Biztos vagyok benne, hogy az anyák napi hétvége után a legkeményebb karanténlakók is elgondolkodtak azon, hogy felhagynak a remete életmóddal, és ha csak egy maszk mögé rejtett mosoly erejéig is, de ellátogatnak a másik háztartásban – vagy akár másik városban – rekedt szüleikhez, nagyszüleikhez. Valószínűleg akadnak olyanok, akik ezt már jóval korábban megtették, és olyanok is, akik eltökélték, hogy nem kockáztatnak. Heti kérdésünk ehhez a kényes szituációhoz kapcsolódik: meglátogathatjuk-e idős rokonainkat alapos indokkal? Cikkünkben sorra vesszük azokat az érveket, amelyek mellette és amelyek ellene szólnak; és foglalkozunk azokkal a kérdésekkel, amelyeket mindenképp át kell gondolnunk, ha a szívünk hozzájuk húz.
Veszélyeztetett rokonok
A vírus a legnagyobb veszélyt a 65 év felettiekre és a szív- és érrendszeri, keringési, krónikus légúti megbetegedésben szenvedőkre, valamint az immunhiányos betegekre jelenti. Azonban vannak olyan helyzetek, amikor a látogatásukat nem halogathatjuk. A TASZ (Társaság a Szabadságjogokért) oldalán olvasható információ szerint meglátogathatjuk rokonunkat, ha kora vagy betegsége miatt nem tud magáról gondoskodni, segítségre szorul, de ilyenkor is figyeljük arra, hogy a lehető legkevésbé érintkezzünk vele, és ha lehetséges, ne menjünk másfél méternél közelebb hozzá. Felmerül viszont a kérdés, hogy a magukról gondoskodni képes, idős családtagjainknak nincs-e ugyanolyan nagy szükségük az elővigyázatos törődésre?
Nem lehetünk 100 százalékig biztosak
Mielőtt látogatóba indulnánk, először mindenképpen érdemes számot vetni azzal, hogy lehetünk-e a vírus hordozói. A válasz sajnos akkor sem egyértelmű, ha már két hete a világtól elvonultan élünk, ami alatt a betegség tünetei átlagosan jelentkezhetnek, mivel tünetmentesen is magunkkal hordozhatjuk, ráadásul tökéletesen vírusbiztos karantén sem létezik.
Előbb vagy utóbb muszáj boltba mennünk, de még ha a szerencsések közé is tartozunk, akiknek sikerült házhoz rendelni a vásárlásukat valamelyik szupermarketlánctól, a hozzánk érkező termékek másokkal is érintkeztek, ahogyan a gőzölgő pizzánk vagy apokalipszis esetére összeválogatott könyvcsomag is. Aztán meg ott vannak azok a bizonyos egészségügyi séták, esetleg kutyasétáltatások, amikor szinte elkerülhetetlen, hogy a friss levegőre vágyó sorstársainkkal találkozzunk. De vajon mekkora veszélyt jelentenek ezek?
Ha a bevásárlást a vírus világa előtti, hagyományos módon bonyolítjuk, tehát boltba megyünk, nemcsak a saját, hanem mások biztonságára is figyelnünk kell. A Nébih (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal) azt tanácsolja, hogy vásárláskor csak azokat a termékeket érintsük meg, amiket biztosan megveszünk. Ugyan a polcok közötti szűk folyosókon és a pénztáraknál nem egyszerű elkerülni a tömeget, figyeljünk arra, hogy lehetőségeink szerint megtartsuk a másfél méteres távolságot. Igaz, a maszk viselete azoknak javasolt, akik betegek, a tünetmentes esetekre tekintettel azonban nem árt, ha biztosra megyünk és felvesszük, és bár a bevásárlókocsikat és kosarakat naponta akár többször is fertőtlenítik, saját kosarunkba is összeválogathatjuk a termékeket. Hazatérve a zöldségekre és gyümölcsökre ugyanaz a szabály vonatkozik, mint máskor: mossuk meg őket alaposan. Mivel a vírus bizonyos felületeken hosszú órákig életképes (míg a levegőben három óráig, a műanyagon, fémen és rozsdamentes acélon 72, a kartonpapíron pedig 24 óráig is), ezért nem árt, ha ezeket otthon fertőtlenítővel áttöröljük.
A rendelt étel esetében a tömeg mint rizikófaktor kiesik, mégsem árt körültekintőnek lennünk. Mivel a szállítási útvonal és idő kockázati tényezőt jelent, válasszunk lakóhelyünkhöz közeli éttermet. Fizessünk előre utalással, és semmi esetre se kérjük a lábtörlőnkre a kiszállítást, és miután átvettük, győződjünk meg róla, hogy a csomagolása jól zárt, mossunk kezet, és lehetőleg forrósítsuk fel az ételt.
Nem csak fogyatkozó élelmiszerkészletünk lehet az oka, hogy elhagyjuk az otthonunkat. A manapság egészségügyi sétaként emlegetett levegőzésre szükségünk lehet azért, mert együtt élünk egy kutyával, vagy szimplán azért, mert nem szeretnénk becsavarodni harminc négyzetméteren, mi több, a testmozgás szinte elengedhetetlen, ha meg akarjuk őrizni az egészségünket. Mindezek mellett igyekezzünk ezt olyan helyen és olyan időpontban bonyolítani, amikor a lehető legkevesebben tartózkodnak az utcán, a parkban, és a távolságtartásra természetesen ebben az esetben is figyeljünk.
Bár jelenleg úgy tudjuk, hogy a kutyák közvetlen módon nem terjesztik a betegséget, ha négylábú barátunkkal indulunk sétálni, más kutyákat lehetőleg ne simogassunk meg. Hazatérve pedig vegyük le a cipőnket, mossunk kezet, és a kutya tappancsának megtisztítása is elővigyázatos lépés lehet.
Honnan hová mennénk?
Az sem mindegy, hogy honnan hová mennénk látogatóba. Ugyan a vidéki városokban és településeken május 4-től lazítottak a kijárási korlátozáson, Budapesten és Pest megyében még mindig érvényben vannak a rendelkezések, miszerint a lakóhelyünket csak alapos indokkal hagyhatjuk el, és lehetőleg tartsunk másfél méteres távolságot másoktól. Alapos indok lehet többek között, ha munkába megyünk, a gyerekeket hozzuk-visszük mondjuk az óvodai ügyeletbe, ha ápolásra szoruló rokonainkat látogatjuk, és bizony az is, ha fodrászhoz vagy manikűröshöz megyünk.
A vidékieknek egyszerűbbnek tűnik a helyzetük, néhány korlátozás azonban rájuk is vonatkozik: továbbra is tilos a gyülekezés (tehát a nagy családi ebédekről le kell mondaniuk), és ajánlott a másfél méter távolság megtartása mindazoktól, akikkel nem egy háztartásban élnek. Ráadásul a lazítások számukra sem azt jelentik, hogy megszűnt a vírus terjedése.
Sok szempont van tehát, amivel számolni kell, ha útra kelünk, de minden esetben gondoljunk egymás és saját egészségünk védelmére!
Te mit gondolsz? Meglátogathatod idős szeretteidet alapos indokkal?
A szavazás a jobb felső sarokban lévő Facebook-ikonra kattintva nyílik: