A házasság fiatalítja a férfiakat – a nők kárára
Egy kanadai kutatás három éven át követett több mint 7600 60 éves vagy idősebb résztvevőt, a vizsgálat során megállapították, hogy a nős férfiak kétszer nagyobb valószínűséggel öregszenek optimálisan, mint az egyedülállók. A házasság azonban egészen más hatással volt a nőkre. Kiderült, hogy az egyedülálló nők kétszer nagyobb valószínűséggel öregszenek optimálisan, mint azok a nők, akik már házasok voltak, de halállal vagy válással elveszítették a párjukat.
A kutatók úgy gondolják, hogy a házastárs segít a férfiaknak, mivel a nők aktív szerepet vállalnak az egészségi állapotuk ellenőrzésében. Ösztönzik a párjukat az egészséges életmódra, a dohányzás abbahagyására vagy a rendszeres testmozgásra.
A vizsgálatban minden résztvevő jó egészséggel indult, és adatokat gyűjtöttek arról, hogy mennyire „jól” öregedtek. Az optimális öregedést úgy határozták meg, mint „minden olyan súlyos fizikai, kognitív, mentális vagy érzelmi állapottól mentességet, amely megakadályozza a napi tevékenységeket, valamint a boldogság, a jó fizikai és mentális egészség magas szintjét”. Az eredmények annyira nem meglepőek, azt már korábban kimutatták, hogy a házas férfiak egészsége jobb, mint az egyedülálló társaiké.
A kutatók hozzátették, hogy fontos, hogy szociális kapcsolatban legyünk másokkal, különösen az idősebb életkorban, ugyanis a magány árt az egészségnek. A kapcsolattartás a rokonokkal, barátokkal és szomszédokkal segíthet az idősebbeknek kapcsolatban lenni, csökkentheti a magány érzését, és javíthatja az általános jóllétüket. Megállapították azt is, hogy az elhízás elkerülése, a rendszeres testmozgás, a jó alvás, illetve a dohányzás mellőzése összefüggnek az optimális öregedéssel.
Egy 2020-ban publikált tanulmány szerint, az összevont jövedelmek miatt a nőknek származik nagyobb előnye a házasságból a férfiakhoz képest, mégis egészségileg utóbbiak profitálnak, még előbbiek hátrányba kerülnek. A kutatók arra jutottak, hogy a házasság a férfiak esetében 8,5 hónappal hosszabbítja meg a várható élettartamot, a nők esetében pedig 6 hónapos veszteséget okoz. Ez egy érdekes eredmény, főleg mivel a nőknek gazdasági előnyük származik a házasságból, így kimutatható, hogy nem a jövedelmek összevonása és a közjavak megosztása hosszabbítja meg az életet. A kutatók az eredményeket végül arra vezették vissza, hogy a férfiak bármely életkorban kevésbé figyelnek oda az egészségükre, így magasabb egészségügyi befektetésre van az esetükben szükség, ami a nőktől vonja el ezeket a lehetőségeket.
Házasság és az egészség kapcsolata
A házasság egészségügyi előnyeit már többször vizsgálták, az első kutatás már 1858-ban elkészült, amikor a születési, házassági és halálozási adatok alapján megvizsgálták a „nőtlenek”, a „házasok” és az „özvegyek” halálozási arányát. Kimutatták, hogy a nem házas emberek nagyobb valószínűséggel haltak meg betegségben, mint házas társaik. A legújabb tanulmányok pedig megállapították, hogy a házasság általában pozitív hatással van az egészséges magatartásra (pl. alkoholfogyasztás, drogfogyasztás, dohányzás, testsúly és testmozgás), a hozzáférésre az egészségügyi ellátáshoz, annak igénybevételére és költségeire, a mentális egészségre (pl. depressziós tünetek), a fizikai egészségre (pl. krónikus egészségügyi állapotok) és a hosszú élettartamra. A kutatók azt is megállapították, hogy a házasság segít megtartani az emberek jó mentális egészségét olyan extrém időszakokban, mint a koronavírus-járvány.
Egy 75 évvel ezelőtti vizsgálat 268 Harvardon tanult férfit követett az 1940-es évektől kezdve. A kutatócsoport megállapította, hogy azok a férfiak, akik a legjobb eredményekről számoltak be (pl. magas jövedelem, alacsony pszichológiai stressz, jó fizikai és mentális egészség, társadalmi támaszok, gyermekek közelsége), korábban házasodtak és tovább maradtak házasok, mint azok, akik a legrosszabb eredményekről számoltak be. Arra a következtetésre jutottak, hogy jó házasságban vagy boldog és hosszú távú kapcsolatban élni fontos a jó öregedéshez.
Egy 2020-as kutatásban azt találták, hogy az egyedülálló férfiaknál magasabb volt a stroke és a bármilyen okból bekövetkező halálozás kockázata az egyedülálló nőkhöz képest, míg az elvált vagy külön élő férfiaknál magasabb volt a rák és a szív- és érrendszeri betegségek okozta halálozás kockázata. Egy 2009-es kutatás pedig arra jutott, hogy az egyedülállók kevésbé járnak el szűrésekre.
Egy friss tanulmányból nemrég kiderült, hogy a Covid idején bevezetett karantén sokkal jobban megviselte a tizenéves lányokat, mint a fiúkat. Ismerd meg a részleteket az alábbi cikkünkből.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés