Már az óvodában kiderül, ki bagoly és ki pacsirta

Olvasási idő kb. 7 perc

Alvás szempontból tényleg baglyok vagy pacsirták vagyunk? Mindenkinek nyolc óra alvás kell? Mire jó a szunyókálás? Dr. Purebl György alvás-specialistát kérdeztük.

Sokan szenvedünk attól, hogy rosszul alszunk, nem véletlen, hogy az életmódmagazinok tele vannak alvást segítő tippekkel és praktikákkal. (Írtunk ilyet mi is, nyilván.) A jó tanácsok mellett az újságokban bőven akadnak az alvással kapcsolatban olyan általános elterjedt elképzelések is, amiket tényként kezelünk. De vajon ezeknek tényleg van tudományos alapja? Erről kérdeztem pszichológiai rendezvénysorozatunk következő előadóját, dr. Purebl György alvás-specialistát, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének egyetemi docensét. Jöjjön hat népszerű elképzelés a szakértő magyarázatával.

Purebl 2016 1

Amit hiszünk: Az emberek „bagoly" és „pacsirta" kategóriába sorolhatóak. Az előbbi típusba tartozók későn fekszenek, szeretnek sokáig aludni, az utóbbi csoport tagjainak ritmusa ezzel éppen ellentétes.

Mit gondol ezekről a fogalmakról? Érvényes kategóriák? Ha igen, mitől függ, hogy ki melyik kategóriába esik? 

Valójában az emberek három kategóriába sorolhatók: a legtöbben rugalmasak, esetükben a környezeti hatások döntik el, hogy éppen baglyok-e vagy pacsirták. Ha a munkájuk megkívánja, hogy korán keljenek, pacsirtává válnak, de ha elmennek mondjuk éjjeliőrnek, akkor bagollyá. A rugalmasak fiatal korukban jellemzően inkább baglyok (ekkor óriási a nyomás arra, hogy este aktívabbak legyünk), idősebb korban pedig inkább pacsirták. De számos „igazi” bagoly és pacsira is él közöttünk – nekik genetikusan kódolt, rugalmatlan a ritmusuk, életkortól függetlenül, és nagyon nehezen alkalmazkodnak egy ettől eltérő életvitelhez. Egy bagoly gyereknek az iskolában például végig problémája lehet: a tanár veszekszik a szülővel, hogy fektesse le előbb a gyereket, hiszen az végigalussza az első két órát. A szülő és a gyerek pedig megpróbálják, küzdenek a gyerek számára korai elalvással, csak éppen kevés eredménnyel és sok frusztrációval…

Amit hiszünk: Egy felnőtt embernek átlagosan 7-8 óra alvásra van szüksége.

Pontos ez a meghatározás? Mitől függ, hogy hány óra alvásra van szükségünk? Mennyire változik az alvásigényünk az egyéni igények mentén? 

Az európai emberek átlagosan 7.5 órát alszanak, de ettől nagyon nagy egyéni különbségek is vannak – az alvásigény nagyon különböző és már nagyon hamar, az óvodában kijönnek a különbségek – egyes gyerekek még igénylik a délutáni alvást, másoknak ez súlyos szenvedés, megint más ovisok pedig tudnak ugyan aludni délután, de ez a teljes ritmusukat felborítja. Az egyéni különbségek nagy része genetikus. Vannak „természetesen rövid alvók” – ez egyben egy szakkifejezés is ezekre az emberekre - , akik 4-5 óra alvás után is vidámak és kipihentek másnap, másoknak pedig felnőttkorban is szükséges 8-9 óra alvás – ők a „természetesen hosszan alvók”. Ez a két csoport azonban nagyon kis létszámú. Az emberek többsége azért alszik keveset vagy éppen sokat (csak rossz minőségűt) felnőttkorban, mert valami baj van az alvásával.

Az aktuális alvásigényt a genetikán kívül környezeti tényezők is befolyásolják: több alvásra van szükségünk, ha egy fertőző betegségben szenvedünk (az immunrendszer felpörgéséhez mélyalvás kell), vagy ha nagyon sokat tanulunk (a memória működéséhez pedig álomlátó alvás): Az alvásigény az életkorral is változik. Nem feltétlenül csökken (sokan ezt gondolják), hanem az alvásritmus rendeződik át: megjelennek a délutáni nagy alvások, amelyek persze levonódnak az éjszakai alvásból – az egy napra számított alvásidő tehát nem csökken.

Amit hiszünk: Csak az éjfél előtti alvás pihentet igazán.

Van ennek a  kijelentésnek bármilyen tudományos alapja? Számít az, hogy mikor alszunk?

Erre nagyon röviden tudok válaszolni: menjen el bármely mediterrán városba, üljön le éjfél körül egy kávézó teraszára, és figyelje meg, mekkora élet van a városban! Egész nemzetek élnek úgy, hogy este 10-kor ülnek le vacsorázni (igaz, délután pedig sziesztáznak). Kicsit komolyabban: ez a szabály valójában egy mítosz, a merev pacsirtákra igaz ugyan az, hogy számukra fontos, hogy éjfél előtt lefeküdjenek, de őket sem az éjfél előtti alvás pihenteti igazán, csak egyszerűen korábban kell a belső ritmusuk miatt lefeküdniük.

Amit hiszünk: Egy rövid (20-40 perces) délutáni szunyókálással jelentősen rövidül az éjszakai alvásigényünk.

Igaz ez? A szervezetünkre milyen hatással van, ha alszunk délután? Érdemes erre törekedni? 

Ez valójában két kérdés. A „rendes” délutáni alvás (1.5-2 óra, amiben van egy teljes alvásciklus mélyalvással és álomlátó, „REM” alvással) elvileg része a bioritmusunknak, és az emberiség nagyobb részének hozzátartozik a mindennapjaihoz. Más kérdés, hogy a mi kultúránk ahhoz a kisebbséghez tartozik, ahonnan kiveszőfélben van. Mivel az ember nagyon alkalmazkodóképes élőlény, képes ezt is kibírni, csak nem szereti – a mi kultúránkban is szeretne az emberek zöme délután aludni, és meg is teszi (hétvégén, szabadságon, illetve aki megteheti, munkaidőben is). A délutánokon nem alvó kultúrák emberében merül fel az az igény, hogy akkor legalább egy 20 percet hadd szunyókáljunk! A tudományos vizsgálatok egy része azt mondja, hogy ez a kis szunyókálás is hasznos, egy másik része pedig azt, hogy ez haszontalan, felesleges, ebben tehát jelenleg még nincs egyetértés. Én azonban, mint gyakorló alvás-specialista azt javaslom, hogy támaszkodjunk nyugodtan a személyes tapasztalataikra: akinek ez bejön és jólesik, csinálja!

Amit hiszünk: Az emlékszik az álmaira, aki nem alszik mélyen.

Mit gondol erről az elképzelésről? Valójában min múlik, hogy emlékszünk-e az álmainkra? Mi magyarázza a jelentős egyéni különbségeket ezen a területen? 

Ez egy tévhit. Csak az tud álmodni, aki mélyen alszik. Ráadásul nincsen olyan ember, aki nem álmodna, minden éjjel többször is. Olyan emberek viszont vannak, akik egyáltalán nem emlékeznek az álmaikra. Az álmodásban tehát valószínűleg nincsenek nagy különbségek, az álomra való visszaemlékezésben viszont óriásiak vannak! Van azonban ebben egy kis csavar:

A valódi álomtartalmaink 90%-át 1-2 perc alatt felejtjük el ébredés után! Ami ezek után megmarad, azok nem az elsődleges álomtartalmak, hanem valójában az álmunkra való reakciónk, vagyis az, hogy mit gondolunk az álmainkról – ezért is használható pszichoterápiában egyébként. A primer álomtartalmakat vizsgáló kutatások nagyon kiábrándítóak: az emberek nagyon hasonlóakat álmodnak. Az azonban, hogy mit gondolnak aztán tovább ezekről az álomtartalmakról, az már nagyon különböző, és nagyon egyéni! Azt, hogy miért kell az emberi agynak szinte azonnal elfelejteni az álomtartalmakat, még nem tudjuk.  Az álomra való visszaemlékezés készsége egyébként fejleszthető pszichológiai módszerekkel.

Amit hiszünk: Ha nem alszunk eleget a hétköznapokon, a lemaradást behozhatjuk hétvégén.

Valóban igaz ez az elképzelés? 

Így van, ezt a szakirodalom „catch up sleep”-nek hívja, mi bepótló alvásnak szoktuk fordítani. Ez is egy egyensúlyi állapot, de tudnunk kell, hogy nem egy természetes állapot, ez a szervezetnek egy alkalmazkodási reakciója egy számára nem jó helyzethez. Sajnos egy idő után (ez akár éveket is jelenthet) ez az alkalmazkodási reakció kimerül: az illető hiába fáradt és kimerült hétvégén, és hiába volna lehetősége az alvásra, már nem képes hétvégén többet aludni. Néha-néha csinálhatjuk tehát ezt – ha nem túl gyakori, még jót is tesz, mert frissen tartja az alkalmazkodási képességünket, de ha rendszeressé válik, akkor inkább azon kellene elgondolkodnunk, hogyan tudunk magunknak hét közben is több alvást biztosítani. 

Ha szeretnél többet tudni az alvásról, érdekel, hogy miért alszol rosszul, és mit tehetsz ellene, gyereke el dr. Purebl György előadására április 21-én a MOM Kultba. Jegyeket a képre kattintva vásárolhatsz, további rendezvényeinkről pedig mindent megtudhatsz, ha feliratkozol hírlevelünkre.

A bennunk ketyego orak 640x360
Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Önidő
Így vásároltak otthonról a 60-as években
Így vásároltak otthonról a 60-as években

Már az 1960-as években is lehetett "online" vásárolni, nézd meg hogyan.

március 26., 16:00

  • Offline
Ezek a legnépszerűbb kutyafajták Magyarországon, új kedvenc került az első helyre
Ezek a legnépszerűbb kutyafajták Magyarországon, új kedvenc került az első helyre

Íme a 2024-es rangsor, végre egy magyar kutyafajta lett a legnépszerűbb!

március 26., 13:36

  • életem
Rendeletben döntöttek: akár 150 ezres bírságot is fizethetnek ezért a közlekedési kihágásért
Rendeletben döntöttek: akár 150 ezres bírságot is fizethetnek ezért a közlekedési kihágásért

A közlekedési bírság összege akár 150 ezer forintos is lehet, mostantól nagyobb figyelem irányul az ilyen típusú balesetet okozókra.

március 26., 12:44

  • Mindennapi
Nagyszabású ellenőrzés indult országszerte, erre csap le a hatóság
Nagyszabású ellenőrzés indult országszerte, erre csap le a hatóság

Április 18-ig járnak majd az ellenőrök.

március 26., 12:10

  • Offline
Már a 19. században is volt házhoz szállítás: pizzát rendelt a király
Már a 19. században is volt házhoz szállítás: pizzát rendelt a király

A kényelmünk minden pénzt megér: ilyen volt anno a házhoz szállítás.

március 26., 15:10

  • Édes otthon
Fontos határidő jár ma éjfélkor: ha elfelejted, tízezreket bukhatsz
Fontos határidő jár ma éjfélkor: ha elfelejted, tízezreket bukhatsz

Már csak néhány óra a fontos határidőig.

35 perce

  • Testem
Megvédhet a vastagbélráktól, ha mindennap eszel ebből a gyümölcsből
Megvédhet a vastagbélráktól, ha mindennap eszel ebből a gyümölcsből

Az élelmiszereknek különösen jelentős szerepük lehet abban, hogy megelőzzük a vastagbélrák kialakulását.

március 26., 14:00

  • világom
Az ország legnagyobb nyomornegyede lett a hírhedt milliárdos palotájából Sussexben
Az ország legnagyobb nyomornegyede lett a hírhedt milliárdos palotájából Sussexben

Befejezetlenül áll a milliárdos palotája, mint egyfajta modern kori kísértetkastély.

március 26., 16:46

  • világom
Ez az unió vészterve, ha továbbterjed a háború
Ez az unió vészterve, ha továbbterjed a háború

Új nukleáris fegyverkezési verseny kezdődött a világban, és elég borúsak a kilátások.

március 26., 14:38

  • életem
Benézett az Arena plázába az autós: szépséghiba, hogy a falat is kiütötte (fotó)
Benézett az Arena plázába az autós: szépséghiba, hogy a falat is kiütötte (fotó)

Furcsa baleset az Arena plázában. Képen mutatjuk, mi történt.

március 26., 12:24

  • Offline
Ritka természeti kincsünk esett áldozatul a politikai véleménynyilvánításnak
Ritka természeti kincsünk esett áldozatul a politikai véleménynyilvánításnak

Megszólalt a természeti kincs tönkretétele ügyében a nemzeti park igazgatósága is.

március 26., 11:40

  • világom
Harry herceg 20 év után otthagyta a Diana hercegnő tiszteletére alapított szervezetet
Harry herceg 20 év után otthagyta a Diana hercegnő tiszteletére alapított szervezetet

Nehéz szívvel hagyta ott Harry herceg az alapítványt, amelyet néhai édesanyja, Diana hercegnő emlékére hozott létre.

március 26., 10:36

  • Testem
A testalkatod előre jelezheti nálad a kognitív hanyatlás esélyét
A testalkatod előre jelezheti nálad a kognitív hanyatlás esélyét

Egy új kutatás szerint egy otthon elvégezhető mérés sokat elárul agyunk későbbi egészségéről és a kognitív hanyatlás kockázatáról.

március 26., 06:00

  • Testem
Egy évszázaddal előzte meg a genetikát az orvos, a nevét te is ismered
Egy évszázaddal előzte meg a genetikát az orvos, a nevét te is ismered

Tűpontosan írta le az orvos a kórt.

március 26., 18:30

  • Offline
Igaz vagy hamis? Ez a kvíz rajtad is kifoghat
Igaz vagy hamis? Ez a kvíz rajtad is kifoghat

Furfangos kérdéseinkkel kapcsolatban egy feladatod van csak ebben a kvízben: eldönteni, hogy igazak vagy hamisak.

március 26., 06:45

  • világom
Nem tudta megóvni feleségét a deportálástól a paktumról elhíresült Molotov
Nem tudta megóvni feleségét a deportálástól a paktumról elhíresült Molotov

Polina Zsemcsuzsina, Molotov felesége gyakran jelent meg a nyilvánosság előtt elegáns szőrmebundában, Krasznaja Moszkva-illatfelhőbe burkolózva.

március 26., 19:30

  • Mindennapi
Határzár jön a járvány miatt
Határzár jön a járvány miatt

A kisebb határátkelőket zárják le.

március 26., 17:30

  • világom
Újabb emlős fertőződött meg: a kutatók félnek, hogy emberekre is átterjed a madárinfluenza
Újabb emlős fertőződött meg: a kutatók félnek, hogy emberekre is átterjed a madárinfluenza

Emlősökre is átterjedhet a madárinfluenza: egy juh tejéből mutatták ki a vírust.

március 26., 11:10

  • világom
Elszámolták a Föld népességét: jóval többen lehetünk, mint eddig hittük
Elszámolták a Föld népességét: jóval többen lehetünk, mint eddig hittük

Jócskán alábecsülték a vidéki lakosság létszámát a Földön, ezért a hivatalos 8,2 milliárdnál sokkal többen élhetnek a bolygón.

március 26., 06:30

  • Offline
Olyan büdös volt a Budát átszelő patak, hogy inkább a föld alá rejtették
Olyan büdös volt a Budát átszelő patak, hogy inkább a föld alá rejtették

Nemcsak büdös volt, olykor megáradt, és hatalmas pusztítást vitt végbe.

március 26., 19:00

  • világom
Korlátozást vezettek be a magyarok kedvelt nyaralóhelyén, már idén nyáron életbe lép a tilalom
Korlátozást vezettek be a magyarok kedvelt nyaralóhelyén, már idén nyáron életbe lép a tilalom

A magyarok körében is népszerű nyaralóhelynek elege lett a bulizó turistákból, ezért nyárra sem oldják fel a szigorú korlátozást.

március 26., 09:36

  • Önidő
Egy ország nézte ezt a sorozatot a szocializmusban: hazánk szépségét mutatta be
Egy ország nézte ezt a sorozatot a szocializmusban: hazánk szépségét mutatta be

Több generáció számára is meghatározó volt az országról szóló híres sorozat.

március 26., 08:50

  • Testem
Ha ezt érzed a válladban, az a tüdőrák jele is lehet
Ha ezt érzed a válladban, az a tüdőrák jele is lehet

Nemcsak a köhögés jelezheti a tüdőrákot.

március 26., 08:06

  • életem
Az inflációnak ez a típusa észrevétlenül eszi meg minden pénzed
Az inflációnak ez a típusa észrevétlenül eszi meg minden pénzed

Úgy szedi el a keresetedet, hogy azt sem fogod tudni, hova tűnt ennyi pénz.

március 26., 07:26

  • Testem
Nagy változás jöhet a patikákban, gyógyszerészek adnák be az oltásokat
Nagy változás jöhet a patikákban, gyógyszerészek adnák be az oltásokat

Magyarországon is bevezethetik a patikai oltást, de a kísérleti program elindulása előtt még tisztázni kell a részleteket.

március 26., 08:36

  • életem
Most már tényleg itt a tavasz, ez a biztos jele
Most már tényleg itt a tavasz, ez a biztos jele

Ezek a madarak jelzik nekünk.

március 26., 07:46

  • életem
Minden magyar jogosítványára hatással van az Európai Unió döntése: ez változik
Minden magyar jogosítványára hatással van az Európai Unió döntése: ez változik

Az európai uniós tagállamok állampolgárainak jogosítványairól döntöttek tegnap. Van, ami változik.

március 26., 07:00

  • Önidő
Elmaradhat idén ez a hazai látványosság, szomorú az oka
Elmaradhat idén ez a hazai látványosság, szomorú az oka

Veszélyben a Tisza legnagyobb látványossága, ami rengeteg látogatót vonz.

március 26., 08:20

  • életem
Kiderült, mikor emelhetik meg a nyugdíjkorhatárt Magyarországon
Kiderült, mikor emelhetik meg a nyugdíjkorhatárt Magyarországon

Nyugdíjszakértő összegezte, mire számíthatnak a magyar nyugdíjasok a nyugdíjkorhatár emelését illetően.

március 26., 09:06

  • életem
Megvan az időpont, innentől nem frissít a Windows
Megvan az időpont, innentől nem frissít a Windows

A Windows levélben értesíti felhasználóit a megszűnésről.

március 26., 10:06

Ezt olvastad már?
Érdekességek