Vitamin-túladagolás
A túlzott vitaminbevitel ugyanolyan káros lehet, mint a vitaminhiány. Az A-vitamin krónikus túladagolása esetén például étvágytalanság, hajhullás, a nyálkahártyák kiszáradása, az ajkak bőrének kiszáradása, fejfájás, álmatlanság, vérszegénység, csont- és ízületi fájdalom, hasmenés, hámló bőr jelentkezik. Súlyos formában májbetegség, súlyos idegrendszeri eltérések is jellemzőek.Néhány alapvető fontosságú dologról sosem hallunk a szintetikus vitaminok reklámhirdetéseiben, pedig sok embert bizonyára érdekelne az a tény, hogy miközben egészségét óvni akarja, mennyire árthat szervezetének.
Az egyik fontos tényező, hogy a szintetikus vitamin sosem képes teljes mértékben betölteni ugyanazt a szerepet, mint a természetes vitamin. Emellett a szintetikus vitaminok csökkentik más tápanyagok hasznosulását a szervezetben, és a vesét is megterhelik.
A vitaminok működéséhez azonban nem csupán magára a vitamin-molekulára van szükség, hanem mellette enzimekre, koenzimekre és ún. kofaktorokra. Ezek a természetes vitaminforrásokban mind megtalálhatóak, de a szintetikus formulákban már nem.
A szintetikus vitamin szervezetünkből von el értékes faktorokat
C-vitamin
Vegyük az egyik legismertebb vitamin, a C-vitamin példáját! Ha C-vitamint vásárolunk valahol, leggyakrabban összetevőként csak maga az aszkorbinsav van feltüntetve. Ez nem egyenlő a természetben előforduló C-vitaminnal.
Ha zöldség vagy gyümölcs formájában kerül a szervezetbe a vitamin, akkor nem csupán az aszkorbinsavat juttatjuk be, hanem mellette számos egyéb faktort is, például: bioflavonoidokat, K-, P-, J-faktort, aszkorbinogént, vagyis egyéb, a szervezet számára hasznos tápanyagokat is.
Tehát szintetikus C-vitamin fogyasztásakor a szervezet a hasznosulás érdekében a többi komponenst a testszövetekből vonja el. A felhasználásra nem kerülő aszkorbinsav a vizelettel távozik. A C-vitaminhoz hasonlóan a többi vitamin hasznosulásához is egyéb faktorok szükségesek.
Ezen túl a különböző vitaminok és ásványi anyagok bonyolult kölcsönhatásban állnak egymással. Például rézre van szükség a C-vitamin hasznosulásához és szeléniumra az E-vitamin működéséhez. A szintetikus vitaminok fogyasztásakor erre a tényezőre nem is fordítunk figyelmet.
A legjobb 8 módszer nátha ellen
A természetes kúrák hívei kedvéért nemrég összegyűjtöttük a legjobb náthaellenes módszereket.
1. Izzadás
2. Csodatévő füvek
3. Hagyma és fokhagyma
4. Gyömbérkúra
5. Retek
6. Növényi kivonatok, cseppek
7. Illóolajok
8. Tömény szesz
A teljes vitaminkomplexek
A természet úgy alkotta meg a vitaminokat, hogy a vitaminforrásokban a vitamin működéséhez szükséges ásványi anyag is megtalálható bennük.
Léteznek azonban olyan készítmények, melyek természetes növényi kivonatokat és teljes vitamin-komplexeket tartalmaznak, a mesterséges készítményekkel szemben inkább ezek fogyasztása ajánlott.
Ahogy az összes, úgy a C-vitamin is lehetőleg természetes formában fogyasztva kerüljön a szervezetbe, így tudja hatását a legoptimálisabban kifejteni, és ebben az esetben nem kell számolni a nagy dózisú mesterséges vitamin okozta káros következményekkel.