„Értem, hogy más, de így akkor sem lehet viselkedni” – az autista gyerekekre ez vár az oktatásban

GettyImages-1422199752
Olvasási idő kb. 8 perc

Autista gyerekkel nem könnyű sem a szülő, sem a pedagógusok élete. A társadalom leginkább azokat az autistákat „viseli el”, akik csöndben meghúzódnak a sarokban, pedig a valóság gyakran nem ez.

Egészen friss, tegnapi a következő hír, melynek olvastán szülők tömegének ugorhatott össze a gyomra: „Egész nap kiabáltak és agresszívan kommunikáltak egy ötéves autista kisfiúval egy III. kerületi óvodában Budapesten. A verbális bántalmazásra úgy derült fény, hogy a fiú édesanyja diktafont tett a fia táskájába, miután gyanús lett neki, hogy a gyermek fél bemenni az óvodába. 

A fiúhoz az egész napos felvétel alatt kizárólag ordítva, sokszor trágár módon beszéltek, sőt »Mauglinak« csúfolták.

Az ügyben vizsgálatot indítottak, hétfőn azonnali hatállyal felmondtak az érintett óvodai dolgozóknak. Az autista kisfiú szülei úgy döntöttek, hogy új helyet keresnek a gyermeknek. Az RTL Híradó megkeresésére az intézményt fenntartó Észak-Budapesti Tankerületi Központ közölte, hogy vizsgálatot indítottak az ügyben, ami már le is zárult. A hangfelvételen szereplő két alkalmazott jogviszonyát azonnal megszüntették.”

Autista gyerekkel az élet

Ez itt a coming out helye: bevallom, nemcsak azért szökött a vérnyomásom az egekbe a fenti hír olvasása közben, mert így nem lehet egy gyerekkel se bánni (meg úgy általában senkivel), hanem azért is, mert én magam is érintett szülő vagyok. Kétszeresen: két autista gyerekem van, az egyik autista és valószínűleg PDA-s (PDA: pathological demand avoidance, azaz kóros elváráskerülés), a másik autista és ADHD-s. Tündériek, szépek, okosak, választékosan beszélnek, a külső szemlélő számára lehet, hogy egy futó találkozás során fel se tűnik, hogy ők mások – a problémák ugyanis leginkább közösségben jelentkeznek. Óvodában, iskolában: ahol sokan vannak, nagy a zaj, utasításokkal beszélnek hozzájuk, és úgy általában véve alkalmazkodniuk kell a többséghez, az úgynevezett neurotipikus társadalomhoz.

Az autista gyerekek nem mini Esőemberek!
Az autista gyerekek nem mini Esőemberek!mofles / Getty Images Hungary

Mit tudtam én az autizmusról, amikor még nem voltam érintett? Jóformán semmit. Sejtettem, hogy nehéz azoknak a szülőknek, akiket ilyen gyerekkel áldott-vert meg a sors, magam is sajnálkozva, és szánalommal néztem azt az édesanyát, akinek a gyereke rohamot (meltdown, mióta érintett vagyok, azt is tudom, hogy így hívják) kapott, amikor le kellett szállniuk a buszról, és nem nézhette tovább az ajtók nyitódását-csukódását. Talán átfutott az agyamon, hogy jó, hogy tőlem ez a probléma viszonylag távol áll, nincs autista a családban. Még talán az is megfogalmazódott bennem, hogy hát szegény, ő ilyen, de vannak jó gyógypedagógusok, biztosan jó kezekben van náluk.

Konstans lelkiismeret-furdalás

Aztán jött a feketeleves. Előbb az egyik gyerekemről derült ki, hogy autista, aztán a másikról, és belekerültem a Gépezetbe: az örökké tartó fejlesztések és az intézményekkel való harcok gépezetébe, amelynek állandó eleme a konstans lelkiismeret-furdalás – amire sajnos az intézmények is sokszor rájátszanak. Vajon mindent megteszek azért, hogy a gyerekeimnek jobb legyen? Elegendő fejlesztésre hordom őket? (Nyilván nem, hiszen anyagi és fizikai erőforrásaink végesek, fejlesztésből pedig sosem elég.) Kellőképpen ráhangolódom az ő igényeikre? Papíron integrálhatóak, de akkor miért kapott a nagyobbik félévkor kettest magatartásból?

Elolvasta az értékelést, látta leírva, hogy »rossz«, és megkérdezte: »Anya, akkor én rossz vagyok?«

A kisebbik pedig, nos, hiába van mellette pedagógiai asszisztens, nem bírja maga körül a zajt, a sok gyereket, a rengeteg szabályt, telítődik, ilyenkor pedig üt-vág, csapkod, köpköd, lökdösődik. (Nem, mi nem így rendezzük otthon a konfliktusainkat a családban.) De – és itt jön a nagy „de” – szülőként mikor teszek jót az autista gyerekemmel? Ha rákényszerítem arra, hogy próbálja megszokni, elviselni ezt a közeget, hiszen ebben kell élnie majd felnőttként is? Vagy vigyem szegregált intézménybe, a 130-as IQ-jával, mert majd ott jobb lesz neki, a kis létszám és a több fejlesztés miatt, vállalva, hogy napi 3 órát utazunk? Melyik neurotipikus gyerek szülője merné meghozni a gyereke 5-6 éves korában a döntést, hogy na, fiam, te nem mész egyetemre, de még gimnáziumba se, mert az EGYMI-ből, valljuk be, ritkán vezet egyenes út a felsőoktatásba.

Egy autista gyermek jövője már ötévesen végérvényesen eldőlhetEgy autista gyermek jövője már ötévesen végérvényesen eldőlhet

Az intézménybe került, autizmussal élő gyermekeket és szüleiket egyaránt kihívások elé állítja a magyar oktatási rendszer: egy érintett mesél.

Tovább olvasom

Elhivatott és kevésbé elhivatott szakemberek

Hat éve, hogy belekerültünk a Gépezetbe. Ennyi idő alatt természetesen találkoztam jó néhány elhivatott és csupa szív pedagógussal és gyógypedagógussal, akik egy-két találkozás után megtalálták a gyerekekkel a hangot, a gyerekek pedig imádták-imádják őket. És találkoztam olyan intézményekkel és pedagógusokkal is, akik nyilvánvalóvá tették, hogy a gyerek zavarja a társait, a foglalkozást, az oktatást, mindent és mindenkit zavar, ráadásul a puszta létezésével, nem is ezt az intézményt kellett volna kijelölni a számára.

Vigyem el, mert majd máshol jobb lesz neki, vagy legalábbis vigyem haza minél hamarabb, lehetőleg ebéd után, de az sem baj, ha már 11-kor. Sőt, be se vigyem, legyen inkább magántanuló, az a biztos.

Nem „Esőemberek”

Ami a hírben szereplő óvodában történt, vérlázító – és reménykedem benne, hogy egyedi, elszigetelt esetről van csupán szó. Autista gyerekkel nem könnyű sem a szülő, sem a pedagógusok élete. A társadalom is azokat az autistákat „viseli el”, akik csöndben meghúzódnak a sarokban, és számolgatják például azt, hogy hány másodperc van egy évben. Az átlagember még ma is azt hiszi, hogy az autisták afféle különc Esőemberek (mennyire utálom már ezt a szót, ha meghallom!), akik csöndben elvannak a maguk világában. Persze, ilyen is van, de a nagy többség, ha telítődik a külvilág ingereivel, úgy viselkedik, amit a neurotipikus társadalom nem tolerál: káromkodik, fetreng, üvöltözik – aztán a roham, amilyen gyorsan jön, el is múlik.

Van olyan autista gyerek, aki „maszkol”, de nem mindenki képes erre
Van olyan autista gyerek, aki „maszkol”, de nem mindenki képes erreJessie Casson / Getty Images Hungary

Integrált oktatás?

Messzire vezetne ez a cikk, ha taglalni kezdeném azt, hogy mit jelent ma az integrált oktatás Magyarországon. Legyen elég annyi, hogy tapasztalataim szerint azt, hogy ha az autista gyerek hajlandó maszkolni (ismét egy szakkifejezés, azt jelenti, hogy erejét megfeszítve úgy tenni, mintha nem lenne autista), a kisebb furcsaságait elviseli az oktatási intézmény. (Az más kérdés, hogy ez többnyire annyira igénybe veszi a gyereket, hogy otthon „robban”, majd felnőttként mindenféle szorongásos zavar lesz úrrá rajta.) Ha nem hajlandó – mint ahogy az én gyerekeim sem hajlandóak –, jön az újabb és újabb lelkiismeretfurdalás-keltés: azért ilyen, mert én rossz szülő vagyok. Mert nem viszem elég fejlesztésre. Mert nem íratom szegregált intézménybe. Mert túl engedékeny vagyok. Mert túl szigorú vagyok. Mert otthon nem használunk napirendet.

Voltam én már benn iskolapszichológusnál úgy, hogy arról faggatott: miért rajzol vörös és fekete madarakat a gyerekem, milyen nevelési elveket vallok én? Akkor elgondolkodtam, hogy milyeneket is. Leginkább olyat, amivel örülök, hogy túlélünk egy-egy nehezebb napot.

Persze, tudom én, nem könnyű a pedagógusok élete sem. Egyre több az autista és ADHD-s gyerek, a rendszer nincs rá felkészülve, az óvodai csoportok és az osztályok zsúfoltak, nincs elegendő szakember, nincs mód a kis létszámú csoportban történő integrált oktatásra. De önmagában az, hogy elviseljük az autistát – már ha elviseljük, és nem úgy kezeljük, mint ez a két pedagógus a hírben –, még nem integráció. Mint ahogy az a saját fülemmel hallott mondat sem, hogy „értem, hogy más, de így akkor sem lehet viselkedni”. Higgyék el, mi, az érintett gyerekek szülei lennénk a legboldogabbak, ha nem kellene mindennap ezzel szembesülnünk.

Magyar kutatók fejlesztették az autista gyerekek és felnőttek életét segítő applikációtMagyar kutatók fejlesztették az autista gyerekek és felnőttek életét segítő applikációt

Valódi segítséget jelenthet az autizmusban érintetteknek a mindennapi és váratlan helyzetekben egyaránt használható applikáció.

Tovább olvasom

Ha olvasnál még az autizmusról, ezt a korábbi cikkünket ajánljuk.

„Autista vagy? Nem is látszik” – A felnőtt autisták is hallatnák hangjukat„Autista vagy? Nem is látszik” – A felnőtt autisták is hallatnák hangjukat

Zsófi két autista kislány édesanyja, felnőttként tudta meg, hogy ő is rajta van a spektrumon: interjúnk az autizmus világnapja apropóján készült vele.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

  • világom
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni

Az első bankautomata még egészen máshogy nézett ki, mint a mai ATM-ek.

március 27., 16:46

  • Édes otthon
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak

A MOHU ingyenes okoskukái sokkal többet tudnak a jelenlegieknél.

március 27., 17:30

  • Testem
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza

9 hónap súlytalanság után most a saját lábán is alig tud megállni az amerikai űrhajós.

március 27., 14:36

  • Szülőség
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán

A rendőrség hivatalos felületén tájékoztatott a gyerekrablókkal kapcsolatban.

március 27., 13:36

  • Offline
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén

Turistákkal a fedélzetén szenvedett balesetet egy egyiptomi tengeralattjáró.

március 27., 12:40

  • Offline
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni

A 16. századi kép 128 ezer dollárt érhet.

március 27., 15:10

  • életem
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz

Minden nyugdíjasnak jár a pluszpénz 2025-ben.

március 27., 12:10

  • Offline
A Halál asszonyától még a nácik is rettegtek a világháborúban
A Halál asszonyától még a nácik is rettegtek a világháborúban

A mesterlövészben volt spiritusz, még az amerikaiknak is visszaszólt.

4 órája

  • Offline
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben

Hihetetlenül hangzik, de megtörtént: 36 évvel ezelőtt hónapokra elzárták a Niagarát.

március 27., 14:00

  • életem
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal

Ha így kezeled a tiszta és szennyes ruhákat, annak nem biztos, hogy a lustaság az oka, akár az ADHD-re is utalhat.

március 27., 16:00

  • világom
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat

Eichmann, Mengele és egy sor más náci háborús bűnös kapott menedéket Argentínában, aktáik most napfényre kerülhetnek.

március 27., 10:36

  • életem
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról

A mai generáció képtelen az elköteleződésre, vagy csak új utakat keresnek a kapcsolatokban?

március 27., 19:30

  • világom
Ez a 10 legdrágább étel a világon
Ez a 10 legdrágább étel a világon

Bizarr és gusztustalan alapanyagok éppúgy helyet kaptak a legdrágább ételek listáján, mint csilli-villik.

március 27., 18:30

  • Édes otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon

Az ezerforintosért több százszorosát is fizethetik.

március 27., 11:10

  • Önidő
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?

Sokan nem látják ezt a számot a képen, ami akár súlyos szembetegség jele is lehet.

március 27., 06:30

  • Testem
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel

A meleg vizes fürdő és a bárányszámolgatás mellett van egy igazán hatékony trükk, ami segítheti az elalvást.

március 27., 19:00

  • életem
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte

Rengetegen inspirálónak tartják a történelmet író lány példáját, de a reakciók vegyesek.

március 27., 20:00

  • Testem
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni

Vannak helyzetek, amikor a fogmosás inkább káros a fogainkra nézve.

március 27., 06:00

  • Önidő
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája

Új gazdát keres Alföldi Róbert koronája. A március végéig tartó online aukción lehet rá licitálni több más királyi kellékkel együtt.

március 27., 11:40

  • Offline
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?

Most megmutathatod, mennyire ismered a rendszerváltást követő évtized könnyűzenéjét.

március 27., 06:46

  • Testem
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül

Brit multinacionális gyógyszeripari és biotechnológiai vállalat tett feljelentést a Pfizer-vakcina ügyében.

március 27., 08:36

  • világom
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség és a Greenpeace is aggódik a csernobili erőmű újabb sérülése miatt.

március 27., 09:36

  • életem
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható

Lezárásokat vezetnének be a járvány terjedésének megelőzése miatt, a határátkelők egy része már nem használható.

március 27., 10:06

  • életem
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint

A mesterséges intelligencia szerint több olyan szó is van, amit a hazug emberek gyakran használnak.

március 27., 07:26

  • világom
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt

Még nincs rá szükség, de úgy tűnt, a légitársaság már kéri a beutazási engedélyt: tisztáztuk a helyzetet.

március 27., 09:05

  • életem
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani

Így kell továbbadnod a pletykát, ha megbízhatóbbnak és vonzóbbnak akarsz tűnni.

március 27., 08:20

  • világom
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved

Óriási kampány zajlik, hogy megtalálják a nem akármilyen nevet viselő utódot.

március 27., 08:50

  • Offline
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten

A Fővárosi Közgyűlés döntése értelmében júniustól emelkedik a BKK-jegyek ára. Mutatjuk, mennyivel drágul a tömegközlekedés Budapesten.

március 27., 07:46

  • világom
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek

Híresen barátságosak és pozitív szemléletűek itt az emberek: talán ehhez is köze van annak, hogy feléjük állítólag nincs rákos megbetegedés.

március 27., 07:00

  • életem
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek

Bővülhet az adómentes pénzek köre hamarosan.

március 27., 08:06

Érdekességek