Miből tudod, hogy a hátad vagy a veséd fáj?

Gyakran nehéz megkülönböztetni egymástól a vesefájdalmakat, illetve a hát- és deréktáji fájásokat, mivel mindkét esetben a testnek szinte azonos területén jelentkezik a probléma.

A vesék mindkét oldalt deréktájékon, a hátizmokhoz közel helyezkednek el, ezért az őket érintő fájásokat nagyjából ugyanazon a területen érezheted, mint a hát- és derékfájdalmakat. Ahhoz, hogy sikeresen megkülönböztethesd egymástól a kétféle problémát, ismerned kell a fájdalom pontos helyét, jellegét és intenzitását, és az azt kísérő tüneteket is. A Medical News Today cikke segít eligazodni a témában.

Amikor a veséd fáj

A vesék feladata a káros, illetve a szervezet számára szükségtelen anyagok kiszűrése a vérből, és a vizelet előállítása. Olykor azonban a felesleges anyagok (kalcium, foszfor) felgyülemlenek a vesében, és ez vesekövek kialakulásához vezet. A kisebb kövek gond nélkül távoznak a vizeleten keresztül, azonban ha a kristályok nagyobb kövekké állnak össze, azok elakadhatnak és erős, éles fájdalmat, vesegörcsöket okoznak.

A vesekő mellett a fájdalmak gyakori okozói lehetnek a húgyúti, illetve a vesét érintő bakteriális fertőzések (például a vesemedence-gyulladás vagy a húgycsőgyulladás), a vesében található vérrögök, illetve a szervet ért ütés vagy sérülés.

A hátad vagy a veséd fáj?
A hátad vagy a veséd fáj?tommaso79 / Getty Images Hungary

Vesekő esetén éles, heves fájdalmat érzünk, amely egyre erősödik, ahogy a kő halad lefelé a húgyvezetéken keresztül a húgyhólyag felé. A vesemedence-gyulladás (pyelonephritis) ellenben állandó, tompa fájdalommal jár, amelynek erőssége nem változik.

A fájdalom mellett a vesebetegségek számos egyéb tünettel is járhatnak. Ezek közé tartozik például a véres vagy homályos vizelet, a fájdalmas vizelés, az állandó vizelési inger, az émelygés és hányás-hasmenés, a székrekedés, a láz, a szédülés, illetve az állandó fáradtság. Ha a veséd sérült vagy nem működik rendesen, gyakran előfordul, hogy rossz a leheleted, a szádban furcsa, fémes ízt érzel, hamar kifulladsz, a végtagjaid megduzzadnak, zavarodottságot érzel, esetleg izomgörcsök, illetve szabálytalan szívverés lép fel.

Amikor a hátaddal van gond

A hát- és deréktáji fájdalmak népbetegségnek számítanak: a felmérések szerint az emberek nyolcvan százalékánál előfordulnak valamikor életük során. Leggyakrabban a hát alsó részén, deréktájon jelentkezik, de máshol  is felbukkanhat. Ezeknek a fájdalmaknak az oka legtöbbször a hátban található izmok, illetve ínszalagok túlfeszülése, ami akkor jelentkezik, ha nagy súlyt emelsz, vagy helytelen mozdulattal emeled, rendszeresen rossz tartással, görnyedt gerinccel ülsz vagy állsz, de lehet izomgörcs, izomfeszülés, a hátadat ért ütés vagy sérülés, illetve gerincficam eredménye is.

Az izmok és az ízületek mellett idegi és csontalapú fájdalom is létrejöhet. Különböző betegségek és egészségügyi problémák szintén okozhatnak hátfájdalmakat, ezek közé tartoznak például az ízületi gyulladások, a csontritkulás, az övsömör, a kóros vérőértágulat, az endometriózis, a cauda equina-szindróma, illetve a különböző fertőzések és a gerincdaganatok.

Izomfájdalmak esetén tompa fájást érzel, amit egyes mozdulatok felerősíthetnek. Minél jobban meghúzod az izmokat, annál nagyobb erővel jelentkezik a fájdalom. Idegi fájdalom esetén viszont szúró, égető érzés keletkezik, ami a tested más részeibe is átterjed.

Érdemes megemlíteni az isiászt, ami az egyik leggyakoribb, hátat érintő idegi alapú betegségnek számít. Az isiász a test leghosszabb idegének, az ülőidegnek a gyulladása, ami a gerincben jelentkező porckopás miatt alakul ki. Az összenyomódott, begyulladt ülőideg égető fájdalmat okoz a hát alsó részén, és ez átterjed a fenékre is.

A csontfájdalmak okozója általában csigolyatörés vagy gerincferdülés lehet. Ilyen esetekben a fájdalom hirtelen jelentkezik, az enyhétől a nagyon erősig terjedhet, és mozgásra rosszabbodik.

A hátad vagy a veséd fáj?
A hátad vagy a veséd fáj?Staras / Getty Images Hungary

A hát- és derékfájást kísérhetik olyan egyéb tünetek is, mint a gerinc vonalán érzett fájdalom és merevség, éles, égető fájdalom a hátban, nehézkes mozgás, zsibbadtság és bizsergő érzés, ami a végtagokra is átterjedhet, lábgyengeség, hányás-hasmenés vagy éppen székrekedés, illetve vizeletürítési problémák. Emellett a hátfájdalmak vagy az izomgörcsök következtében nehéz lehet egyenesen állni.

Mikor fordulj orvoshoz?

Enyhe hátfájás esetén elegendő lehet, ha alaposan kipihened magad, esetleg egy meleg borogatás vagy recept nélkül kapható fájdalomcsillapítók is segíthetnek. Azonban ha a fájdalom nem múlik el vagy idővel rosszabbodik, érdemes felkeresni egy szakembert. Vesekő vagy vesemedence-gyulladás esetében is fontos a szakszerű orvosi kezelés.

Mindemellett ha az alábbi tüneteket észleled magadon, minden esetben fordulj orvoshoz: a végtagokra átterjedő fájdalom, bizsergés, zsibbadtság, nehézkes járás vagy állás, duzzadtság a végtagokban, hirtelen fogyás, bél- és hólyagproblémák, láz, szabálytalan szívverés, illetve légzési gondok, kifulladás. A szakszerű kezelés megakadályozhatja a komolyabb panaszok kialakulását, ezért ajánlott minél gyorsabban cselekedni és nem halogatni az orvosi vizitet.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek