Manapság már az érzelmi intelligenciát is egyre jobban elismerjük és értékeljük, sokkal jobban tisztában vagyunk a fontosságával. Hiszen hiába éles elme valaki, ha egyáltalán nem ért az emberekhez: kisebb eséllyel fog kielégítő kapcsolatokat kialakítani, kisebb eséllyel léptetik előre pont őt vezetői szerepbe azokhoz képest, akik szintén jó munkát végeznek, csak pluszban még az emberekhez is értenek. Az ember társas lény, és ezt az életünk semelyik másik területéből sem tudjuk kivenni. Mindenre hatással van az, hogy mennyire jól tudunk kapcsolódni társainkhoz. Te vajon érzelmileg fejlettebb vagy a többieknél?
Mi az az érzelmi intelligencia?
Azt nevezzük érzelmileg intelligensnek, aki képes nemcsak felismerni és megérteni a saját és mások érzéseit, de ráadásként még kezelni is tudja őket. Tényleg képes az „akinek nem inge, ne vegye magára” mottó szerint élni az életét. Jól tudja, hogy a külvilág felé megnyilvánuló viselkedés mögött milyen érzelem állhat, amely kiváltotta azt. Például, amikor a lakótársa megérkezik, és dühösen kikéri magának, hogy miért nem vitte ki senki a szemetet, akkor megérti, hogy ez az utolsó csepp volt a pohárban számára egy rendkívül feszült nap végén, és miután levitte a szemetet, egy nyugtató tea mellett megbeszéli a helyzetet a másikkal, és hagyja neki, hogy elpanaszolja a napját.
Sok ember büszkeségét sértené egy ilyen helyzetkezelés, azonban mégis előnyösebb fejleszteni az érzelmi intelligenciánkat. Ugyanis egy kutatás szerint általában véve sikeresebbek a magánéletben és a munka világában is azok, akiknek magasabb az EQ-ja. Párkapcsolatuk kielégítőbb és boldogabb, hiszen képesek megadni a másiknak azt a csodálatos érzést, hogy valaki megérti őket, és szabad hibázniuk, akkor is szeretve lesznek. Igazán intim, bensőséges, bizalmas kötődést képesek kialakítani másokkal. Nemhiába szokták azt mondani, hogy az érzelmileg intelligens partner két ismertetőjele, hogy képes az empátiára és az önreflexióra is: ezek együttesen nagyszerűen képesek megadni az érzelmi biztonság érzetét a partner számára.
Az érzelmi intelligencia jelei
Rendben, tehát az érzelmi intelligencia definícióját már ismerjük, de mégis hogyan néz ki ez a mindennapi életben? – merülhet fel a kérdés. Kézzelfoghatóbb jelei is léteznek az EQ-nak, amelyek alapján nemcsak saját magunkon, hanem másokon is könnyebben észrevehetjük ezt a fajta képességet, a korábban felsoroltakat nem számítva:
- érzékeny
- kíváncsi
- tisztában van a saját erősségeivel és határaival
- könnyen túllép az elkövetett hibákon
- képes elfogadni a kritikát
- képes felelősséget vállalni anélkül, hogy defenzívvé vagy túl érzelmessé válna
- mások „jó hallgatóságnak” szokták jellemezni
- sír a szomorú filmeken
- barátai krízis esetén hozzá fordulnak tanácsért
Ha ezt a felsorolást olvasva nem ismertél magadra, vagy csak félig-meddig, akkor fel a fejjel: az érzelmi intelligenciát lehet fejleszteni, tehát semmi sincs veszve. Segíthet, ha mindennap tisztázod magadban, hogy mik a célkitűzéseid arra az adott napra, ha self-care-t, vagyis öngondoskodást gyakorolsz, illetve ha kialakítasz magadnak egy reggeli és egy esti rutint. Végezz tudatos érzelmi monitorozást magadon: a nap folyamán tedd fel magadnak a kérdést, „Hogyan érzem magam testileg és hogyan érzelmileg?” Fordulj érdeklődéssel a világ felé, és alakíts ki új emberi kapcsolatokat, ápold a meglévőket.
Összességében csak jól járhatunk azzal, ha energiát fektetünk érzelmi intelligenciánk fejlesztésébe. Idővel azt vehetjük észre, hogy kapcsolataink élvezetesebbé válnak, jobban érezzük magunkat a világban, és egyszerűen kinyílik a világ előttünk.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés