A tudomány szerint a cellulitisz a nők 80-90 százalékánál jó eséllyel jelentkezik életük során, és bár számos kezelés áll rendelkezésre a helyzet orvoslására, a hatás többnyire átmeneti.
Mitől alakul ki?
Előidézői között lehetnek hormonális tényezők és az életkor – ezek egyikével sem tudunk túl sokat kezdeni, mint ahogy a génekkel sem: azokra is szükség van ugyanis a látványos cellulit kialakulásához. A genetikai tényezők összefüggésbe hozhatók az ember anyagcseréjének sebességével, a zsírok megoszlásával a bőr alatt, etnikai hovatartozásával és a keringési szintjével. Ezek mind befolyásolhatják a cellulit kialakulásának esélyét.
A cikk az ajánló után folytatódik
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés
És hogy valami jó hírünk is legyen: az egészséges életmód segíthet csökkenteni a kockázatot. Azoknál, akik túl sok zsírt, szénhidrátot, sót és túl kevés rostot fogyasztanak, valószínűleg nagyobb a narancsbőr mennyisége. Előfordulhat, hogy gyakoribb a dohányosoknál, azoknál, akik mellőzik a testmozgást, és azoknál is, akik gyakran, hosszú ideig mozdulatlan testhelyzetben ülnek vagy állnak.
Mi működhet ellene?
Többféle megoldás és kezelés létezik, nagyjából követhetetlen mennyiségben. A lézeres kezelés javíthatja a cellulit megjelenését egy vagy több éven át, emellett elérhető a vákuumos megoldás és a karboxiterápia, ami a szén-dioxid gáz terápiás hatásával igyekszik kisimítani a bőrt. És ha ez még nem lenne elég, rendelkezésre áll a cellulit elleni masszázs, agyagos kezelés és egyéb lézeres és ultrahangos kezelések, ezenkívül koffein- és retinoltartalmú krémek, amiket általában hónapokig, majd napi rendszerességgel kell használnunk.
A különféle technikák hatékonyságáról szóló különféle tanulmányok 2015. évi áttekintése arra jutott, hogy vagy az eljárások nem működtek, vagy a kutatási módszertan volt hibás. A lehetséges előnyök bizonyítékai csak az akusztikus hullámterápia (AWT) és az 1440 nm-es Nd: YAG minimálisan invazív lézer esetében voltak láthatók.
Alternatív módszerekből sincs hiány
Kiegészítő terápiaként olykor ajánlott a szőlőmagkivonat vagy a Ginkgo biloba. Ezeket a szereket egyes kísérletek során többféleképpen alkalmazták, de egyikük sem bizonyult önmagában hatékonynak. Van, aki kompressziós ruházatot visel a cellulit megjelenésének csökkentése érdekében, mások abban hisznek, hogy az egészséges, kiegyensúlyozott étkezés és a testmozgás enyhítheti a tüneteket. Utóbbi csoport nem gondolja rosszul: valóan sokat tehetünk azért, hogy a dudorok eltűnjenek.
Tehetünk-e mégis valamit étkezéssel vagy az életmódunk megváltoztatásával?
Nagyon is. Mivel a cellulit ellen ajánlott életmód éppen egybevág mindazzal, amit egyébként az egészségünkért tehetünk, nagyon is érdemes váltanunk. A mozgás például kifejezetten sokat segíthet. Korábbi vizsgálatok eredménye, hogy a cellulit által sújtott területek vérkeringésének megváltozásáért ránk is hárul némi felelősség. Egyes tudósok azt is felvetették, hogy az inaktív életmód okozza a tüneteket.
Úgy gondolják, hogy a hosszabb ideig tartó ülés rossz hatással van a vérkeringésre, és ez okoz változásokat a cellulitiszre hajlamos területeken. Egy másik elmélet szerint a narancsbőr egy kötőszöveti rendellenesség, amelyet krónikus, alacsony fokú gyulladás okoz, vagyis a gyulladáscsökkentő hatású zöldségek és gyümölcsök javíthatnak a helyzeten.
Tudósok egy csoportja szerint a túl magas szénhidráttartalmú étrend a helyzetet még rosszabbá teheti, így szerencsés, ha a bevitt szénhidrátok mennyiségét lecsökkentjük. Már csak azért is, mert a súlycsökkenést is gyakran emlegetik a cellulitisztől való megszabadulás tökéletes módszereként.
Mindezeken túl a szakemberek azt is javasolják, hogy mivel a kelleténél több sót tartalmazó étrend növeli a folyadék-visszatartást, ettől a helyzet még rosszabbá is válik, így érdemes sóból is a lehető legkevesebbet hozzáadnunk ételeinkhez.