Ahogyan már Takács Jónő Nóra is megmondta: „A menstruáció, igen régi jó barátunk. Ha van, az a baj, ha nincs, akkor meg az.” És, hogy maradjunk a szuper közhelyeknél, megmutatjuk, mit nyomozott ki a téma szakértője, Varsha Jain arról, hogyan jutnak dűlőre a menstruációval a nők az űrben. A téma egyébként nagyon érdekesnek tűnik, de az IFLScience cikke sajnos semmi újat nem mond, amit a normális életben élő nők ne alkalmaznának havi vérzésük idején.
„Ki volt az első nő, akinek az űrben jött meg? Milyen higiéniai betétet cserélni súlytalanságban? Amikor elkezdtem ezt a kutatást, volt pár kérdésem a témával kapcsolatban. Az emberi szervezet rengeteg változáson megy keresztül az űrben. Mivel nem hat a gravitáció a testre, ezért csökken a csontsűrűség és az izomtömeg is. A szív- és érrendszer ellustul, és az egyensúlyérzés is újraalakul, hogy megtalálja az új normát” – írja a tudós, akit meglepett, hogy bezzeg a havi ciklusra nem sok befolyással van ez a környezet, a női űrhajósoknak ugyanúgy menstruálnak, mint a Földön maradt társaik. Ezt persze sokan érvként hozzák fel amellett, hogy miért ne küldjünk nőket az űrbe, pedig a menstruáció nem befolyásolja azokat a képességeket, amikre egy jó asztronautának szüksége van. Persze érthető, ha vannak olyan nők, akik ezt kiiktatnák az életükből arra az időre, amit az űrben töltenek.
Személyes választás
Szerencsére van megoldás arra, hogy elkerüljék a menstruációt az űrhajósok, de nem vagyunk egyformák, vannak, akik szerint ez egy természetes folyamat, és nem akarnak lemondani róla. Ennek megfelelően nincsenek szabályok arra, hogy egy női űrhajós hogyan kezelje a menzeszét, ez abszolút személyes választás. Néhány nő úgy vélte, simán lehet az űrben menstruálni, azonban néhány kihívással szembe kell nézniük: korlátozott a vízhasználat, illetve nagy küzdelem lehet a lebegő betétet jó helyre illeszteni.
Ha viszont egy nő úgy dönt, hogy mégsem akar vérezni az űrben, arra is van megoldás, mégpedig a fogamzásgátló tabletta. Az úgynevezett kombinált ösztrogénalapú fogamzásgátló tabletta megakadályozza a peteérést. Ezt összesen három hétig minden nap kell szedni, a negyedik hét pedig tablettamentes, ilyenkor indul be a vérzés. A női asztronauták (vagy tulajdonképpen bárki, aki el akarja tolni a menzeszét) tovább is szedhetik a gyógyszereket, így kimarad egy vérzésük. Ugyan állítólag ennek semmilyen mellékhatása nincsen, azért rendszeresen semmiképpen se ajánlatos próbálkozni vele!
Kérdések, kérdések
És itt ugye egyből felmerül a kérdés, hogy például egy hároméves küldetésnél (mondjuk, a Marsra és vissza), ez mit jelent. Nos, legalább 1100 fogamzásgátló tablettát, és akkor még az egészségügyi termékekről nem is beszéltünk. Ezeket, illetve a belőlük keletkezett szemetet valahol tárolni kell, és a pluszrakomány megnöveli a költségeket is. „Saját kutatásaim szerint sokkal egyszerűbb lehet hosszú hatású, beültethető fogamzásgátlót használni, mivel elég nehéz lehet számon tartani, hogy mikor kell bevenni a sima tablettát ilyen körülmények között“ – írja Jain, aki szerint a kilövéskor és landoláskor tapasztalható gyorsulási erő valószínűleg nem hat az implantátumokra, de azt nem tudni, hogy a speciális ruhák alatt biztosan nem lesz-e semmi baja a bőr alá ültethető fogamzásgátló eszközökkel.
Azért sok kérdés maradt még megválaszolatlan, például az is, hogy milyen hatása van a különböző fogamzásgátlóknak a csontsűrűségére. Ha ez az érték alacsony, az növeli a csontritkulás és a törések kockázatát, az űrben pedig még komolyabb probléma, és egyes fogamzásgátlók csak ronthatnak a helyzeten. Plusz az sem tisztázott, hogy milyen összefüggés van a termékenység és az űrrepülés között. Egy 1990-es tanulmány szerint nincs jelentős hatása rá, viszont a kor előrehaladtával biztosan csökken a termékenység. Tehát, ha a női űrhajósok általában 41 éves koruk fölött próbálkoznak a teherbeeséssel, és ez nem sikerült nekik, nem lehet pontosan tudni, hogy a repülés vagy a kor miatt nem jön-e össze.
Mindenesetre nem ártana több kutatás ezen a területen, ha azt akarjuk, hogy a nők is tudjanak hosszabb küldetésekre repülni. Szerencsére már tettünk lépéseket ez ügyben.