Segít az elalvásban a bárányszámolgatás?

GettyImages-1390552613
Olvasási idő kb. 6 perc

Aki hosszú ideje álmatlanságban szenved, szinte bármit megtenne azért, hogy aludni tudjon, és reggel kipihenten ébredjen. A siker érdekében sokszor olyan tanácsokat is elfogadunk, amelyek nemhogy segítenék, hanem sokkal inkább hátráltatják a pihenést. Vajon mi a helyzet a bárányok számolgatásával?

Rettentően rontja az életminőségünket, ha éjszakáról éjszakára csak forgolódunk az ágyunkban ahelyett, hogy kipihennénk magunkat. Vannak, akik bármit megtennének azért, hogy gyorsan elaludjanak. Például elkortyolnak egy pohár bort, vagy edzenek egy nagyot lefekvés előtt. De ezek vajon tényleg segítenek?

A bárányok inkább dühítenek, mint altatnak

Bár a bárányok számolgatása a nyugati kultúrában a nyugodt alvással fonódott össze, a kutatók bebizonyították, ez a pótcselekvés egyáltalán nem segíti az elalvást, valójában csak mítosz.

A lelki szemeink előtt ugráló bárányok sokszor nem megnyugtatnak, hanem felidegesítenek
A lelki szemeink előtt ugráló bárányok sokszor nem megnyugtatnak, hanem felidegesítenekCarol Yepes / Getty Images Hungary

A mentális gyakorlat lényege, hogy megpróbáljuk a lelki szemeink előtt megjelenő, kerítésen átugráló, végtelennek tűnő, fehér bárányfolyamot megszámlálni. A gyakorlat mögött meghúzódó elmélet szerint a vizualizáció egyszerű, ritmikus és ismétlődő jellege segíti az elalvást. A valóság azonban mást igazolt, derült ki egy kutatásból.

Az Oxfordi Egyetem szakemberei arra kértek néhány önkéntest, hogy képzeljenek el különböző képeket vagy történéseket, és így próbáljanak meg elaludni. Az egyik csoportot arra kérték, hogy vizualizáljon megnyugtató jeleneteket, például vízesést vagy tengerpartot, a másik csoportnak az volt a feladata, hogy egyszerűen csak tegye azt, amit egyébként is szokott elalvás előtt, míg az utolsó csoportot arra kérték, hogy számolják meg a képzeletbeli birkákat, amelyek átugrottak egy kerítésen. A kutatók úgy találták, hogy a bárányszámolós módszer nemhogy megrövidítette az elalvás idejét, de hosszú percekkel meg is hosszabbította. 

A pszichológusok szerint ennek az az oka, hogy a bárányok számolása túl unalmas és monoton módon ismétlődő ahhoz, hogy elég sokáig lekösse a figyelmünket, és nagy a valószínűsége, hogy a gondolataink elkalandoznak, és közben olyan problémák is eszünkbe jutnak, amelyek napközben stresszt, nyugtalanságot vagy feszültséget okoztak. Így pedig még nehezebb az ellazulás, illetve az elalvás.

Az alkohol megöli az álmokat

Álmatlanság esetén nem tanácsos a pohár után nyúlni sem, ugyanis az alkohol egyáltalán nem segít az elalvásban. Az alkohol amellett, hogy súlyos egészségügyi problémákat okoz, jelentősen rontja az alvás minőségét is.

Az alkohol vizelethajtó hatása miatt meglehet, hogy éjszaka is többször fel kell keresnünk a mosdót
Az alkohol vizelethajtó hatása miatt meglehet, hogy éjszaka is többször fel kell keresnünk a mosdótMotortion / Getty Images Hungary

Tévedés azt hinni, hogy az alkoholtól jobban alszunk, ennek épp az ellenkezője igaz. A szeszes italok csupán álmosítanak, de nem segítik elő a nyugodt, mély alvást, miután főként az éjszaka második felében elmúlik a nyugtató hatásuk, és stimulálják a szervezetet. Ezzel pedig megzavarják a természetes alvási ciklusunkat.

Az ivás hatással lehet a tanulásra és a memóriára is, hiszen az alkohol negatív hatásai közé tartozik az is, hogy csökkenti memóriaképességünket még akkor is, ha az ivás napokkal a tanulás után történik. 

Az alkohol a felelős azért is, ha álmunkban fecsegünk, horkolunk, vagy alva járunk, igaz, ez a hálótársunkat jobban zavarhatja, mint bennünket.

Azt sem árt tudni, hogy az alkohol vízhajtó, így néhány pohár bor után akár többször is mosdóba kell mennünk, ami miatt szintén meg kell szakítanunk az éjszakai pihenést, és megeshet, hogy nem tudunk visszaaludni.

Ne lefekvés előtt hajtsuk ki magunkat!

Aki álmatlanságban szenved, számos módon megváltoztathatja az életmódját annak érdekében, hogy nagyobb eséllyel tudjon pihenni. Ilyen például a rendszeres testmozgás, aminek számtalan előnye van, hiszen megelőzhető vele számos krónikus betegség, valamint javítja a vérkeringést és az emésztést. A lelki egészségünknek is jót tesz, ha hetente legalább háromszor beiktatunk valamilyen könnyű testmozgást. 

Semmiképpen nem javasolt azonban a lefekvés előtti intenzív testmozgást, mert igaz, hogy ez alaposan kifáraszt, de ha jól akarunk aludni, akkor ágyba bújás előtt nem érdemes sportolni, mert a mozgás felpörget, tele leszünk tőle energiával és lelkesedéssel. 

Edzést követően megemelkedik a testhőmérsékletünk is, ami szintén megnehezítheti az elalvást, ezért tanácsos lefekvés előtt négy-öt órával befejezni a sportolást.

Az sem jó ötlet, ha tévére alszunk el

Sokan úgy alszanak el, hogy minden éjjel bekapcsolva hagyják a televíziót. A szakértők azonban ezt sem javasolják az álmatlanság elűzésére, az elektronikai eszközök ugyancsak alvászavart okoznak.

A pihentető alvás ellensége a bekapcsolva hagyott televízió is
A pihentető alvás ellensége a bekapcsolva hagyott televízió isandresr / Getty Images Hungary

A készülékek által kibocsátott kék fény megszakíthatja a szervezet melatonintermelését, túlzottan stimulálhatja az agyat, és mindez hosszú távú egészségügyi problémákhoz vezethet, hiszen a szervezetünk nem tudja eldönteni, hogy nappal van-e vagy éjszaka. Ha pedig az agyunk azt hiszi, hogy az éjszaka közepén még nappal van, az nagyon megnehezítheti az elalvást és a pihenést.

Amikor bekapcsolt tévével alszunk el, megeshet, hogy kevesebbet pihenünk, mint gondolnánk, mert még ha csak hallgatjuk is a tévét, és nem nézzük, akkor is könnyű ébren maradni, mert a tévében zajló cselekményre figyelünk. Ez furcsa, sőt nyugtalanító álmokhoz is vezethet, és amikor rémálmaink vannak, gyakran nehéz visszaaludni. Ez szintén az alvás mennyiségének és minőségének romlásához vezethet.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek