegyenlítődik.
„Ha valaki egész nap nassol, a szája savasabb, és a személy hajlamosabb lesz a fogszuvasodásra”
– mondja dr. Patel.
Tervezd meg előre az aznapi étkezéseidet, ne kapkodd el az evést (az egyéb problémákhoz, például puffadáshoz is vezethet), és öblítsd ki a szád vízzel, majd igyál sok vizet a nap folyamán. A sima víz kortyolgatása megvéd a rettegett szájszárazságtól is, amely szintén összefügg a fogszuvasodással.
Tehát mit kell enni az egészséges fogakért?
A fentiek mellett korlátozd a hozzáadott cukrokat, telített zsírokat és sót. Egyél több friss gyümölcsöt, zöldséget, diót és magvakat, teljes kiőrlésű gabonát, hüvelyeseket, halat és sovány húst, és igyál sok vizet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés