A bennünk élő baktériumok befolyásolják a hangulatunkat

Olvasási idő kb. 9 perc

206 darab csont. 650 izom. Körülbelül 5 liter vér. 78 különböző szerv. Nagyjából ezekből áll a testünk. Meg abból a több mint 100 billió mikrobából, amik a testünkben és a testünkön élnek. Ez azt jelenti, hogy tízszer több mikroba sejt van bennünk, mint emberi, így a velünk élő lények körülbelül két kilót nyomnak, ami az agyunk súlyának nagyjából másfélszerese. Mikrobáink többnyire baktériumok, de vannak vírusaink, állati jellegű egysejtűink, körülbelül tízezer különböző faj, akikkel évmilliók óta élünk szimbiózisban, és akik észrevétlenül hatással vannak az egészségünkre, testünk működésére, befolyásolják a hangulatunkat és olyan komplex folyamatokat, mint az emlékezet vagy a tanulás. De hogy az ördögbe csinálják? 

A második agyunk és kis barátaink

Mi irányítja a testünk és a lelkünk működését? Az agyunk, nyilván. Az agy gyűjti, elemzi az információkat, visszajelzéseket kap a testből, parancsokat osztogat, kontrollál, szabályoz. De az agyunkon kívül létezik egy második, kisebb agy is a testünkben, ami a másiktól szinte függetlenül működik, és amiben annyi idegsejt található, mint egy átlagos macska agyában. Ez az agy, vagyis a bélidegrendszerünk az emésztőrendszerünkben tevékenykedik a bennünk élő mikrobák többségével együtt. 

shutterstock 171516377

Mind a tradicionális hindu, mind a kínai medicina régóta vallja, hogy az emésztőrendszerünk szoros összeköttetésben áll az elménkkel, és befolyásolja testi és lelki egészségünket. Ez utóbbi mondjuk elsőre furának hangzik, pedig a hétköznapokban mind tapasztalhatjuk. Amikor például idegesek vagyunk, szorongunk, az emésztőrendszerünk is felbolydul: innen az érzés, hogy összeszorul a gyomrunk, hogy pillangók zsizsegnek benne, vagy az a tapasztalat, hogy a negatív hangulatunkat felgyorsult, esetleg elakadt emésztés kíséri. 

Persze az önmegfigyelésen túl erre a szoros bél-agy kapcsolatra számos tudományos bizonyíték is létezik. Pontosabban a mikrobiom-bél-agy kapcsolatra. Az elmúlt években ugyanis kiderült, hogy a bennünk élő mikrobiom (a bennünk élő mikroorganizmusok ökológiai rendszere) nemcsak a kórokozó baktériumok megtelepedésének kivédésében, az immunrendszer hatékonyságának fokozásában, és az emésztésben, a vitaminok hasznosításában segít, de hatással van a bélidegrendszer aktivitásra, annak következményeire, a vérnyomás szabályozására, az autoimmun betegségek kialakulására, a migrénre, a krónikus fájdalomra, és hatással van arra is, hogyan viszonyulunk társainkhoz, hogyan érezzük magunkat a bőrünkben. 

Ez utóbbi területen a legtöbb kutatási eredmény állatkísérletekből született: a kutatók laborokban létrehozott steril, mikrobamentes egereken tesztelték a különböző kis lények hatását a viselkedésre. Ezekből a vizsgálatokból kiderült, hogy a bélben élő mikrobáknak szerepe van az autizmus, a szorongás, a depresszió, a kognitív hanyatlás megjelenésében és fennmaradásában, de még az emlékezet működésében, a tanulásban és a motivációnkban is. Azt, hogy ez a szerep mennyire jelentős, jól mutatja, hogy amikor a szorongó viselkedést mutató állatok bélbaktériumait eredendően nyugodt állatokba ültették, azok is szorongó viselkedést kezdtek mutatni. 

Az emberekkel végzett kutatások közül az egyik legérdekesebb eredmény, hogy a négy héten át tartó napi joghurt – vagyis a bélflórának klassz probiotikumok – fogyasztása nyugodtabbá teszi az embereket. Egy másik izgalmas emberi kutatásból tudjuk, hogy a probiotikumok pozitív hatással vannak arra is, hogy a szomorúság ne mélyüljön mentális problémává, hogy a nehéz élethelyzetben lejöjjünk a múlton való kínzó rágódásról.

shutterstock 111275633

A mikrobiom-bél-agy kapcsolatot tisztán mutatja az a tény is hogy, számos emésztőrendszert érintő betegség, így az irritábilis bél szindróma, vagy az étkezési zavarok (az anorexia, bulimia, kóros falásrohamok) esetében az emésztőrendszerünkben élő mikrobák is érintettek, ahogy az autizmussal diagnosztizáltak 75 százalékánál is megtalálható valamilyen emésztőrendszeri zavar, ételallergia vagy gluténérzékenység. A Kolumbia Egyetem kutatója, dr. Michael D. Gershon azt találta, hogy a krónikus emésztőrendszeri problémákkal küzdők 70 százaléka élt át kora gyerekkori traumákat, tehát a korai évek stresszes környezete a későbbi életszakaszokban gyakran emésztőrendszeri betegségekkel jár együtt.

A bélrendszerünkben egy minket segítő, az életünket befolyásoló mikrobiom él, amiben ha zavar keletkezik, az betegségekhez vezet. Az, hogy pontosan milyen a bennünk található mini ökológiai rendszer, emberenként változó, de a kutatásokból úgy tűnik, hogy kortól, nemtől és rassztól függetlenül három fő típust különböztethetünk meg. Olyanok ezek, mint a különböző égövi erdők: önmagukat fenntartó, egyensúlyon alapuló rendszerek, különböző élőlény-összetétellel. A mikrobiom kialakulásában szerepe van a korai életéveknek, annak, hogy milyen lényeket kaptunk az anyánktól, hogyan tápláltak minket, milyen élőlényekkel osztoztunk az otthonunkban, ahogy szerepe van később annak is, hogy kikkel érintkezünk, hol élünk, hogyan táplálkozunk, milyen életmódot folytatunk. 

De mit csinálnak bennünk a mikrobáink? És főleg miért?

Még nem teljesen tiszta, hogy pontosan hogyan, milyen mechanizmusokon keresztül hatnak ránk a mikrobáink, de nagyon úgy tűnik, hogy erre számos módszerük van, és a különböző lények ezek közül más és más lehetőségekkel élnek. Vannak például baktériumok, amik az idegsejtek közötti kommunikációban használt anyagokat, neurotranszmittereket, így a hangulatunkra is hatással lévő szerotonint, dopamint, GABA-t termelnek, mások azt befolyásolják, hogy mi történik a szervezetünkben ezekkel az anyagokkal. Vannak olyan mikrobák, amik az emésztőrendszer és az agy közötti közvetlen összeköttetést biztosító bolygóideget képesek ingerelni, megint mások a immunrendszerünk működését befolyásolják. (Ezt egyébként elég könnyű megtenniük, hiszen az immunsejtjeink nagyobb része is az emésztőrendszerben található.)

Már körvonalazódik tehát, hogy a mikrobák mit, és azt is sejtjük hogyan csinálhatják, de vajon miért? Erre a kérdésre John Cryan ír agykutató szerint a válasz az evolúcióban keresendő: a mikrobák évmilliós evolúciójuk során a gazdatesthez idomultak, és megtanulták, hogyan vegyék rá őt a saját túlélésükhöz legelőnyösebb viselkedésekre, hogyan formálják működését. A szorongás és a depressziói enyhítése például a mikrobák számára klassz: szociálisabbá teszi az embert, így több esély van az újabb gazdatestek megszerzésére, a szaporodásra. Vannak olyan elképzelések is, hogy a mikrobák a halálunkban is jelentős szerepet töltenek be: ha már nem vagyunk megfelelő közeg a szaporodásra a szimbiótáink ellenünk fordulnak, a gazdatestet kizsigerelő élősködővé válnak, és ezzel a halálunkat okozzák.

shutterstock 298774775

Nagyon úgy tűnik tehát, hogy nem független, magányos emberként érdemes tekinteni magunkat, inkább egy szuperoganizmusként, egy két lábon járó baktériumkolóniaként, egy olyan lényként, aminek életben maradásához szükséges feladatainak egy részét a szimbiótái végzik el. Ha sikerül megismernünk a bennünk élő lények pontos működését és hatását, az segítségünkre lehet mind a testi, mind a mentális betegségek gyógyításában: a mikrobáink ugyanis pontosabbak, mint a gyógyszereink és kevesebb a mellékhatásuk is. Éppen ezért a táplálkozás szerepe például a jövőben jóval nagyobb hangsúlyt kaphat a gyógyászatban. Friss vizsgálatok szerint a zöldség, gyümölcs, hal, teljes kiőrlésű gabona fogyasztása (mind klassz a bélbaktériumoknak) csökkenti a depresszió kialakulásának valószínűségét, épp úgy, ahogy a probiotikumok is segítenek az autizmus tüneteinek enyhítésében. 

A bennünk élő bacilusok és vírusok tehát nem az ellenségeink, sokkal inkább – ameddig az érdekeik így kívánják – a barátaink, a társaink, akiknek ha megfelelő közeget teremtünk, boldogabbá tehetnek minket. Ráadásul, ha szuperorganizmusként definiáljuk magunkat kiderül, hogy a magány csak illúzió: valójában sohasem vagyunk egyedül. 

Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

  • életem
Csökken a fürdőzőhelyek mérete, nő a kikötők száma a Balatonon
Csökken a fürdőzőhelyek mérete, nő a kikötők száma a Balatonon

Csökken a fürdőzőhelyek mérete, nő a kikötők száma a Balatonon a Balatoni Vízparti Terv szerint. Más változások is lesznek.

március 28., 13:36

  • életem
Így lesz félmilliós nyugdíjad: ennyi ideig kell dolgoznod hozzá
Így lesz félmilliós nyugdíjad: ennyi ideig kell dolgoznod hozzá

Nem lehetetlenség a félmilliós nyugdíj, ennyit kell dolgozni érte.

március 28., 14:00

  • Édes otthon
Ezzel az egyszerű trükkel távol tarthatod ablakodtól a galambokat
Ezzel az egyszerű trükkel távol tarthatod ablakodtól a galambokat

Nincs szükség csodaszerre, ha el akarjuk riasztani az ablakunkból a galambokat.

március 28., 15:10

  • Offline
Végig kitartott Rákóczi mellett a felesége, végül elfeledve halt meg egy zárdában
Végig kitartott Rákóczi mellett a felesége, végül elfeledve halt meg egy zárdában

A német hercegnőről elfelejtkezett a történelem.

március 28., 17:30

  • Testem
Átalakul a patikák működése: a gyógyszerkiadás és az ügyeleti rendszert is változik
Átalakul a patikák működése: a gyógyszerkiadás és az ügyeleti rendszert is változik

Nagy átalakítás indul a patikák ügyeleti rendszerében, a gyógyszerekkel kapcsolatban is változás várható.

március 28., 12:10

  • Offline
Döbbenetes videó: nyitott teherautón szállítják az égetőbe a járvány miatt leölt állatokat
Döbbenetes videó: nyitott teherautón szállítják az égetőbe a járvány miatt leölt állatokat

A járványügyi szakember dilettánsnak nevezte az állatok kezelését.

március 28., 12:40

  • világom
Ők a világ legmagasabb népe: 190 centi fölötti az átlag, étrendjük is segíti őket ebben
Ők a világ legmagasabb népe: 190 centi fölötti az átlag, étrendjük is segíti őket ebben

A tudósok azt mondják, így könnyebb az élet a világ legmagasabb embereinek.

március 28., 16:45

  • Offline
Hajókkal mentik az árvíz fogságába esett embereket a katasztrófa sújtotta területeken Horvátországban
Hajókkal mentik az árvíz fogságába esett embereket a katasztrófa sújtotta területeken Horvátországban

Drámai mentőakciók zajlanak az árvíz következtében kialakult vészhelyzetben.

március 28., 14:36

  • életem
Új táblák jelentek meg a hazai utakon: fontos kötelezettségre hívják fel a figyelmet
Új táblák jelentek meg a hazai utakon: fontos kötelezettségre hívják fel a figyelmet

Komoly bírsággal járhat, ha valaki nem veszi figyelembe az utakra kihelyezett új táblákat.

16 perce

  • életem
Ennyi éves kor fölött lehetséges az igazi szerelem a tudomány szerint
Ennyi éves kor fölött lehetséges az igazi szerelem a tudomány szerint

A szerelem minden életkorban ajándék, de csak egy bizonyos életszakasz hozhatja el az igazit.

március 28., 16:00

  • Édes otthon
Ez az épület Washington leghíresebbje: a Fehér Ház a nyomába se érhet
Ez az épület Washington leghíresebbje: a Fehér Ház a nyomába se érhet

Ez a ház Washington D. C. egyik legtöbbet fotózott épületévé vált.

március 28., 19:00

  • világom
Életveszélyes most ebben az országban tartózkodni: azonnali távozásra kérik a külföldieket
Életveszélyes most ebben az országban tartózkodni: azonnali távozásra kérik a külföldieket

A gyorsan romló biztonsági helyzet miatt nincs más megoldás, mint az azonnali távozás.

március 28., 10:36

  • életem
Ha erre a 4 kérdésre igennel felelsz, az átlagnál erősebb a kapcsolatod
Ha erre a 4 kérdésre igennel felelsz, az átlagnál erősebb a kapcsolatod

A 4 igen a stabil és boldog párkapcsolat garanciája lehet.

március 28., 19:30

  • életem
Átírhatja az energiatörvényeket az EU: ez Magyarországon is kötelező lehet
Átírhatja az energiatörvényeket az EU: ez Magyarországon is kötelező lehet

Változóban az uniós energiaszabályozás: ez minket is érinteni fog.

március 28., 11:40

  • Offline
Tudod, mi volt a Reszkessetek, betörők! eredeti címe? Teszteld a filmes tudásod!
Tudod, mi volt a Reszkessetek, betörők! eredeti címe? Teszteld a filmes tudásod!

Mennyire ismered magyarul és eredeti nyelven a filmek címeit? Tedd próbára a tudásodat ebben a kvízben, lesznek meglepő válaszok.

március 28., 06:46

  • VIP
Kádár L. Gellért: „Hunyadiként kihoztam magamból a férfi őserőt”
Kádár L. Gellért: „Hunyadiként kihoztam magamból a férfi őserőt”

A Hunyadi Jánost alakító Kádár L. Gellért élvezi a népszerűséget, de szeretne meghúzni egy egészséges határvonalat. Interjú.

március 28., 11:10

  • Testem
Fény derült a rágózás legsúlyosabb hatására: akár végzetes is lehet
Fény derült a rágózás legsúlyosabb hatására: akár végzetes is lehet

A túlzásba vitt rágógumizás olyan, mintha 15 hitelkártyát ennénk meg évente. A következmények rendkívül súlyosak lehetnek.

március 28., 06:30

  • világom
Így veheted fel a nadrágod az űrben: vicces kísérletet mutatott be egy űrhajós
Így veheted fel a nadrágod az űrben: vicces kísérletet mutatott be egy űrhajós

Űrhajós mutatta be, hogyan lehet felvenni egy nadrágot az űrben.

március 28., 20:00

  • Mindennapi
Nem kíméli a pénztárcánkat a húsvét
Nem kíméli a pénztárcánkat a húsvét

Szinte kivétel nélkül minden hagyományos húsvéti termék ára drágul az idén.

március 28., 18:30

  • világom
Alapvető tévedésben vagyunk a világ legmagasabb hegyével kapcsolatosan
Alapvető tévedésben vagyunk a világ legmagasabb hegyével kapcsolatosan

Minden évben magasabb lesz a világ legmagasabb a hegye, ez az oka.

március 28., 06:00

  • Testem
Új járvány tört ki az országban: csak az oltás véd a rika vírus ellen
Új járvány tört ki az országban: csak az oltás véd a rika vírus ellen

Lázat, hasfájást okoz a ritka vírus, mely hazánkban terjed.

március 28., 10:06

  • Édes otthon
Erre költik a magyarok az állami támogatást
Erre költik a magyarok az állami támogatást

Neked milyen termékekre lenne szükséged otthonod szebbé varázslásához? Íme, a hazai kutatás eredménye.

március 28., 08:20

  • életem
Ezért tűnnek sokkal öregebbnek az űrben rekedt űrhajósok
Ezért tűnnek sokkal öregebbnek az űrben rekedt űrhajósok

A 9 hónapra űrben rekedt űrhajósok mintha éveket öregedtek volna, elmondjuk, miért.

március 28., 08:50

  • életem
Fel ne vedd, ha ilyen számról hívnak: új veszélyre figyelmeztetnek
Fel ne vedd, ha ilyen számról hívnak: új veszélyre figyelmeztetnek

Újabb veszélyes, potenciálisan csaló telefonszámot tettek közzé. Erre figyelj.

március 28., 09:06

  • VIP
Rákbetegsége miatt került kórházba a király, minden programját lemondták
Rákbetegsége miatt került kórházba a király, minden programját lemondták

A király számára nemcsak saját betegsége, hanem családja megpróbáltatásai is hatalmas lelki terhet jelentenek.

március 28., 08:36

  • Édes otthon
Arzént találtak az ivóvízben: tilos innod belőle, ha itt laksz
Arzént találtak az ivóvízben: tilos innod belőle, ha itt laksz

Arzént tartalmaz az ivóvíz, meginni és főzni is tilos vele ezen a magyar településen. Azonnali tilalmat léptettek életbe.

március 28., 07:46

  • Testem
Örökre deformálták a nők testét a szépségért: ma is élnek még így
Örökre deformálták a nők testét a szépségért: ma is élnek még így

Íme, így festett a szépség oltárán feláldozott, teljesen megnyomorított női testrész.

március 28., 07:25

  • Mindennapi
Hamarosan aranyárban vehetjük meg a kedvenc kávénkat
Hamarosan aranyárban vehetjük meg a kedvenc kávénkat

Hamarosan akár 25 százalékkal is emelkedhet a legtöbb kávé ára.

március 28., 08:06

  • Önidő
Kevesen oldják meg 7 másodperc alatt: te kiszúrod a képen vízilovat?
Kevesen oldják meg 7 másodperc alatt: te kiszúrod a képen vízilovat?

Megtalálod a vízilovat a képen az orrszarvúk között?

március 28., 07:00

  • Offline
7 évet kértek a korábbi elnökre: 5 millió eurót vághatott zsebre illegálisan
7 évet kértek a korábbi elnökre: 5 millió eurót vághatott zsebre illegálisan

Vádlottak padján a volt államfő: illegális pénzek elfogadása miatt évekre rács mögé kerülhet.

március 28., 09:36

Érdekességek