Meglepő, melyik betegség állhat a férfiak agresszív vagy vakmerő viselkedése mögött

GettyImages-1131100108
Olvasási idő kb. 4 perc

A WHO azt közölte egy 2013-as prognózisában, hogy a depresszió a második leggyakoribb munkaképesség-csökkenést okozó betegség lesz 2020-ra, pedig akkor a Covid fokozta szorongásos és depressziós tünetekkel még nem is számolhattak. A téma súlyossága és a jelenség növekvő jelenléte folyamatos vizsgálódást követel. Most Ausztriában arra derítettek fényt, hogy a betegség férfiaknál más, gyakran nem is depresszióra utaló tünetekkel jelentkezik, ezért érdemes figyelni!

2022-ben tíz közép-, kelet-európai és balti országban végzett vizsgálatok a depresszió társadalmi helyzetéről aggasztó eredményeket találtak: az érintett régióban 2,5 millió, míg az Európai Unióban mintegy 40 millió ember él depresszióval. Világviszonylatban pedig a lakosság 3,8 %-a érintett a betegségben, melynek felerősödésében a pandémiának is jelentős szerepe volt.

A hazai statisztikai adatok sem megnyugtatóak: a magyar felnőtt lakosság 15 százaléka küzdött már meg élete során legalább egy ízben súlyos depresszióval, 7 százaléka éves szinten, 4 százaléka pedig havonta kerül súlyos, vagyis kezelést igénylő depressziós állapotba.

 A szívinfarktushoz hasonlóan a depresszió is más és más tünetekkel jelentkezhet a női és a férfi lakosság körében,

erről még szakmai berkekben is csak néhány éve folyik a diskurzus – hívja fel a figyelmet Johannes Wancata, a Bécsi Orvosi Egyetem pszichiátriai klinikájának professzora.

Időskorban még gyakrabban jelentkezik a depresszió
Időskorban még gyakrabban jelentkezik a depresszióUte Grabowsky / Getty Images Hungary

Közös tünetek férfiaknál és nőknél

  • örömtelenség,
  • motiváltság csökkenése,
  • nyomott hangulat,
  • érdeklődés elvesztése,
  • önvád, alacsony önértékelés,
  • alvászavar,
  • étvágytalanság,
  • öngyilkossági gondolatok,
  • öngyilkossági kísérlet
A rendszeres testmozgás az őszi-téli hónapokban is megelőző hatású lehet
A rendszeres testmozgás az őszi-téli hónapokban is megelőző hatású lehet© Eurocomm-PR / Regina Hügli

Férfiakra jellemző tünetek

  • ingerültség,
  • agresszió,
  • túlzott vakmerőség,
  • függőség

Férfidepresszió

A „male depression”, vagyis férfidepresszió elméletének lényege, hogy bizonyos jelenségek elfedik a betegség klasszikus tüneteit. A friss kutatások értelmében Ausztriában jelenleg mintegy 730 ezer ember él depresszióval, közülük 264 ezer férfi. Közismert ugyan, hogy férfiak általában kisebb arányban fordulnak panaszaikkal szakemberhez, de ez csak részben magyarázza, hogy ennyivel kisebb hányadban érinti a férfipopulációt a betegség.

Kevesebbet beszélnek talán lelki gondjaikról… Getty Images Hungary
Kevesebbet beszélnek talán lelki gondjaikról… Getty Images HungaryJustin Paget

Felvetődik a kérdés, hogy a férfiaknál gyakoribb alkoholizmus önálló betegség-e, vagy a depressziónak egy függőségben megnyilvánuló változata. A kutatások abba az irányba mutatnak, hogy a férfi- és női hormonok közti különbség mellett a jól elhatárolhatóan eltérő kiváltó okokban is kereshető a differencia.

Leggyakoribb kiváltó okok férfiaknál

  • válás
  • munkahelyi problémák

Leggyakoribb kiváltó okok nőknél

  • szociális konfliktusok
  • munka-család-gyerekek miatti fokozott terhelés

Érdemes figyelni minden jelre

A legfrissebb bécsi eredmények értelmében tehát:

férfiaknál állandó ingerültség vagy feltűnően vakmerő magatartás esetén érdemes depresszióra is gyanakodni. 

„Az teljesen normális, ha félelemmel, szorongással vagy pesszimizmussal reagálunk a válsághelyzetekre vagy fenyegetésekre. Ha azonban a tünetek heteken át tartanak, és korlátozzák a hétköznapokat, mindenképpen gondolni kell mentális betegségre is, és segítséget kell kérni” – mondta Johannes Wancata, a Bécsi Orvosi Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának professzora a férfiak világnapja alkalmából, amelyet 2000 óta ünnepelnek meg, és amelynek középpontjában a férfiak egészségmegőrzése áll.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek