Negyven százalékuk nem beszél, sokan színekben és képekben gondolkodnak

GettyImages-1402778911

Az autizmus már Magyarországon is több tízezer családot érint. Az autizmussal élő fiatalok életlehetőségei pedig nem túl kecsegtetőek. Az autizmus világnapjára most autista művészek álmodtak különleges grafikákat konyhai kiegészítőkre, amelyek limitált számban beszerezhetők az Autistic Art Alapítvány webshopjában. A befolyt összegből a magyarországi civil fenntartású autista lakóotthonokat támogatják, melyekben az érintettek méltó körülmények között élhetnek, akár életük végéig.

Az április 2-ai autizmus világnapjához kapcsolódva szeretné felhívni a figyelmet az Autistic Art Alapítvány és a Gorenje Magyarország arra a sajnálatos tényre, hogy igen kevés hazánkban az olyan intézmény, ahol az autisták 16 éves koruk után emberhez méltó körülmények között élhetnek életük végéig: ahol dolgozhatnak, szüleiket tehermentesíthetik, és személyre szabott terápia mellett megőrizhetik képességeiket, fejlődhetnek, vagyis a társadalom hasznos tagjai lehetnek akár a súlyosabb autizmussal élők is. 

Sokan színekben és képekben gondolkodnak

„Az autizmussal élők közül sokan komoly nehézségekkel küzdenek a gondolkodás, a szociális kapcsolatok és a kommunikáció terén. Az érintett fiatalok mintegy 40 százaléka egyáltalán nem beszél. Sokan közülük színekben és képekben gondolkodnak. Emiatt gyakoriak az otthonokban a különböző kézműves tevékenységek, melyek fejlesztik a fiatalok finommotorikus képességét” – mondja Kovács Henrietta, az Autistic Art Alapítvány ügyvezetője, amely 2006 óta több mint 350 fiatal autista fiatallal működik együtt, hiszen úgy vélik, a művészet kiváló eszköz lehet a társadalmi szegmensek közötti kapcsolatok kiépítésére.

Az Autistic Art Alapítvány segít abban, hogy az autista fiatalok kibontakozhassanak a képzőművészetben
Az Autistic Art Alapítvány segít abban, hogy az autista fiatalok kibontakozhassanak a képzőművészetbenYuliia Kokosha / Getty Images Hungary

A művészet fejleszti is az autistákat

Ez adta az ötletet a Gorenje és az Autistic Art együttműködéséhez is, melynek keretében két autista művész, Kalocsai Nóra és Kis Péter munkáival díszítik majd azokat a konyharuhákat és kötényeket, melyeknek elkészítési költségét a Gorenje Magyarország vállalta.

Kovács Henrietta hozzátette: két nagyon szép termék született, melyek az élet számos területén használhatók, emlékeztetve a többségi társadalom tagjait arra, hogy vannak olyan társaink, akik önhibájukon kívül hátrányos helyzetben élnek. 

Azok, akik szeretnék támogatni az autista fiatalok megsegítését, a művészi alkotásokkal ellátott konyharuhát és kötényt az Autistic Art Alapítvány honlapján található webshopban, egységcsomagban tudják megvásárolni.

Az ügyvezető hozzátette: előzetes számítás szerint ha a limitált, mindössze 150 db kis csomag elkel, mintegy 900 ezer forintos támogatási összeget remélnek, amit szeretnének azoknak a autistáknak fenntartott lakóotthonoknak eljuttatni, ahol rajzfoglalkozás működik. De hozzátette azt is, itt nem csupán az anyagi támogatáson van a hangsúly. Egy ilyen partnerrel együtt dolgozva, mint a Gorenje Magyarország, sok-sok emberhez jut el az önálló életvitelre nem képes autista társaink, így az őket ellátó lakóotthonok támogatásának a fontossága. Az Autistic Art Alapítvány 11 lakóotthonból 7 művészeti profillal tevékenykedő intézmény finanszírozásáról gondoskodik.

A rajzolás ugyanis nem csupán egy kellemes szabadidős tevékenység, hanem fejleszti az idegrendszert és a finommotorikai készségeket.

Nem utolsó sorban a lakóotthonokban élők alkotásaival szeretnék felhívni a figyelmet az autista fiatalok tehetségére is.

Már nem először segítenek

„Cégvezetőként rendkívül fontosnak tartom, hogy tevékenységünk ne csak gazdasági sikereket hozzon, hanem társadalmi értéket is teremtsen. Ennek mentén fogalmazódott meg bennünk az együttműködés gondolata az Autistic Art Alapítvánnyal, ahol a művészetterápia segítségével nemcsak az autizmussal élő fiataloknak nyújtunk lehetőséget az önkifejezésre és fejlődésre, hanem egyúttal olyan termékekkel is elősegítjük a közösségi támogatást, melyeknek értékesítésével hozzájárulunk az autista lakóotthonok fenntartásához és a művészetterápiás programokhoz” – emelte ki Füle Norbert, a Gorenje Magyarország ügyvezetője, aki személyesen is érintett, miután egyik gyermeke autizmussal él.

Most a művészetben jeleskedő autista fiatalok támogatását tűzték ki célul
Most a művészetben jeleskedő autista fiatalok támogatását tűzték ki célulNora Carol Photography / Getty Images Hungary

„A nagyobb fiam révén mélyebb rálátásom van az autisták jelenlegi helyzetére, és ezért is gondoltuk azt, hogy a cég nevében is segítünk felhívni az emberek figyelmét erre a társadalmi problémára.

Magyarországon körülbelül százezer ember él autizmussal, és körülbelül húszszorosára nőtt az autizmussal diagnosztizáltak száma a világon az elmúlt húsz évben.

Természetesen ebben közrejátszik a sokkal fejlettebb és szélesebb felismerési mechanizmusa is. Miután személyes is megtapasztalom azt, hogy az autisták milyen más bánásmódot, terápiát, nevelést igényelnek, úgy gondolom, nagyon fontos, hogy a társadalom ezt megismerje és elfogadja" – mondta Füle Norbert, hozzátéve, ez az autizmus világnapjához kapcsolódó támogatásuk nem az első akciójuk. A Gorenje ugyanis tavaly karácsonykor több százezer forint értékben adományozott háztartási gépeket a lakóotthonokban élőknek. 

Hansjörg Wyss, a világ legjótékonyabb emberei közé tartozik. Ha szeretnéd tudni, hogy a férfi mivel érdemelte ki ezt a nemes jelzőt, olvasd el az életéről szóló cikkünket is.

  

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek