Ezért vörösödik ki az arcod, ha ittas vagy

Olvasási idő kb. 3 perc

Gyakori jelenség, hogy ha sok alkoholt iszik valaki, akkor piros lesz az arca. Olyankor nyilván nem gondolkodik senki az okokon, de másvalakit látva felmerülhet a kérdés, hogy ez vajon mitől van és nem jelent-e esetleg komolyabb problémát.

Ha piásan kipirul az ember, az alapvetően azt jelenti, hogy nem annyira bírja az alkoholt. A jelenség a kelet-ázsiai származású embereknél a leggyakoribb, de a világ bármely népének esetében megfigyelhető. Maga a jelenség nem ártalmas, de jelezheti bizonyos egészségi problémák megnövekedett kockázatát – írja a Medical News Today.

Ha piros az arcod, kevésbé bírod az italt

A kipirult arc annak a jele, hogy az ember szervezete kevésbé képes lebontani az alkoholt, mint azé, aki nem vörösödik ki. Minden szeszes ital etil-alkoholt, más néven etanolt tartalmaz, amely a szervezetbe kerülve oxidálódik, azaz más vegyületekre bomlik szét. Ezek közé tartozik az erősen mérgező hatású acetaldehid. Kis mennyiségű alkoholfogyasztás esetén a szervezet könnyen megszabadul ezektől a melléktermékektől, ha azonban túl sokat iszik valaki, az acetaldehid felhalmozódik, és ennek hatására az arcbőr alatt található vérerek kitágulnak – ez okozza a pirosságot.

Egyénenként változó, hogy milyen mennyiségű alkohol fogyasztását követően jelentkeznek ezek a tünetek: van, akinek az arca már néhány pohár italt követően is vörösödni kezd, másnál csak később jön a pirosság. A felhalmozódott acetaldehid felel egyébként a részegség egyéb kellemetlen tüneteiért is, például az émelygésért, rosszullétért, a felgyorsult szívverését és a másnaposságért.

Nem mindenki lesz piros, ha iszik
Nem mindenki lesz piros, ha iszikRonTech2000 / Getty Images Hungary

Bár maga a kipirult arc semmilyen módon nem jelent veszélyt, előjele lehet több egészségi problémának, jelezheti például a magas vérnyomás megnövekedett kockázatát – ezt egy 2013-as dél-koreai kutatás is alátámasztotta. Egyes vizsgálatok szerint a szervezetben felgyülemlő nagy mennyiségű acetaldehid képes a sejtek örökítőanyagának a roncsolására, ami rákos daganat kialakulásához vezethet.

Genetikai okok állnak a háttérben

Hogy ki mennyire bírja az alkoholt, illetve kivörösödik-e az arca ivás hatására, öröklött tulajdonságoktól függ. Az acetaldehid lebontását egy aldehid-dehidrogenáz 2 (ALDH2) elnevezésű enzim katalizálja, de egyes emberek szervezetéből ez az enzim hiányzik, minek következtében az ő szervezetükben könnyebben kezd lerakódni a toxikus anyag.

Mivel a jelenség genetikai eredetű, nem lehet orvosolni. Az egyetlen, amit tehetsz, hogy elkerüld a vörösséget, az, ha mértékkel iszol. Vény nélkül kapható antihisztaminok segítségével enyhíthető a pirulás, ez azonban nem ajánlott, hiszen természetes reakcióról van szó, amellyel a szervezeted figyelmeztet, hogy ideje leállni az ivással. A túlzott alkoholfogyasztásnak számtalan káros hatása ismert – többek közt a rák, a máj-, a gyomor- és a szívbetegség előidézője is lehet –, ezért fontos, hogy mindig tudd, hol a határ.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek