Éveket adhat hozzá az életéhez, ha úgy érzi, van célja. Hogy az a fű lenyírása holnapután vagy a jogosítvány megszerzése egy éven belül, teljesen mindegy – a lényeg, hogy legyen. Hogy honnan tudjuk? Egy, a Psychological Science című szaklapban nemrég publikált tanulmányból, amiben 7000, 20 és 75 év közötti amerikai nők és férfiak fizikai, illetve mentális egészségét mérték fel a kutatók. Kétszer. Az első és a második adatfelvétel időpontja között 14 év telt el, és kiderült, hogy azok, akiknek volt céljuk az életükben, valószínűbben élték túl kortársaikat, ráadásul az általános rosszkedv sem kínozta úgy őket.
A jelenség magyarázata valószínűleg az, hogy az életcéllal bírók jobban vigyáznak az egészségükre és fittebbek társaiknál. „Ebben a tanulmányban az élettartam és a célok között mutattunk ki összefüggéseket, de korábbi vizsgálatok egyértelmű kapcsolatot jeleztek a célok és az egészség között is. Tisztán látható előnyei vannak tehát annak, ha az ember érzi, milyen irányba halad az élete, és a céljai irányítják a mindennapjait” – nyilatkozta dr. Patrick Hill, a Carleton Egyetem pszichológusa a BBC-nek.
A kutatási eredmények szerint az életcélok nemcsak idős korban nyújtanak védelmet: a fiatalabb korosztály életbenmaradási esélyeit és egészségét pontosan ugyanúgy befolyásolják, mint szüleikét. A célok tehát az egész felnőtt életünkben fontosak. Ráadásul a hosszú életen túl még a boldogsághoz is hozzásegítenek. Úgyhogy ideje megkeresni őket. Hamar.