Ezek az ételek befolyásolják leginkább a vérnyomásodat

A magas vérnyomás és az abból származó egészségügyi problémák rengeteg embert érintenek. A megelőzés és a kezelés azonban nem csak orvosi feladat, mi is sokat tehetünk egészségünk megóvása érdekében. Például azzal, hogy odafigyelünk bizonyos ételek – így a zab – rendszeres fogyasztására, míg más élelmiszerek fogyasztását korlátozzuk.

A magas vérnyomás néma gyilkos. Hogy miért? Mert számos esetben nem jelentkeznek konkrét tünetei, így a beteg sokszor nem is tudja, mi zajlik a szervezetében. Ettől függetlenül a magas vérnyomás kifejti káros hatását a szervezetben, és nagyban hozzájárul a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint a vesebetegségek kialakulásához. A Professor Health adatai szerint 6 millió ausztrál felnőttnek magas a vérnyomása (vagyis 140/90 Hgmm felett van), azonban közülük 4 millió egyáltalán nem kezeli a problémát. Nem csoda, ha a különböző szívbetegségek kezelésére évente mintegy 7,7 milliárd ausztrál dollárt költ az állam.

Jó hír azonban, hogy a magas vérnyomás kezelhető, sőt akár meg is előzhető. A rendszeres testmozgáson túl segít például, ha odafigyelünk az étkezésünkre, kellő mennyiségű zabot, zöldséget, valamint gyümölcsöt fogyasztunk, és kerüljük a túlzott só-, koffein-, és alkoholbevitelt. Az optimális vérnyomás (120/80 Hgmm, vagy alatta) nagyban hozzájárul a stroke, a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentéséhez. Ez a jótékony hatás ráadásul már a vérnyomás 1-2 Hgmm csökkenésével is érezhető. De hogyan is érdemes étkeznünk a magas vérnyomás csökkentése érdekében? Hát így:  

Ételek, amiket érdemes rendszeresen fogyasztani

Zab

Több kutatásban is bebizonyosodott már, hogy a zab fogyasztása jótékony hatást gyakorol a vérnyomásra. A vizsgálat kimutatta, hogy azoknak a felnőtteknek, akik napi kb. 60 gramm zabpelyhet, vagy 25 gramm zabkorpát visznek be a szervezetükbe, számottevően csökkent a vérnyomásuk. Ennyi zabpehely vagy zabkorpa körülbelül négy gramm béta-glükán nevű rostot tartalmaz, a felnőttek számára javasolt minimális napi bevitel pedig férfiak esetében átlagosan 30 gramm, nőknél pedig 25 gramm. A zab rostjainak egy része bioaktív anyagokat termel, amik a vastagbélen keresztül közvetlenül járulnak hozzá a vérnyomás csökkentéséhez. Az alacsonyabb vérnyomás elérése érdekében tehát megéri beépíteni a zabot a mindennapi étrendünkbe.

Cékla

A cékla rendkívül gazdag szervetlen nitrátokban. Ezek a vegyületek az emésztéskor nitrogén-monoxiddá alakulnak, amik tágítják az artériákat. Ennek hatására a vérnyomás csökken. Egy, a közelmúltban végzett kutatás 68 felnőttet vizsgált, és mindannyiuk magas vérnyomását csökkentette a céklalé rendszeres fogyasztása. A kísérlet során véletlenszerűen adtak napi egy csésze céklalevet a résztvevők egy részének, míg mások placebót fogyasztottak. A vizsgált egyének vérnyomása már 24 óra alatt jelentősen csökkent, a cékla fogyasztásának köszönhetően. Érdemes tehát utánanézni, hogy hányféleképpen adhatjuk hozzá a céklát az étrendünkhöz.

C-vitamin

A C-vitamin leginkább zöldségekben és gyümölcsökben található. Átlagosan napi 10-40 milligrammot viszünk be belőle a szervezetünkbe. Több vizsgálat eredménye szerint, melyek során a résztvevők naponta 500 milligramm C-vitamint kaptak, a vérnyomás csökkenése egyértelműen kimutatható volt. Óvatosnak kell lenni azonban, főleg, ha veseelégtelenségek kockázata áll fenn, hiszen a szervezet számára felesleges C-vitamin a vesén keresztül választódik ki, ezáltal hozzájárulhat a vesekő kialakulásához. Ha a C-vitamint gyümölcsök és zöldségek fogyasztásával nyerjük, ezzel növeljük a kálium bevitelét is, ez pedig segít ellensúlyozni a só káros hatásait.

Ételek, amiket érdemes korlátozottan fogyasztani 

Sót (nátrium-klorid) évszázadok óta használnak ételek ízesítéséhez vagy tartósításához. Érdemes azonban odafigyelni, hiszen a magas sótartalom sokszor magas vérnyomást eredményez. Átlagosan egy felnőttnek napi 1,2-2,4 gramm sóra van szüksége, azonban ennél jóval többet fogyasztunk. Egy 2330 embert vizsgáló kutatás bebizonyította, hogy a szervezetbe vitt só csökkentésével könnyen csökkenthetjük a vérnyomásunkat is, érdemes tehát kerülni a magas sótartalmú ételeket, és minél kevesebb sót adni az általunk elkészített fogásokhoz is.

Alkohol

A rendszeres alkoholfogyasztás egyik következménye lehet a magas vérnyomás. Érdekes azonban, hogy amikor az ember elkezd alkoholt inni, a vérnyomás először csökkent, csak később emelkedik. Ez jellemzően már alvás közben történik. Rossz hír, hogy a rendszeres alkoholfogyasztás főként a férfiaknál, de a nők körében is növeli a magas vérnyomás kockázatát.

Édesgyökér

A fekete édesgyökér fogyasztása következtében kialakuló magas vérnyomás ritka, azonban több esetben kötötték össze kutatók a két folyamatot. Az édesgyökérből készült medvecukor nagy mennyiségű fogyasztása a benne található glicirrizinsav miatt veszélyes lehet, hiszen ez befolyásolja a szervezet nátrium- és káliumfeldolgozását, ami hozzájárul a magas vérnyomás kialakulásához. Medvecukor fogyasztása esetén mindig ellenőrizzük, hogy az adott termék mennyi édesgyökeret tartalmaz.

Koffein

Koffeint leggyakrabban kávé, tea, kóla vagy energiaitalok fogyasztásával viszünk a szervezetünkbe. A magas koffeinbevitel rövid távon növeli a vérnyomást, azonban ez hosszú távon nem minden esetben mutatható ki, hiszen a szervezet koffeinre adott reakciója személyenként eltérő lehet.

Érdemes odafigyelni az étrendünkre, hiszen a legapróbb változtatásokkal is sokat tehetünk azért, hogy elkerüljük a komoly következményekkel járó magas vérnyomást.

Oszd meg másokkal is!
Mustra