"Az elöregedő társadalmak nemcsak a kormányokat állítják kihívások elé, de egyre nagyobb hatást gyakorolnak a fiatal generációk életére. Nagyon röviden összefoglalva, belátható időn belül a mostani fiatalokra egyre nagyobb adóterhek hárulnak, hogy az államok finanszírozni tudják a megnövekedett egészségügyi, szociális és nyugdíjkiadások költségeit" - összegezte az Oeconomus Gazdasági Alapítvány összefoglalója.
Az elöregedő társadalom problémája nem magyar sajátosság, egyre több az olyan ország világszerte, amelyben mind kevesebb gyermek születik. Ennek egyik következménye az, hogy az időseknek fizetendő nyugdíjakat a társadalmak nehezen termelik ki. De nem csak ez a probléma a demográfiai változásokkal.
Az adózásra is befolyással lehet a nyugdíjasok száma
A szakértők úgy vélik, hogy a mai fiatalokra egyre nagyobb terhek hárulnak. Az adózás átalakítása, az adóemelés nemcsak a nyugdíjkiadások miatt szükséges, hanem a hosszabb élettartam miatt egyre többek által egyre hosszabb ideig igénybe vett ápolási és gondozási rendszer működtetése miatt is.
Egyes országokban már a nyugdíjat, illetve annak egy bizonyos összegen felüli részét is megadóztatják annak érdekében, hogy a társadalmi terheket mérsékeljék.
Németországban 2005 óta folyamatosan csökken az adómentes nyugellátás összege, a tervek szerint 2040-ben a teljes járandóság után személyi jövedelemadót kell majd fizetniük az érintetteknek.
Az időskorúak ellátása pluszterhet jelent a fiataloknak, úgy időben, mint anyagilag. Az elöregedés ráadásul társadalmi kihívásokkal jár, ami akár generációk közötti feszültséghez is vezethet.
Ennek egyik megjelenési formája az ageizmus, azaz az egyénnel szembeni, életkora alapján történő előítélet, vagy hátrányos megkülönböztetés.
Újfajta terhek nyomják a mai fiatalok vállát
Több egyetem kutatója vizsgálta világszerte, hogy miként lehetne fiatalokat felkészíteni a demográfiai változások okozta kihívásokra. Úgy vélik, a célzott oktatási programok, a közös projektek és a mentorprogramok segíthetnek áthidalni a generációs különbségeket, támogatják a kölcsönös tiszteletet, megértést és együttműködést. A kutatók az ereményeik alapján összeállítottak egy cselekvési tervet is mindezekre.
- Olyan programok és közösségek szervezése, ahol a fiataloknak és az időseknek lehetősége nyílik az együttműködésre, így képesek leküzdeni a generációk közötti kommunikációs akadályokat.
- A fiatalokat meg kell tanítani az idősgondozás, az egészségügy és a szociális szolgáltatások területén szükséges készségekre, melyeknek később akár a saját családjukban is hasznát vehetik.
- A fiatalok technológiai műveltsége szintén döntő szerepet játszik az idősödő társadalom támogatásában. Mivel a technológia egyre inkább az idősgondozás szerves részévé válik, a fiatalabb generációnak jártasnak kell lennie a digitális egészségügyi megoldások használatában és fejlesztésében.
- Fontos a természettudományos, technológiai, mérnöki és matematikai (STEM) oktatás népszerűsítése a fiatalok körében.
- Az idősödéssel kapcsolatos ismereteket be kell építeni az oktatásba is. Az öregedés biológiai, pszichológiai és társadalmi aspektusairól szóló tananyag elősegítheti az idősek megértését és megbecsülését.
- A fiatalokat be kell vonni olyan közösségi tevékenységekbe, amelyekben idősek is jelen vannak.
A lap szerint a cél a generációk közötti kölcsönös tisztelet és megértés előmozdításával olyan összetartó kultúrát építhetünk, amelyben minden korosztály jól érzi magát.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés