Az új módszerről, ami helyettesítheti az eddigi antibiotikumos kezelést, az EurekAlert számolt be. Egy nanotechnológiával működő génterápiáról van szó, amely 65 százalékos eredménnyel előzi meg és gyógyítja a chlamydiát. Hogy miért fontos gyógymódot találnunk a betegségre? Amellett, hogy a chlamydiafertőzés az egyik leggyakoribb nemi úton terjedő bakteriális fertőzés, amely alapvetően a méhszáj gyulladását okozza, ha a betegség kezeletlenül marad, tovább terjed, akkor akár meddőséghez is vezethet.
További veszélyeket hordoz a növekvő antibiotikum-rezisztencia
„Az antibiotikum-rezisztencia növekedése miatt a chlamydiafertőzöttek aránya is nő, hiszen a korábban bevált antibiotikumok már sok esetben nem hatékonyak, ez pedig egyre nagyobb közegészségügyi problémát jelent” – mondta Emmanuel Ho egyetemi docens. „Ha a fertőzés kezeletlen marad, vagy nagyon elhúzódik a kezelése, könnyen meddőséget vagy más reprodukciós problémát okozhat. Ezért fontos, hogy új módszert találjunk a fertőzés kezelésére.” Az Egyesült Államok Élelmiszer-biztonsági és Gyógyszerészeti Hivatala nemrég jóváhagyta az első siRNA molekulán alapuló gyógyszert, így ez a fajta kutatás a jövőben széles körben elérhetővé válik.
A Ho és csapata által kifejlesztett új kezelés a chlamydiafertőzést célozza meg, megakadályozva, hogy a baktériumok többsége bekerüljön a belső nemi szervekbe, illetve a bekerülőket megsemmisítse. Az eredményeket kis interferáló ribonukleinsav (siRNS) alkalmazásával sikerült elérni, mely a PDGFR-béta nevű specifikus gént célozza meg a női belső szervekben, ez pedig olyan fehérjét hoz létre, amely képes megkötni a chlamydia baktériumait.
Gyógyítás és megelőzés
„A PDGFR-béta célzásával meg tudjuk állítani a belső nemi szervekbe jutását segítő, a chlamydia által létrehozott fehérjéket” – állítja Ho. „Ennek eredményeképpen a baktériumok nehezebben jutnak a szervezetbe, és kevesebb lehetőségük van megtelepedni, ezért a fertőzés kialakulása kevésbé valószínű.”
A chlamydia baktériumai képesek más sejtekhez kapcsolódva belépni a sejtfalba, a felfedezés azonban segíthet, hogy a fertőzött bőrsejtek buborékokat képezzenek a baktériumok köré, ezzel elpusztítva azokat. Az siRNS önmagában nem képes belépni a bőrsejtekbe a PDGFR-béta expressziójának csökkentése és a chlamydiakötések megakadályozása érdekében. Az új génterápia nanorészecskét használ, amely lehetővé teszi az siRNS-nek a sejtekbe való bejutását, csökkenti a chlamydiabaktériumok megkötésére és elpusztítására használt képességét, valamint megakadályozza a betegség terjedését. A jó hírek ellenére érdemes odafigyelni arra, hogy minél kevesebb fertőzést szedjünk össze.