Egy 28 éves nő arról számolt be, hogy „megvakult”, miután elkapta a Covidot. Tapasztalatait úgy jellemezte, olyan volt, mintha az arcok összefolytak volna előtte, még a saját családtagjait sem ismerte fel, édesapját csupán a hangja alapján tudta beazonosítani.
„Apám hangja egy idegen arcából szólalt meg”
Az ügyfélszolgálati kapcsolattartóként dolgozó és portréfestő Annie 2020 márciusában kapta el a Covidot, melyet hasmenés, láz, valamint erős köhögés kísért. A fiatal nő a tünetek miatt olykor ájulásközeli állapotba került – derült ki abból a kutatásból, melyben a szakemberek Annie esetét is rögzítették, aki a betegség után két héttel visszatért dolgozni, mert már jelentősen jobban érezte magát.
Ám a Covid után két hónappal Annie tünetei visszatértek, ezúttal is zavartnak érezte magát, és furcsamód azt tapasztalta, hogy a körülötte lévők közül mindenki arca ismeretlen számára. Mindennek sokáig nem tulajdonított különösebb jelentőséget, csak akkor döbbent meg, amikor a betegséget követően először találkozott a családjával, és ekkor nem ismerte fel az édesapját, akit nem tudott megkülönböztetni a nagybátyjától. Annie minderre úgy emlékezett, hogy az apja hangja egy idegen arcából szólalt meg.
Brad Pitt is megküzdött az arcvaksággal
Általános jelenség, hogy az arcvakságban szenvedők a hajuk, a ruházatuk és hangjuk, nem pedig arcvonásaik alapján azonosítják be ismerőseiket. Az arcvakság vagy más néven a prozopagnózia olyan neurológiai rendellenesség, amely megakadályozhatja, hogy valaki felismerje a családját, a közeli barátait, sőt akár még önmagát is. Becslések szerint ez a betegség ötven emberből egyet érint.
A betegséggel tavaly Brad Pitt is megküzdött. A színész azt mondta, szégyellte magát, amikor nem ismerte fel az emberek arcát.
A prozopagnóziának több fajtája létezik. Szerzett prozopagnóziáról akkor beszélünk, amikor valaki korábban képes volt felismerni az arcokat, mint például Annie, ám valamilyen betegség, például agykárosodás, fejsérülés, agyvérzés vagy degeneratív betegség miatt elvesztette a képességét.
Az arcvakságban szenvedők nehezen tudják követni a televíziós műsorok és filmek cselekményét is, mert nem tudják nyomon követni a szereplőket.
A helyes irányt is eltévesztették
Az Annie esetét feldolgozó Cortex-tanulmány 54 embernél vizsgálta meg a Covid hosszú távú hatásait. A kutatók azt találták, hogy a megfigyeltek többsége, akárcsak Annie, megküzdött a vizuális felismerés nehézségeivel.
Továbbá arra is felfigyeltek, hogy a vizsgálatban részt vevőknek navigációs problémáik is akadtak, hiszen 20 százalékuk beszámolt arról, hogy csak nehezen talált haza. Annie azt is elmondta, hogy gyakran eltévedt, és sokszor nem találta meg a kivezető utat az élelmiszerboltból, ahol vásárolt. Gyakran az autóját is csak a Google-térkép segítségével találta meg a parkolóban.
De a csoport tagjai megküzdöttek a tárgyak beazonosításával, a hangok felismerésével, a telefonszámok memorizálásával és az olvasással is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés