Manapság szinte mindannyian szünet nélkül jelen vagyunk az online térben A különféle digitális felületekről érkező milliónyi inger mind a figyelmünkért verseng. Az online világ oltárán pedig sokszor feláldozzuk valós élményeink megélését. Éppen ezért érdemes időnként digitális detoxot tartanunk.
Hogyan hat ránk a túlzott telefonhasználat?
Bár az okoseszközöknek számos előnye van, a mérték nélküli használatuk negatívan hathat a fizikai és a mentális egészségünkre egyaránt:
- az alvásunk minősége romolhat,
- háttérbe szorulhatnak a társas kapcsolataink, elszigetelődéshez vezethet,
- a folyamatos ingerek rontják a koncentrációs képességet, elvonják a figyelmünket,
- a túlzásba vitt használat visszavetheti a hatékonyságunkat,
- növelheti a magány és a depresszió kialakulásának kockázatát.
Jelek, amelyek azt mutatják, hogy túlzásba vitted a telefon/internet használatot
Időnként mindenkinek jól jön a digitális detox, azonban ha az alábbiak valamelyikét rendszeresen tapasztalod magadon, mindenképp érdemes tudatosan beiktatnod telefonmentes időszakokat:
- ha gyakran elveszíted az időérzékedet telefonozás közben,
- kifejezetten szorongással tölt el, ha nincs nálad a telefonod,
- ha rendszeresen azért laptopozol, telefonozol, hogy eltereld a figyelmed valamiről.
Így alakítsd ki a digitálisdetox-terved!
Digitális detoxot bármikor tarthatunk, ha úgy érezzük, túlcsordulunk az online világ információtengerétől. Érdemes kialakítanunk a saját szabályainkat, hogy az offline időt valóban minőségien töltsük, és még véletlenül se engedjünk a digitális eszközök csábításának:
#1 Először is szabd meg, milyen gyakran szeretnél digitálisdetox-időszakokat beiktatni az életedbe. Mindennap pár óráig? Minden reggel és este? Hetente? Hétvégente? Havonta néhány alkalommal? Minden alkalommal, amikor társaságban vagy? Tűzz ki egy célt, amiről azt gondolod, reálisan tartható a számodra!
#2 Pontosan határozd meg, hogy mi tartozik a digitálisdetox-tervedhez! Mitől szeretnél elszakadni? Minden eszközödet félreteszed, vagy csak bizonyos alkalmazások, pl. social media appok használatát korlátozod?
#3 Ha mindezekkel megvagy, érdemes átgondolnod azt is, mivel fogod tölteni a felszabaduló idődet. Mivel foglalkoznál szívesen, ahelyett, hogy internetezel vagy appokat használsz? Ez lehet pihenés, aktív kikapcsolódás a természetben, a számodra fontos személyekkel töltött idő, sport, öngondoskodási tevékenységek, lényegében bármi, ami nem a digitális eszközökhöz köthető, és kellemes időtöltés számodra.
+1 Mivel sokan már a függőség határát súroló mennyiségben töltik az idejüket a képernyők előtt, a digitális detoxot gyakran elméletben könnyebb megvalósítani, mint a gyakorlatban, Sokszor már automatikusan nyúlunk a telefonunkért, ha kicsit is unatkozni kezdünk, vagy ha eszünkbe jut hirtelen valami. Ezért érdemes mindig feltennünk magunknak a kérdést, ha az eszközeinkhez nyúlunk, hogy miért tettük. Milyen célból vettük elő? Van konkrét dolog, amit el akarunk intézni (megnézni egy találkozó részleteit, megválaszolni egy e-mailt stb.), vagy csak céltalanul görgetünk. Akár egy nagyon kicsi papírfecnire vagy post-itre ráírhatunk egy kérdőjelet, és a kijelző szélére ragaszthatjuk, hogy bármikor, amikor a kezünk ügyébe akadnak, emlékeztessük magunkat arra, hogy a céltalan görgetésnél fontosabb dolgok is történnek az életben. És ezek általában nem a képernyők előtt játszódnak.
A cikk szerzőjéről
Sas Eszter Krisztina a Dívány pszichológus szakértője és a Mind Art kreatív pszichológiai műhely társalapítója.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés