Nehéz elkerülni ebben a változó időjárásban a felső légúti fertőzéseket, és sajnos, ha már elkapta, elég nehéz leküzdeni őket antibiotikum nélkül. A gyógyulási folyamatot viszont fel lehet gyorsítani természetes úton úgy, hogy közben még az immunrendszert is erősítjük. Most olyan bevált – Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont munkatársa által is hatásosnak tartott – praktikákat mutatunk, amelyek segítségével könnyebben tudja átvészelni az orrbedugulós, köhögős időszakot.
Hőemelkedés-csökkentő és köhögéscsillapító fürdő
Nagyon kellemetlen a hidegrázás, és bármennyire is dunsztolja be magát az ember, a remegés csak nem akar elmúlni. Ezen hatékonyan segít egy forró fürdő, és ha még extra trükkökkel is megspékeli, az eredmény nem marad el. Nemrég fejlesztettem ki egy nagyon hatásos és jó praktikát: bármelyik drogériában beszerezhető tölthető teafilterbe különböző teafüveket kell tenni, és beáztatni a kád vizébe. Ezen kívül, amikor megtelt a kád, önteni kell bele fél deci bármilyen növényi olajat (dió- vagy lenolajat szoktam) és csepegtetni bármilyen mentolos illatú illóolajat. A növényi olaj bázisnak kell a vízbe az illóolaj mellé, plusz csodásan puha lesz tőle a bőr fürdés után. A filterbe töltsön zsálya- és hársfavirágot valamint rooibos (vörös földirekettye) hajtást. A rooibos az alvást segíti elő, erősíti az immunrendszert, a zsálya és a hársfa pedig a felső légúti betegségek ellen nagyon hatásos.
Tipp: a filtert nyugodtan hagyja a vízben fürdés alatt.
Sok folyadék és C-vitamint
Gőzöljön
Az egyik legjobb eljárás a légutak megtisztítására, a gőzölés (inhalálás). Felszabadítja és oldja a letapadt váladékot, csökkenti a lázat és nagyon jól ellazít. A legegyszerűbb, ha teleengedi a kádat forró vízzel (a legforróbbra állítsa a hőfokot) és amíg a víz folyik, légmentesen zárja be a fürdőszobát, hogy komoly gőzfelhő alakuljon ki a helységben. Amikor a kád megtelt, öntsön jó sok teafaolajat és eukaliptuszolajat a vízbe, majd üljön be a fürdőszobába addig, ameddig jólesik, de legalább annyi időt töltsön ott, amíg el nem kezd izzadni. Nagyon fontos, hogy kényelmes ruhában legyen. Leginkább a tréning javallott, és az sem árt, ha a tréningre még egy jó meleg köntöst is vesz, így tuti az izzadás. Inhalálás közben a földre is lefekhet, de vigyázzon, hogy ne a hideg kőre: terítsen maga alá sok törülközőt, vagy egy jógamatrac is megteszi. Kellemesen megkönnyíti a légzést, és nagyon jól izzaszt ez a folyamat – ezáltal a lázat is lehúzza, amellett, hogy ez a gőzkúra a bőrnek is nagyon jót tesz, mivel a teafaolaj antibakteriális hatású.
Amire nem árt itt még ügyelni: miután végzett a fürdőben, azonnal öltözzön át tiszta, száraz ruhába jó melegen (ne zuhanyozzon le!), és feküdjön le.
Készítsen mentolos krémet
Ez a természetes alapú kenőcs nagyon hasonló hatású, mint a Wick VapoRub, tehát használhatja a mellkasára és a hátára kenve is – csökkentve a nehéz légzést. A következőkre lesz szüksége:
- kókuszzsír vagy vazelin,
- eukaliptuszolaj (antibakteriális, antivirális, antifungális (elsősorban a légzőszervi, húgyúti és bőrfertőzéseket okozó kórokozókkal szemben), asztma, megfázás, láz, torokfájás, cukorbetegség, gyulladásés reuma ellen használatos, izomlazító, méregtelenítő hatású),
- teafaolaj (légúti betegségek tüneteit enyhíti: asztma, hörghurut, megfázás, köhögés, fülfájás, torokfájás, mandula-, és gégegyulladás. Oldja a nyálkát, kihajtja a váladékokat)
- kámforfa illóolaj (nyákoldó, köptető, erőteljes vírusölő),
- kakukkfűolaj (antimikrobiális, gyulladáscsökkentő, általános erősítő, köhögéscsillapító és a hörgők görcsét oldó hatású)
Vegyen a gyógyszertárban műanyag tégelyt (mindig nagyobbat, mint amennyi krémet szeretne készíteni), illetve vazelint (veheti drogériában is, de ott drágább), ha meg illóolaj hiányzik otthon, azt feltétlenül az Auchanban vegye meg, nemrég fedeztem fel egy új terméket, roppant jó, olcsó és 100% tisztaságú olaj van az üvegcsében.
Elkészítés: tegye konyhai mérlegre a tégelyt, és kanalazzon bele körülbelül 50 gramm kókuszzsírt vagy vazelint. (Fontos: ha kókuszzsír mellett döntött, az mindenképpen jól kenhető, szoba-hőmérsékletű legyen.) Ezután jöhetnek az illóolajok. Ha a fentiek közül minden olaj rendelkezésre áll, a kámforfából és a teafából hasonló mennyiséget tegyen a kencébe, körülbelül 15-15 csepp kakukkfüvet és az eukaliptuszból kevesebbet, 10-10 cseppet. Próbálja ki így, és ha nem érzi elég erősnek, nyugodtan keverjen még olajat a krémbe.
Tipp:
- ha csak két fajta illóolaja van a fenti összetevők közül, úgy is nyugodtan kísérletezhet, a hatás nagyon hasonló lesz,
- fejfájás esetén masszírozza a kenőcsöt a tarkójába és a halántékába – nagyon jól csökkenti a fájdalmat.
Tartsa melegen lábfejét
Amikor az ember lázas, legtöbbször rázza a hideg, és bármennyire bebugyolálja magát, a lábfeje mindig hideg marad. Olyan érzetet kelt, mintha jégbe burkolta volna – meleg zokni helyett. Nagyon hatásos lehet ilyenkor, ha vérpezsdítővel keni be a lábfejét, és úgy takargatja be jó melegen. Ettől javulhat a közérzete.