Az árvízhelyzet napról napra drámaibb, amit nagyon jól szemléltet az, amiről Szigetmonostor önkormányzatának weboldalán olvashatunk. A Duna hatalmas ütemben duzzad: naponta akár egy-másfél métert is emelkedhet a vízszint. Emiatt Szigetmonostornál várhatón holnaptól nem járnak a kompok és a révek, így mentesítő buszokat állítanak majd csatasorba – írja a község oldala.
Szigetmonostor oldalán egymás után olvashatók a kompot, révet, hajójáratot üzemeltető társaságok közleményei: a három közül egyik vízi járatra sem számíthatnak a közlekedésben keddtől a falu lakói. Az egész Dunakanyar életét átírja ugyanakkor az árvízhelyzet, amint arról más települések hivatalos vagy Facebook-oldalain olvashatunk.
Több településen, így Leányfalun és Szentendrén is aktivisták és tűzoltók készítik elő a gátak építését, amelyeket homokzsákok segítségével szándékoznak megoldani. Bár a lakosság mozgósítására egyelőre nincs szükség, a szakemberek kérik, hogy a kúttal rendelkező lakók figyeljék a vízállást, és amennyiben azt tapasztalják, hogy emelkedik a víz, jelezzék a helyi önkormányzatnak. Verőcén a vasúti partfal csúszott meg a sok eső hatására, amelyre az érintett utcák lezárásával reagáltak a hatóságok.
Szentendrén szeptember 17-én reggel 6 órától felállítják a mobil árvízvédelmi falat, így a Duna korzót nagyjából délután 14 óráig lezárják, valamint a Lázár Cár tér sem lesz megközelíthető autóval. Ahogyan arról a Dívány is írt, ennél nagyobb fennforgás is várható még a kisvárosban,
hiszen a vízszint emelkedése miatt Papszigeten és Derecskén lekapcsolják az áramszolgáltatást.
Visegrádon is hasonló intézkedések lesznek, és a Fő utcát érdemes elkerülni. Tahitótfaluban a nagy parkolóban kezdik meg a védelmet, a dunabogdányiakat pedig homokzsákok készítésére ösztökélik a hét első felében. A Kisoroszi és Tahitótfalu közötti utat várhatóan szerdán vagy csütörtökön lezárják, hiszen ekkortájt válik veszélyessé az út használata.
A helyzetet nehezíti a Boris nevű ciklon is, mely sokkalta több esőt hoz a vártnál, és különösen a nyugat-magyarországi tájakat sújtja. Mosonmagyaróváron megdőlhet az eddigi árvízrekord, ám vélhetően így sem éri el az állami töltésvonalat, ami olyan magas, hogy csupán százévente van esély arra, hogy a Duna áttöri a védelmet.
Eddig tarthat az árvízhelyzet
Az előrejelzések szerint az árvíz szeptember 21-én, szombaton fog tetőzni, és Nagymarosnál elérheti a 716 centiméteres magasságot, Szentendrén pedig ennél több, 750 centiméter is lehet, mely 1,7 méterrel több, mint a decemberi tetőzéskor mért értékek. A legmagasabb vízállást 2013-ban jegyezték le, amikor is Szentendrén 796 centiméternél tetőzött a víz. Bár ezt a szintet vélhetően nem éri el a Duna, várhatóan
a 2013-ban elöntött területeket ismét ellepi a víz, így ahogyan akkor is, most is önkéntesek segítségére lehet szükség a térségben.
Budapest főpolgármestere felhívta a figyelmet arra, hogy amennyiben a Duna partjára tévedünk, legyünk óvatosak, hiszen a folyó sodrása meglehetősen erős.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés