Mi az, ami az új évvel jár együtt, gyomortáji fájdalmakat okoz az embereknek, és bizony nem a másnaposság? Igen, már a sarkon van a „most kezdj el készülni a strandidőre, irány az edzőterem” dömping, hiszen „a tökéletes bikinitest megformálásának elkezdésével már így is le vagy maradva”. És bár igaz, hogy egészségesebb egy fokozatos edzéstervvel kialakítani egy karcsúbb alakot, tudtad, hogy a „bikinitest” kifejezés használata toxikus? Egy pszichológiaprofesszor, dr. Renee Engeln ki is fejti cikkében, mitől annyira mérgező kifejezés ez.
Ijesztgetés a bikinitesttel
Dr. Engeln szerint az új évvel elinduló bikinitest-hadjárat lényege a félelem és a szégyenkeltés a nőkben, hogy időt, energiát és pénzt költsenek a fogyásra.
Ha valaki a bikinitest megszerzésére sürget, nem az egészséged érdekeit tartja szem előtt, hanem azt, hogy a női testnek muszáj igazodnia egy bizonyos formához, mérethez ahhoz, hogy elfogadható legyen, és megjelenhess vele a négy falon kívül is. Sokkal nagyobb valószínűséggel fog testszégyenérzethez vezetni az, ha a bikinitestet tűzi ki valaki célul magának, mint ha valaki egy fenntartható és elkötelezett módot alkalmazna arra, hogy karbantartsa a testét. Nemcsak egyetlen évszak kedvéért érdemes odafigyelni testünk egészségére, hanem mindennap megérdemli testünk a törődést és a figyelmet.
Az igazi fitnesz és a bikinitest-propaganda közti különbség
A fitnesz valódi célja nem az álomtest elérése, hanem az egészséges életmód kedvező hatásainak élvezete, amelyet a rendszeres testmozgás okoz. Ezzel szemben a bikinitest gondolatkör a kinézetet tűzi ki a testmozgás céljának, nem azt, hogy jobban érezd magad a testedben. Attól teszi függővé a testmozgás sikerességét, hogy hány kockát tudsz megszámolni a hasadon, azt az álomképet adja el neked, hogy úgy akarj kinézni, mint a fitneszmodellek.
Egy 2016-os analízis azt mutatta ki, hogy a „fitspiration”, a fitneszinspirációs internetes oldalak meglepően hasonlóan működnek, mint az anorexiát támogató oldalak. Mindkét típusú oldal testsúlymegbélyegző üzenetekkel van tele, az ételt összekötik a szégyenérzettel, nem mellesleg egészségtelen étkezési szokásokat hirdetnek.
A fitneszinspirációs oldalakon látható fitneszmodelleket állítják be elérendő célnak, amely testszégyenérzethez vezet, a testszégyenérzet pedig az egészség ellensége.
Akkor mégis mi a legjobb motiváció a testmozgáshoz?
Különböző kutatások és felmérések azt találták, hogy sokkal hatásosabb motiváló eszköz azt hangsúlyozni a mozogni vágyó nőknek, hogy a torna hatására mi mindenre lesz képes a testük.
A csoportos fitneszben részt vevők se szeretik, ha az edző azzal próbálja őket motiválni, hogy el fog tűnni a has, ha kitartanak, vagy hogy mindjárt itt a bikinitestszezon, igyekezzenek. Ellenben elégedettebben és motiváltabban távoznak az edzésről, ha olyanokkal bátorítják őket, mint „Már mindjárt megvan! Ne hagyd abba! Meg tudod csinálni! Csinálj ma egy kicsivel többet, mint tegnap”.
A nőknek egészséges célokra, nem pedig megszégyenítésre van szüksége. Felmérések kimutatták, azok a nők, akik egészségük fejlesztése érdekében vágnak bele a testmozgásba, hosszabb ideig fogják kitartóan folytatni, mint azok, akik a fogyás érdekében kezdik el.
Érdemesebb tehát azért belevágni a testmozgásba, hogy erősebbek, hajlékonyabbak legyünk, mintsem azért, hogy megfeleljünk a társadalmi testideálnak, amely csak szégyenérzetet generál.
Ha szeretnél többet olvasni az egészségesebb testképről, figyelmedbe ajánljuk cikkünket Sirokai Diána, plussize modell gondolatairól az önelfogadásról és egy másik cikkünket a bodypozitivitás mezején rejlő aknákról.