Felvételi 2022: bárkinek bejöhet

GettyImages-1279503980
Olvasási idő kb. 5 perc

Sokan még biztosan emlékszünk arra, milyen volt, amikor érettségi és felvételi előtt gyakorlatilag a további életünkről kellett döntenünk. Pár hónap alatt el kellett határoznunk, melyik egyetemet válasszuk, vagy ha éppen nem akartunk továbbtanulni, akkor azt, mihez kezdjünk a továbbiakban. A jelenlegi 18-19 évesek is ebben a cipőben járnak most, két hetük maradt dönteni arról, hova adják be a jelentkezésüket.

„Ha nem mész egyetemre, nem lesz belőled senki, akkor majd mehetsz a híd alá” – rengeteg szülő biztatja hasonló kedves szavakkal az érettségi előtt gyermekét. Lehet, hogy szándékosan túloznak, talán nem, mindenesetre az egyébként is stresszes fiatalokat ezek a mondatok egyáltalán nem nyugtatják meg, nem érzik úgy, hogy szüleik mellettük állnak, és maximálisan támogatják őket. Holott rájuk férne a bátorítás, hiszen egy óriási versenyben vesznek részt, melynek eredménye az egész életüket meghatározhatja. De mégis miben és hogyan kell dönteniük, mi van akkor, ha a megálmodott jövő nem úgy alakul, ahogyan szeretnénk? 

Február a vízválasztó hónap

Az érettségi előtti hónapok általában már nem az önfeledt szórakozás időszakát jelentik, sok diák ilyenkor ébred rá, hogy érdemes mindent beleadnia a tanulásba, hogy a 12 közoktatásban töltött hosszú évét a lehető legeredményesebben zárja le. Általában ilyenkor végiggondolják, hogy mit szeretnének kezdeni az iskola lezárását követő hirtelen felszabadult idejükkel, hogy mivel szeretnének foglalkozni a jövőben. A fiatalok egy része az egyetemre vezető utat választja, míg mások inkább halasztanak 1-2 évet, hogy kipihenjék az addig iskolapadban töltött éveket. Bárhogy is döntenek, egy-két dologgal nem árt tisztában lenniük. Többek között azzal, hogy a tanév során – no és utána – milyen dátumokra kell kiemelkedő figyelmet fordítaniuk. 

Az első, amit fel kell jegyezniük a naptárukba, hogy 

legkésőbb február 15-ig mindenképpen be kell adniuk a jelentkezésüket az általuk kiválasztott felsőoktatási intézményekbe. Ez egy kőbe vésett dátum,

ha valaki elfeledkezik róla, az bizony lemarad a szeptemberben induló képzésekről. S ha ez már önmagában nem lenne elég, akkor meg kell jegyezniük, hogy jelentkezésüket még hitelesíteniük is kell, aminek végső határideje február 20. lesz az idén. Ez szintén egy nagyon fontos dátum, ha valaki lemarad róla, szintén bukhatja a felvételijét.

A februári vízválasztó időpontok után már csak pár kisebb dátum rögzítésére van szükség, melyek a következők: 

  • Április 20.: Ez az e-ügyintézés kezdetét jelenti, ilyenkor lehet online ügyeket intézni, többek között a pontszámításról tájékozódni, és a jelentkezés óta megszerzett dokumentumokat, okleveleket feltölteni a felvételi rendszerébe.
  • Július 7.: A hiánypótlás határideje, azaz ameddig fel kell tölteni például a diplomamásolatotokat, a nyelvvizsga-bizonyítvány adatait. Ezenfelül ez a határideje a sorrendmódosításnak és az új adatok rögzítésének is.
  • Július 21.: A ponthatárok kihirdetésének időpontja, amikor mindenki megtudja, hogy bekerült-e a kiválasztott szakok valamelyikére.
Összesen 38 egyetem és 29 főiskola várja jelentkezésünket, ha felvételizünk
Összesen 38 egyetem és 29 főiskola várja jelentkezésünket, ha felvételizünkJag Images / Getty Images Hungary

Több tucat egyetem és főiskola választható

Talán nem árulunk el nagy titkot azzal, ha azt mondjuk, Magyarország kifejlett felsőoktatási rendszerrel bír. Az érettségizők összesen 38 egyetem és 29 főiskola közül választhatnak, melyek többségükben állami fenntartásúak, de majd egy tucat magán-, illetve egyházi fenntartású intézmény is működik hazánkban. A legtöbbjük Budapesten található, de aki tanulmányai idejére mindenképpen egy addigi lakóhelyétől távolabb eső településre szeretne költözni, az ezt is megteheti. 

A képzésekről: a magyar felsőoktatásban léteznek 3 éves alapképzések (bachelor), melyekre 1-2 éves mesterképzés (master), ezekre pedig 2+2 éves doktori képzés épül. Az alapképzést elvégezve ki lehet lépni a munkaerőpiacra, ugyanakkor érdemes tisztában lenni azzal, hogy egyes munkakörök betöltéséhez mesterdiploma szükséges. A képesítéseket nyújtó hazai intézményekről végül elmondható, hogy azok rendkívül sokszínűek, szinte bárki megtalálhatja a számára megfelelő és neki tetsző képzést. 

Mivel a munkaerőpiac folyamatosan változik, nagyon nehéz megtippelni, hogy mit „éri meg” tanulni, mi az a szak, amellyel egész biztosan kapunk majd munkát és hozzá jó fizetést tíz, húsz vagy harminc év múlva.

A mérnök (köztük az informatikus) és a gazdasági szakok jó iránynak tűnhetnek, de ne feledkezzünk meg egy nagyon fontos dologról. Tanulni nemcsak 23 éves korig lehet, hanem utána is képezhetjük magunkat, válthatunk szakmát, és sok munkahely számára a gyakorlati tapasztalat sokkal többet ér, mint a pecsétes papír. Vagyis a 18 évesen megjelölt egyetemi szak egyáltalán nem biztos, hogy egy életre szóló döntést jelent.

Mit tegyünk, ha lemaradtunk?

Persze a felvételi során az is előfordulhat, hogy valakinek nem sikerül bejutnia a kiválasztott képzésre, vagy valamelyik fontos határidőről megfeledkezett. Ezek nem feltétlenül jelentenek akkora problémát, hiszen egyrészt próbálkozhatnak a következő tavaszi felvételi eljárás során, de akár a pótfelvételin is szerencsét próbálhatnak. (Az illetékes szakminisztérium minden év augusztusában pótfelvételi eljárást hirdet, melynek során azok jelentkezhetnek, akik valamilyen oknál fogva lemaradtak a tavaszi felvételiről. Akiket a pótfelvételi során felvesznek, szintén szeptemberben kezdhetik meg tanulmányaikat, ugyanakkor ezen folyamat során csak egyetlen helyre lehet jelentkezni.)

Emellett érdemes fontolóra venni a felnőttképzések, illetve az érettségire épülő, de felsőoktatási végzettséget nem adó, úgynevezett felsőoktatási szakképzések kínálatát.

Utóbbiak ráadásul szintén bővelkednek a jó lehetőségekben, hiszen idén bővült a szakképesítések listája, így már összesen 73 részszakképesítést szerezhetünk meg tanfolyami formában, illetve 400 jóváhagyott programkövetelménnyel rendelkező szakképesítés közül választhatunk. Ezeket ráadásul rövid idő alatt elvégezhetjük, a képzés végén pedig államilag elismert bizonyítvány kaphatunk.

Ha nem érdekel a tanulás

Vannak páran, akik nem kérnek a felsőoktatásból, inkább dolgoznának. Szerencsére erre bárkinek van lehetősége hazánkban, azonban nem árt tisztában lenni azzal, hogy megfelelő képesítés és tapasztalat nélkül nehezebb meggyőzni egy potenciális munkaadót arról, hogy mi vagyunk a legalkalmasabbak a meghirdetett pozícióra. Akik ennek ellenére mégis szerencsét próbálnának, azoknak ajánljuk az úgynevezett hiányszakmákat, melyeket kitanulva nemcsak a boldogulásunkat segíthetjük elő, de egyes hivatásokat is megmentünk a végső kimúlástól.

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Testem
Miért nőnek ekkorára a nők mellei?
Miért nőnek ekkorára a nők mellei?

A női mellek különböző formájúak és méretűek, de egy dolog közös bennük: csak az emberre jellemzőek, legalábbis ebben a formában.

január 17., 19:33

  • életem
Mi történik a halálunk után? Ezt tudják a tudósok a lélekkel kapcsolatban
Mi történik a halálunk után? Ezt tudják a tudósok a lélekkel kapcsolatban

Filozófusok, agykutatók, pszichológusok által vizsgált rejtélyre derült fény.

január 17., 16:45

  • Offline
Hány hajszála van egy embernek? Mutasd meg kvízünkben, milyen ügyesen tippelsz!
Hány hajszála van egy embernek? Mutasd meg kvízünkben, milyen ügyesen tippelsz!

A 10 kérdés során nem annyira a tudásodra lesz szükséged, hanem arra, hogy helyesen tippelj!

január 18., 06:46

  • életem
Ha gyakran álmodsz erről a 10 dologról, fordulj szakemberhez
Ha gyakran álmodsz erről a 10 dologról, fordulj szakemberhez

A szorongásos zavar jelei lehetnek, ha erről a 10 dologról álmodsz szinte minden éjjel.

39 perce

  • Offline
Máig csapdák védik az első kínai császár sírját: a tudósok se merik felnyitni
Máig csapdák védik az első kínai császár sírját: a tudósok se merik felnyitni

A császár nyughelye annyi rejtélyes legendával övezett, hogy feltárását már 50 éve halogatják a kutatók.

január 17., 19:00

  • Testem
Máshogy hat a nőkre a hosszú-Covid: ez a fő különbség
Máshogy hat a nőkre a hosszú-Covid: ez a fő különbség

Egy kutatás szerint a hosszú-Covid más tüneteket okozhat a nőknél és a férfiaknál.

január 18., 06:00

  • Önidő
Tényleg létezett a Rómeó és Júlia két ellenséges családja
Tényleg létezett a Rómeó és Júlia két ellenséges családja

Rómeó és Júlia fiktív történetét az egész világ ismeri, de a két család és a közöttük lévő konfliktus valószínűleg nem kitaláció.

január 17., 18:30

  • Offline
Mennyit tudsz a Real Madrid focicsapatáról?
Mennyit tudsz a Real Madrid focicsapatáról?

Talán nem jelenthet nagy gondot a 10 kérdés megválaszolása a világ egyik leghíresebb focicsapatával, a Real Madriddal kapcsolatban.

január 17., 16:00

  • Offline
Így nézett ki Budapest 80 éve, miután a Duna-hidakat felrobbantották
Így nézett ki Budapest 80 éve, miután a Duna-hidakat felrobbantották

A Duna-hidak felrobbantása a földi poklot hozta Budapestnek. Ma, átkelve rajtuk ritkán gondolunk arra, milyen emberi áldozatok árán születtek újjá.

január 18., 07:26

  • lájfhekk
Meglepő dolog történik a Messengerben küldött fotókkal
Meglepő dolog történik a Messengerben küldött fotókkal

Ilyet eddig nem láthattunk a Messengerben.

január 17., 17:30

  • világom
Már az ókorban elkezdődött az emberiség elbutulása: ennyivel csökkent az IQ Rómában
Már az ókorban elkezdődött az emberiség elbutulása: ennyivel csökkent az IQ Rómában

Az egész emberiség szellemi fejlődésére hatással volt az ókori rómaiak felelőtlensége.

január 17., 07:26

  • Testem
Öregít, ha így mosakodsz
Öregít, ha így mosakodsz

Kiderült, hogy egy bizonyos időn túl a zuhanyzás öregítheti a bőrünket.

január 17., 06:00

  • Offline
Mikor volt a segesvári csata? Nehéz történelmi kvíz
Mikor volt a segesvári csata? Nehéz történelmi kvíz

Lássuk, mennyire emlékszel még a híres történelmi csatákra! Kvízünkkel kiderítheted, hány évszámot tárolt el a memóriád.

január 17., 06:46

  • Mindennapi
Veszélyes időjárási jelenségre hívják föl a figyelmet – ez várható a hétvégén
Veszélyes időjárási jelenségre hívják föl a figyelmet – ez várható a hétvégén

Itt a friss előrejelzés, ilyen időjárásra lehet számítani a hétvégén.

január 18., 07:46

  • Testem
Csökkenti a vastagbélrák és a cukorbetegség kockázatát ez a finom fűszer
Csökkenti a vastagbélrák és a cukorbetegség kockázatát ez a finom fűszer

Nemcsak az ételeinket teszi ízletesebbé vagy tetszetősebbé, hanem számos egészségügyi előnye is van ennek a zöldségnek.

január 17., 14:35

  • világom
A forgalomban lévő pénz 98 százaléka hamis ebben az országban
A forgalomban lévő pénz 98 százaléka hamis ebben az országban

A bankjegyeinek jelentős részét illegálisan nyomtatták, a pénzhamisítás gyakorlatilag mindennapos tevékenységgé vált.

január 18., 08:35

  • Testem
Bajban lehetnek a nyugdíjasok, ha orvosi ellátásra van szükségük
Bajban lehetnek a nyugdíjasok, ha orvosi ellátásra van szükségük

Az idősebbek orvosi ellátására egyre kevesebb idő és lehetőség jut.

január 17., 15:10

  • Testem
Ezzel az egyszerű trükkel indíthatod újra 3 nap alatt a testedet
Ezzel az egyszerű trükkel indíthatod újra 3 nap alatt a testedet

Januárban általában különös fáradtság lesz úrrá a rajtunk, ám három nap elegendő lehet ahhoz, hogy erőre kapjunk, és újraindítsuk a testünket.

január 18., 08:06

  • Önidő
Nyomorban halt meg József Attila apja, aki 3 éves korában hagyta el a költőt
Nyomorban halt meg József Attila apja, aki 3 éves korában hagyta el a költőt

József Attila apja elhagyta a családját. Jobb életet akart élni, de végül egy sötét viskóban, rozoga ágyában fekve érte a halál.

január 18., 09:06

  • életem
Bejelentette a jegybank: új pénzeket adnak ki idén Magyarországon
Bejelentette a jegybank: új pénzeket adnak ki idén Magyarországon

Februárban kezdődik az új pénzek kiadása.

január 17., 11:10

  • Mindennapi
Gyökeres változás állt be a rettegett vírus magyarországi helyzetében
Gyökeres változás állt be a rettegett vírus magyarországi helyzetében

Fontos információt tettek közzé a szakemberek a rettegett vírussal kapcsolatban.

január 17., 12:40

  • Mindennapi
Ellenőrizni kell, nincsenek-e gyerekek az autó alatt: te tudtál erről a szabályról?
Ellenőrizni kell, nincsenek-e gyerekek az autó alatt: te tudtál erről a szabályról?

Európa egyes országainak sem kell a szomszédba mennie furcsa közlekedési szabályokért.

január 17., 08:35

  • életem
Ezekben a vármegyékben évekkel rövidebb életre számíthatsz: megdöbbentő adatok
Ezekben a vármegyékben évekkel rövidebb életre számíthatsz: megdöbbentő adatok

Nagy különbségek vannak a magyar vármegyékben születéskor várható élettartamban: így alakul a lista.

január 17., 07:46

  • Önidő
Így változtatta volna meg a történetet a Szex és New York írója
Így változtatta volna meg a történetet a Szex és New York írója

Ha kíváncsi vagy, hogy az író szerint mi lett volna Carrie foglalkozása, ha nem újságíró, olvasd el Candance Bushnell-lel készült, exkluzív interjút.

január 17., 13:36

  • Édes otthon
Vármegyénként változik: van, ahol ez is kell a műszaki vizsgához
Vármegyénként változik: van, ahol ez is kell a műszaki vizsgához

Bár a jogszabály szerint ez az irat nem kötelező egyes esetekben, a műszaki vizsgához a legtöbb helyen mégis elkérik.

január 17., 09:06

  • Szülőség
Ki lesz a gyerek apja: ilyen egy apasági per a valóságban
Ki lesz a gyerek apja: ilyen egy apasági per a valóságban

Szakértővel beszélgettünk arról videónkban, hogy miként zajlik egy apasági per, illetve mit jelent az apaság vélelmének megdöntése.

január 17., 08:06

  • Testem
Fefájást és légzési nehézségeket okozhat, ha itt használod a mobilod
Fefájást és légzési nehézségeket okozhat, ha itt használod a mobilod

Gusztustalan következményekkel járhat a fürdőszobai mobilozás.

január 17., 10:05

  • Testem
Minden fagyasztóban ott van a zöldség, ami szürke hályog és rák ellen is védelmet nyújthat
Minden fagyasztóban ott van a zöldség, ami szürke hályog és rák ellen is védelmet nyújthat

Ha ilyen formában eszed telente, sokkal több vitaminhoz jutsz.

január 17., 11:40

  • életem
Sokan utálják ezt a fűszert, pedig csodát tesz a testeddel
Sokan utálják ezt a fűszert, pedig csodát tesz a testeddel

Az ízlelőbimbóinkat és a testünket is kényezteti, mégis sokan idegenkednek tőle.

január 17., 12:11

  • Infó
dmBio termékek
dmBio termékek

január 17., 15:59

Érdekességek