A pénz mégis boldogít egy új tanulmány szerint

Karsa Tímea
GettyImages-667652037
Olvasási idő kb. 5 perc

,,Nem lehet boldogságot venni” – szól a dal, ám a tudomány most megcáfolni látszik ezt a nézetet.

Nehéz megfogalmazni, hogy mi a boldogság, ám sokkal könnyebb felsorolni azokat, amik boldoggá tesznek vagy boldoggá tennének bennünket. A pénz nem feltétlenül van közte, holott kutatók azt mutatták ki, hogy a pénz igenis boldogít.

Kutatások a pénz és a boldogság kapcsolatáról

Egy korábbi, 2010-ben készült kutatásból a Princeton Egyetem szakemberei azt mutatták ki, hogy az egy napra jutó boldogság az éves jövedelem növekedésével együtt nőtt, ám 75 ezer dollárnál (mai árfolyamon nagyjából 27 millió forintnál) ez a növekedés megállt. A kutatásban résztvevőket tehát csak egy bizonyos szintig tette boldoggá a pénz, ezután

a boldogság halványodni látszott vagy éppen stagnált, de semmiképp nem fokozódott.

Több kutatás is készült a pénz és a boldogság összefüggéseiről
Több kutatás is készült a pénz és a boldogság összefüggéseirőlandresr / Getty Images Hungary

A Pennsylvaniai Egyetem munkatársa, Matthew Killingsworth 2021-ben ismét megvizsgálta a kérdést, és arra jutott, hogy a boldogság mint jelenség nem szűnik meg a fent említett 75 ezer dollárnál, de még jóval felette sem. A kérdés azonban továbbra sem hagyta nyugodni, és munkatársával 2023-ban újra felmérést végeztek, amiből azt állapították meg, hogy

a nagyobb jövedelmek egyre növekvő boldogságszinttel járnak, és minden jövedelmi sávban voltak kiugró értékek, így a boldogság azok számára is adott, akik nem keresnek kiemelkedőnek sokat, ám más mértékben.

Mint sok más esetben, itt is akadnak kivételek, a tanulmány szerzői szerint, ha valaki magas életszínvonalon él, ám az életét mégis sivárnak tartja, a pénz sem segít rajta, hiszen vélhetően a probléma forrása az egyénen belül van, így olyan külső jegyek, mint a pénz, nem segíthet.

Minden más esetben azonban a több pénz magasabb boldogságszintet jelentett.

A jéghegy csúcsa

Killingsworth azonban nem elégedett meg a válasszal. Tudni akarta, hogy mi történik magasabb szinteken, és hogyan viszonyulnak az emberek a boldogsághoz háromszáz-, négyszáz- vagy akár ötszázezer dolláros éves fizetéssel. Ehhez nemcsak amerikai lakosokat vizsgált, hanem Angliában élőket is, valamint a világ további tizenhét országából is végzett felméréseket. Mint kiderült,

a vagyonos emberek sem érik el a boldogság csúcsát, azaz a kutatás által meghatározott évi ötszázezer dolláron felül is lehet még boldognak lenni.

Mint kiderült, a 3 és 7,9 millió dollár közötti vagyonnal rendelkezők sokkalta magasabb boldogságszintről számoltak be, mint az a kutatásban résztvevő valamivel több mint 33 ezer ember, akik évi legalább tízezer dollárt visz haza.

A pénz igenis boldogít, ám nem mindenkit
A pénz igenis boldogít, ám nem mindenkitnicoletaionescu / Getty Images Hungary

A Killingworth által felállított online felületen a résztvevők egy egytől hétig terjedő skálán értékelhették, hogy mennyire boldogok és elégedettek az életükkel. Ezek alapján elmondható, hogy az évente 30 ezer dollárt (csaknem 11 millió forintot) keresők átlagosan négyesre értékelik a boldogságukat a skálán, a multimilliomosok pedig hatosra, így még ők is úgy vélik, hogy van annál nagyobb boldogság és elégedettség az életben, mint ahogyan ők éreznek.

A pénz csak egy a sok dolog közül, ami a boldogság szempontjából fontos, és a jövedelemben mutatkozó kis különbségek általában elég kis boldogságbeli különbséggel járnak együtt. Ha a jövedelmi vagy vagyoni eltérés nagyon nagy, akkor a boldogságban is lehetnek kontrasztok

 – mondta a tanulmány szerzője.

A kereset és a vagyon

A kutatás bár sok mindenre választ ad, további kérdéseket vet fel, például azt, hogy ha valakinek nincs vagyona, kialakítható-e állandó boldogságérzet csupán a keresettel. A meglévő vagyon – álljon az bankban, ingatlanban vagy egyéb befektetésben – olyan biztonságérzetet ad, amely garantálja a boldoságérzetet, míg ha nincs jelentős megtakarításunk, a háttérben folyamatos pénzügyi stressznek vagyunk kitéve, ami csökkenti a boldogságérzésünket.

A tanulmány szerzője azt mondta, hogy a titok vélhetően egy dologban rejlik:

Amikor az embereknek több pénzük van, jobban tudják irányítani az életüket.

Mindennek ellenére tény, hogy habár lehet boldogságot venni pénzen, nem ez az egyetlen módja annak, hogy boldognak érezzük magunkat, hiszen a család és a barátok éppúgy hozhatnak felejthetetlen pillanatokat és máshogyan meg nem élt érzéseket az életünkbe, éppen ezért a szegény is lehet olyan boldog, mint a gazdag.

A kutatás vezetője mindennek ellenére leszögezte:

Minden más tényezőt figyelembe véve az emberek általában annál boldogabbak, minél több pénzük van.

A boldogság nemcsak pénz-, hanem korfüggő is lehet, ám Jakupcsek Gabriellaszerintnem kell, hogy az idő múlásával boldogtalanok legyünk.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek