Az általános világítás szerepe átalakult – vallja egy fiatal magyar, tehetséges és kreatív iparművész- formatervező házaspár. Pongrácz Farkas és Pongrácz-Albert Virág tervezők szerint tudatosabban, helyi fényekkel, az adott tevékenységhez irányítottan érdemes megtervezni a világítást: más kell étkezés, olvasás, pultmegvilágítás, tanulás vagy játék céljára.
„Az a koncepció, hogy egyetlen, erős, központi csillárfény adja a tér megvilágítását annak minden zugában, ma már megkérdőjelezhető” – vélekednek.
Változó idők, változó igények
„A központi, erős fény egy szikrázó báli környezethez jól működhet, de az otthonosságot, a pihentető, jóleső érzetet a finoman irányított, meleg tónusú, helyi világítások képesek megadni.
Ezzel kijelöljük a tereket és saját szférát teremtünk egy-egy tevékenységhez,
ki tudunk hangsúlyozni számunkra fontos részleteket, térelemeket” – mondja Pongrácz Farkas és Pongrácz-Albert Virág, a Blum & Wolf tervezői és kivitelezői.
„Eleve meghatározó, hogy milyen bútorokkal vesszük körül magunkat, mert ezek a tárgyak hatással vannak ránk, de a világítótesteknek még közöttük is kiemelkedő szerepe van, mert nem csupán formájukkal, hanem fényükkel is fontos elemei a térnek. Különleges atmoszférát teremtenek, meghittséget, otthonosságot hoznak és hatással vannak hangulatunkra is” – állítja a házaspár.
Egy lámpa több mint fényforrás
A világítással ráadásul a funkción túl kifejezhető egyéniségünk, világnézetünk is a designer házaspár szerint, akik 2013 óta több díjazott termékcsaládot fejlesztettek.
Úgy vélik, egy lámpának is feladata, hogy a funkcionalitáson túl elgondolkodtasson és inspiráljon, életérzést, művészi értéket is hordozzon. Röviden: a tárgy nappal is, amikor világítási funkcióját nem tölti be, vizuális élmény legyen.
Az igazi formatervezés
„Szerkesztési elvünk a hajtás által létrejövő stabilitás előhívásán alapszik. Azt kutatjuk, hogyan lehet a különböző anyagokban rejlő tulajdonságot felhasználva különlegeset alkotni a minimális anyag, maximális funkció mentén. A hajtás általi stabilitással elérhető, hogy minimális anyag felhasználásával jöjjön létre a meghökkentően izgalmas formaiság.
Hiszünk benne, hogy a természet erőforrásainak kizsigerelése nélkül is alkothat az ember különleges és funkcionális tárgyakat.
A forma csak egy következmény, egy izgalmas megjelenítése a konstrukciónak, a gondolatnak” – tartják a szakemberek.
Szempontok az otthoni fények kiválasztásához
Fontos az anyag: a lámpatest anyaga, legyen az: fa, fém, műanyag, üveg, kristály, textilbevonat vagy akár valamiféle papír, összhangban kell álljon a lakás többi berendezési tárgyának esztétikájával, minőségével, anyagával. A natúr fával operáló skandináv hangulat kiveti magából a túl díszített üvegcsillárt, de egy fémesen csillogó, netán plasztik retró, vagy egy romantikus vintage is sok hozzá.
A színharmónia is fontos: a lámpa rengeteg lehetőséget kínál. Először is rendelkezik egy saját megjelenéssel, színnel nappal is. A benne lévő izzó segítségével a kibocsátott fény is lehet melegfehér, vagy kékesen rideg. Ez is nagy játékteret ad, és teljesen más hangulat érhető el vele. Ráadásul a lámpatest színétől és anyagától függően, működés közben, újabb színre festheti a környezetet. Erre mind fontos figyelni.
Funkció: érdemes egy térbe több lámpában gondolkodni, ahogy a szakemberektől is megtudtuk, funkciókra bontva. Az étkezőasztal fölé belógó, a nappaliban a tér közepét megvilágító, az olvasófotel melletti álló lámpák vagy a falikarok szeparálják a tér kisebb egységeit, de akkor az igazi, ha ezek egymással harmonizálnak.
Egy meglepő szempont: a lámpatest lehet hangelnyelő is
Elsőre meglepő lehet, hogyan kapcsolódhat a fény és a hang? Befolyása lehet egy világítótestnek az akusztikai hatásokra? Pedig, mint megtudtuk, egyre nagyobb igény van a hangelnyelő felületek alkalmazására az irodákon, közösségi tereken túl a privát szférákban, hotelekben, éttermekben is, és a világítótestek megfelelő anyaghasználattal és formavilággal tökéletesen alkalmasak lehetnek ennek a funkciónak a betöltésére is.
„Akusztikus termékeink családja, ahogyan az összes Blum & Wolf-produktum – hangsúlyozzák –, valamilyen belsőépítészeti igényre adott válaszból született. Ezeknél a puha anyagok, elsősorban gyapjúfilc használata a hangelnyelés egyik kulcsa. Lágy tapintása kellemes érzetet, színbeli variabilitása nagyszerű belsőépítészeti változatosságot kínál. Fával, illetve rétegelt lemezzel való kombinálása adja azt a megfelelő merevséget, amely az izgalmas formák kialakítását teszi lehetővé. Így az extravagáns megjelenés mellett a tér atmoszférájának és akusztikájának optimalizálása is elérhető világítótestekkel.”
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés